9 اسفند 1393

وبلاگ‌نویس منتقد اسلامگرایی افراطی در بنگلادش کشته شد

9 اسفند 1393

دویچه وله

چند فرد مسلح به دشنه و ساطور در داکا بلاگر سکولار را کشتند و همسرش را به شدت زخمی کردند. یک گروه ناشناس اسلام‌گرا مسئولیت این قتل را به عهده گرفته است. آویجیت روی نامزد دریافت جایزه مسابقه وبلاگ نویسی دویچه وله بود.

قتل آویجیت روی (Avijit Roy) وبلاگ‌نویس بنگلادشی‌تبار آمریکایی در صدر خبرهای روز جمعه (۲۷ ژانویه / ۸ اسفند) خبرگزاری‌ها و رسانه‌های آلمان قرار گرفت. روی و همسرش که شهروند آمریکا هستند، برای شرکت در نمایشگاه کتاب در دانشگاه داکا به این شهر سفر کرده بودند. گروهی که خود را "انصار بنگلا ۷" می‌نامند مسئولیت قتل روی را به عهده گرفت. این گروه در صفحه توئیتر خود نوشته است که این وبلاگ‌نویس به دلیل "جنایت علیه اسلام" به قتل رسیده است.

روی طرفدار سکولاریسم بود و در نوشته‌های خود به رفتار خشونت‌آمیز اسلام‌گرایان انتقاد می‌کرد.

"جنایتی نفرت‌انگیز"

الکساندر کوداشف، سردبیر دویچه وله، با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز همدردی با بازماندگان روی، قتل این فعال اینترنتی را محکوم کرد و آن را "جنایتی نفرت‌انگیز" خواند. کوداشف در بیانیه خود تاکید کرده است که در بنگلادش محدویت‌های زیادی در زمینه آزادی بیان و آزادی مطبوعات موجود است و روزنامه‌نگارانی که شجاعانه نظرات انتقادی خود را نسبت به مسائل روز، «از جمله موضوعات مذهبی بیان می‌کنند، با کینه‌ورزی روبرو می‌شوند و زندگی پرخطری دارند».

آویجیت روی یکی از نامزدهای مسابقه وبلاگ‌نویسی دویچه وله در سال گذشته میلادی بود.

قتل مشابه

در سال ۲۰۱۳ نیز یک وبلاگ‌نویس به نام احمد رجیب حیدر که با افراط‌گرایی مذهبی مخالف بود در داکا به قتل رسید.

در پی این قتل ده‌ها هزار نفر به طرفداری از آزادی بیان به خیابان‌ها رفتند. در مقابل اسلام‌گرایان افراطی نیز نیروهای خود را بسیح کردند و از دولت خواستار اعدام بلاگرهای سکولار شدند. دولت سکولار خانم شیخ حسینه هم برای فرونشاندن اعتراضات اسلام‌گرایان ۴ بلاگر را دستگیر کرد و شماری از وبلاگ‌ها و وبسایت‌های انتقادی را بست.

قاتلان حیدر هنوز شناسایی نشده‌اند.

بر اساس آمار رسمی ۹۰ درصد از ۱۶۰ میلیون نفر جمعیت بنگلادش مسلمان، نزدیک به ۹ درصد هندو و حدود یک درصد هم بودیست هستند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)