7 اسفند 1393

نامه روزنامه‌نگاران به روحانی برای پیگیری وضعیت خبرنگار زندانی

7 اسفند 1393

رادیو فردا

صد روزنامه‌نگار ایرانی در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهور، خواستار پیگیری وضعیت یغما فشخامی، خبرنگار روزنامه روزان، شدند که از دو ماه پیش در بازداشت به سر می‌برد.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، این روزنامه‌نگاران در نامه خود که روز پنج‌شنبه، ۷ اسفند، منتشر شد تاکید کرده‌اند که با وجود گذشت دو ماه از بازداشت این خبرنگار «کماکان از سوی نهادهای مربوطه دلایل و چرایی این موضوع طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران مشخص نشده است».

این صد روزنامه‌نگار خطاب به آقای روحانی نوشته‌اند: «از رئیس جمهور حقوقدان تقاضا داریم با توجه به وعده‌های انتخاباتی خود در باب امنیت شغلی صنف روزنامه‌نگاران و همچنین مسئولیت در اجرای قانون اساسی٬ اقدام قابل توجهی نسبت به پیگیری این پرونده انجام دهد.»

بر اساس گزارش‌ها، یغما فخشامی، خبرنگار سیاسی روزنامه روزان، روز سوم دی و یک روز بعد از توقیف این روزنامه بازداشت شد.

روزنامه روزان در شماره شنبه، ۲۹ آذرماه خود، به مناسبت درگذشت آیت‌الله حسینعلی منتظری ضمن انتشار عکس وی در صفحه اول با تیتر «فقیهی متفاوت» مقالاتی را نیز در این باره منتشر کرد.

ادامه بازداشت آقای فخشامی در حالی است که به گفته شمسی پورمحمدی، مدیر مسئول روزنامه روزان، دادستانی تهران در روزهای ابتدایی ماه جاری در نامه‌ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دستور داده که از این روزنامه رفع توقیف شود.

پس از روی کار آمدن حسن روحانی تعدادی از نشریه‌ها از جمله روزنامه‌های بهار، نشاط و آسمان توسط قوه قضائیه یا هیئت نظارت بر مطبوعات توقیف شده‌اند.

در ماه‌های اخیر نیز چند نشریه دیگر از جمله روزنامه‌های «مردم امروز»، روزنامه آن‌لاین «هما» و هفته‌نامه «ستاره صبح» نیز توقیف شده‌اند.

۱۶۷ روزنامه‌نگار ایرانی در روزهای ابتدایی بهمن‌ماه در بیانیه‌ای به توقیف روزنامه‌های «مردم امروز» و «روزان» و همچنین به گفته آنان «شیوه غیرقانونی توقیف و تعطیلی زنجیره‌ای مطبوعات» اعتراض کرده بودند.

پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی، همچنین تعدادی از روزنامه‌نگاران بازداشت شده‌اند که از جمله آنها جیسون رضائیان، خبرنگار روزنامه واشینگتن‌پست در تهران، از روز ۳۱ تیر، در بازداشت به سر می‌برد.

در همین حال سراج‌الدین میردامادی، روزنامه‌نگاری که بر اساس گزارش‌ها همزمان با مراسم تحلیف حسن روحانی از فرانسه به تهران بازگشت، پس از بازگشت به ایران بازداشت و در ‌‌نهایت به سه سال زندان محکوم شد.

هم‌اکنون تعدادی از روزنامه‌نگارانی که پس از اعتراضات به انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ دستگیر و زندانی شده‌اند، از جمله احمد زیدآبادی، مسعود باستانی، مهرداد سرجویی، علیرضا رجایی و کیوان صمیمی هم‌چنان در زندان به سر می‌برند.

با این حال حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، روز جمعه، چهارم مهرماه، در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت که فکر نمی‌کند که کسی در ایران به خاطر فعالیت‌های روزنامه‌نگاری‌اش بازداشت شده باشد.

۱۳۵ روزنامه‌نگار ایرانی در نامه‌ای از این گفته‌های آقای روحانی انتقاد کرده و آن را «تحریف و انکار واقعیت» توصیف کردند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)