11 اسفند 1393

سپاه پاسداران: فیس بوک را برای فعالیت سازمان یافته ناامن می‌کنیم

11 اسفند 1393

بی بی سی فارسی

مرکز بررسی جرائم سازمان‌یافته سایبری سپاه پاسداران ایران اعلام کرد تصمیم گرفته "تبلیغات فیس بوک مبنی بر امن بودن فعالیت‌های سازمان‌یافته در آن" را باطل کند تا "ناامنی فیس‌بوک برای اقدام ضدامنیت اخلاقی و تولیدکنندگان محتوای غیر اخلاقی نشان داده شود".

مرکز جرایم سایبری سپاه با صدور بیانیه ای در روز یکشنبه ۱۱ اسفند مدعی شد که اجرای پروژه ای به نام "عنکبوت" در فیس‌بوک، منجر به "اشراف روی حدود ۸ میلیون لایک (کاربران و فعالیت‌هایشان) در صفحات مختلف شده است".

یک ماه پیش، مرکز سایبری سپاه برای نخستین بار با اشاره به پی گیری "پروژه عنکبوت"، هدف این پروژه را "ناامن‌سازی شبکه‌های اجتماعی غربی برای تولیدکنندگان محتوای غیراخلاقی، مبتذل و مستهجن" معرفی کرد.

این مرکز در بیانیه ماه گذشته، همچنین با خبر دادن از دستگیری چند کاربر فیسبوک که به "ترویج فساد" می‌پرداخته اند اعلام کرد که به زودی اطلاعات بیشتری را در این باره به همراه اعترافات بازداشت‌شدگان منتشر خواهد کرد.

بیانیه امروز مرکز بررسی جرائم سازمان‌یافته سایبری سپاه، با اشاره به دو نفر که "م.ی" و "ع.ر" معرفی شده اند و متهم کردن آنها به انجام فعالیت مغایر اخلاق بر روی فیس بوک، اعلام کرده که "نام و اطلاعات بقیه متهمان به دلایل اطلاعاتی نزد این مرکز محفوظ مانده و جزئیات بخش‌های دیگر پروژه طی بیانیه‌های آتی به اطلاع عموم مردم عزیز و انقلابی ایران خواهد رسید".

بیانیه، همچنین وعده داده که مرکز سایبری سپاه طی ۲ ماه آینده پروژه دیگری را در شبکه‌های اینستاگرام، وایبر و واتس‌اپ اجرایی خواهد کرد.

این مرکز افزوده که آماده دریافت "گزارش‌های مردمی و معرفی مدیران و عناصر مرتبط با سرویس‌های جاسوسی و ضدانقلاب" است که در شبکه‌های اجتماعی به‌خصوص فیس‌بوک، "در حال جذب و ارتباط با کاربران فعال داخلی و رسانه‌ای هستند".

در بخش دیگری از بیانیه امروز، مدیران شرکت فیس بوک متهم شده اند که با "تلاش بی‌وقفه برای رمزنگاری پیچیده محتواهای منتشره و مخفی‌سازی هویت مجرمین امنیتی و مخربین هویت ایرانی و اسلامی" می کوشند تا "به آنچه آزادی اطلاعات نامیده می‌شود و کمک به آزادی‌های سیاسی مورد نظر آمریکا جامه عمل بپوشاند".

اگرچه در ایران "پلیس فتا" مسئولیت پیگیری و برخورد با جرایم آنلاین را بر عهده دارد، سپاه پاسداران در موارد متعدد با کاربران اینترنت و کاربران شبکه های اجتماعی برخورد کرده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)