15 اسفند 1393

تجلیل گزارشگران بدون مرز از ۱۰ زن روزنامه‌نگار

15 اسفند 1393

دویچه وله

سازمان گزارشگران بدون مرز در آستانه ۸ مارس، روز جهانی زن، از ۱۰ زن روزنامه‌نگار در سراسر جهان تجلیل کرده است. نوشین احمدی خراسانی مدیر مسئول سایت مدرسه فمینیستی ایران نیز جزو این زنان است.

سازمان "گزارشگران بدون مرز" در آستانه ۸ مارس، روز جهانی زن، نام ۱۰ زن روزنامه‌نگار از سراسر جهان را منتشر کرده که علاوه بر سختی‌های حرفه خود، به دلیل جنسیت نیز مورد تبعیض و آزار مضاعف قرار گرفته‌اند.

این سازمان غیردولتی ضمن تجلیل از این زنان، تاکید کرده که "چون زن هستند، گاه متحمل شکل‌‌های ویژه‌‌‌‌‌ای از فشار می‌شوند. از کارزارهای افتراآمیز و خشونت‌های جنسی تا تهدید خانواده‌ها".

گزارشگران بدون مرز با استناد به گزارش بنیاد بین‌المللی رسانه‌های زنان (IWMF) در سال ۲۰۱۴، اظهار داشته که تعداد دوسوم از ۹۷۷ روزنامه‌نگار زنی که مورد پرسش این بنیاد قرار گرفته‌اند، یعنی حدود ۶۵۱ نفر آنان تایید کرده‌اند که در ارتباط با فعالیت حرفه‌ای‌شان قربانی "دهشت‌آفرینی، تهدید یا سوءاستفاده جنسی" شده‌اند. یک سوم این افراد یعنی حدود ۲۱۷ نفر تایید کرده‌اند که روسایشان مسئول این اذیت و آزارها بوده‌اند.

این گزارش همچنین می‌افزاید که نیمی از این زنان مورد آزار جنسی و یک پنجم آنان یعنی حدود ۱۹۵ نفر مورد خشونت جسمی قرار گرفته‌اند. نکته قابل توجه در این گزارش این است که اکثریت این زنان روزنامه‌نگار دراین موارد سکوت می‌کنند و تنها تعداد اندکی از آنان حاضر به افشای این موارد هستند.

ده روزنامه‌نگار زنی که از سوی سازمان گزارشگران بدون مرز مورد ستایش قرار گرفته‌اند، از کشورهای ایران، افغانستان، سوریه، آذربایجان، مراکش، برمه، مکزیک، صربستان، کنگو و لیبریا انتخاب شده‌اند.

نوشین احمدی خراسانی، مدیر مسئول سایت مدرسه فمینیستی ایران جزو این ۱۰ زن است. گزارشگران بدون مرز در متنی که برای معرفی وی نوشته، او را "یکی از ستون‌های مبارزه برای حقوق زنان در ایران" دانسته است.

این سازمان همچنین سایت مدرسه فمینیستی را "فضایی برای اندیشه‌ورزی درباره مسائل جنبش زنان" معرفی کرده است.

تهدید جنسی در آذربایجان و صربستان و نداشتن امنیت در سوریه و افغانستان

به گفته روزنامه‌نگاران زن برگزیده، در دو کشور سوریه و افغانستان، چالش اصلی برای روزنامه‌نگاران زن فقدان امنیت است. در برمه و مکزیک، زنان روزنامه‌نگار با مشکل زن بودن در "حرفه‌ای مردانه" مواجه هستند.

ایران و لیبریا دو کشوری هستند که زنان روزنامه‌نگار در دفاع از حقوق زنان، همواره با اذیت و آزار روبرو هستند. دو کشور آذربایجان و صربستان نیز بیشترین مورد تهدید جنسی علیه روزنامه‌نگاران زن را به گفته دو زن برگزیده سازمان گزارشگران دارد.

در کنگو و مراکش نیز زنان روزنامه‌نگار بیش از هرچیز نگران خانواده‌های خود هستند که به دلیل نوشته‌های این افراد مورد تهدید و گاه حمله قرار گرفته‌اند.

سازمان "گزارشگران بدون مرز" از برنامه اقدام سازمان ملل برای امنیت روزنامه‌نگاران و مبارزه با مصونیت کیفری از مجازات اشاره کرده که با توجه به خطرهای پیش روی روزنامه‌نگاران زن، بر "ضرورت توجه بیشتر بر جنسیت" تأکید کرده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)