11 اسفند 1393

تاکید مجدد اژه‌ای بر ممنوعیت انتشار عکس و خبر از محمد خاتمی

11 اسفند 1393

رادیو زمانه

سخنگوی قوه قضاییه ایران بار دیگر تاکید کرد دستوری که دادستان تهران در مورد ممنوعیت انتشار خبر و تصویر از محمد خاتمی، رییس جمهور پیشین ایران، صادر کرده همچنان به قوت خود باقی است.

غلامحسین محسنی اژه‌ای در نشست خبری روز دوشنبه ۱۱ اسفند در پاسخ به سئوال خبرنگاران در مورد ممنوعیت انتشار اخبار و تصاویر مربوط به خاتمی گفت دستوری که مقام قضایی صادر می‌کند به قوت خود باقی است مگر این که تغییر کند یا آن دستور لغو شود.

او با اشاره به این که برخی سایت‌ها و رسانه‌ها بدون توجه به این دستور همچنان تصویر یا اخبار مربوط به رییس جمهور دوران معروف به «اصلاحات» را منتشر کرده‌اند گفت اگر رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها به مواردی که به آن‌ها تذکر داده می‌شود توجه نکنند با آن‌ها حتما برخورد می‌شود، اما ممکن است گاهی اوقات برداشت‌های متفاوتی وجود داشته باشد.

به گفته محسنی اژه‌ای، دادستانی با برخی رسانه‌های دیجیتال و خبرگزاری‌ها که اخبار و تصاویر محمد خاتمی را منتشر کردند بارها برخورد کرد و در برخی موارد نیز تعدادی از آن‌ها را توقیف کرد. با این حال آن‌‌ها توضیح و تعهد دادند که دیگر مرتکب این اعمال نشوند و گفتند برداشت ما از این دستور متفاوت بوده است.

اژه‌ای گفت سایت‌هایی که تعهد دادند رفع توقیف شدند.

سخنگوی قوه قضاییه پیش‌تر با اعلام ممنوع بودن انتشار اخبار و تصاویر خاتمی گفته بود «اگر کسانی که از نظر شورای عالی امنیت ملی یا قوه قضائیه به‌عنوان سران فتنه محسوب شدند، دستگاه قضایی و دادستانی می‌تواند به‌عنوان یک اقدام دستوراتی در این رابطه صادر کند.»

پس از آن‌ دو سایت جماران و بهارنیوز به دلیل انتشار اخباری در مورد خاتمی فیلتر شدند. سایت جماران اما پس از ساعاتی رفع فیلتر شد.

مشخص نیست آیا سایت جماران به گفته محسنی اژه‌ای جزو آن دسته سایت‌هایی است که با دادن تعهد به قوه قضاییه ایران مبنی بر عدم درج خبر و تصویر محمد خاتمی رفع توقیف شده است یا خیر؟

سایت جماران، به «مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی» وابسته است که خبرهای مربوط به حسن خمینی، نوه روح‌الله خمینی، رهبر انقلاب ایران را نیز منتشر می‌کرد.

حسن خمینی در پی درگذشت فاطمه خاتمی، خواهر محمد خاتمی به او تسلیت گفته بود. این در حالی است که آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی از صدور پیام تسلیت خطاب به محمد خاتمی خودداری کرد و آن را به مادر وی تسلیت گفت.

خبرگزاری فارس دلیل مسدود شدن سایت جماران را انتشار گفت‌گوهای متعدد با «چهر‌ه‌های رادیکال اصلاح‌طلب» عنوان کرد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)