7 اسفند 1393

بازداشت سه خبرنگار الجزیره در فرانسه در رابطه با پرواز یک پهپاد در پاریس

7 اسفند 1393

بی بی سی فارسی

دادستانها در فرانسه می‌گویند سه گزارشگر شبکه خبری الجزیره که مظنون هستند به دست داشتن در پرواز یک فروند هواپیمای بدون‌سرنشین (درون/پهپاد) در غرب پاریس، پایتخت فرانسه، بازداشت شده‌اند.

ظاهرا این افراد در پارکی مشغول پرواز این پهپاد بوده‌اند. نام و ملیت بازداشت شدگان اعلام نشده است. یک منبع قضایی به خبرگزاری فرانسه گفته است: "یکی از این افراد هدایت هواپیمای بدون‌سرنشین را برعهده داشته، دیگری فیلمبرداری می‌کرده و نفر سوم ناظر این روند بوده است."

بازداشت این افراد پس از آن صورت گرفته است که حداقل ۵ فروند هواپیمای بدون سرنشین دوشنبه شب (۲۳ فوریه) و ساعت شش بامداد سه‌شنبه (۲۴ فوریه) این هفته در پاریس دیده شدند. یکی از این هواپیماهای بدون سرنشین، بالای سفارت آمریکا و سایر هواپیماها بر فراز برج ایفل و میدان کنکورد دیده شدند.

اما هنوز روشن نیست که بین بازداشت شدگان و این پهپادهایی که درشهر در حال پرواز بود ارتباطی هست یا نه.

هواپیماهای بدون سرنشین ابعاد نسبتا کوچکی دارند و به سادگی قابل خرید هستند و مشاهده آنها در چندین مکان حساس باعث نگرانی مقام‌های فرانسوی شده است. پرواز بدون مجوز پهپادها در فرانسه غیرقانونی است و مجازات آن حداکثر یک سال حبس و پرداخت ۸۵ هزار دلار است.

به گفته عادل شایگان، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی "پهپادها الان کاملا به یک کالای مصرفی تبدیل شده‌اند و هر کسی تقریبا با هر بودجه‌ای بین حدود ۲۰۰ تا ۳ هزار دلار می‌تواند آن را بخرد و برخلاف روزهای اول ورود این تکنولوژی به بازار که کنترلشان به مهارت احتیاج داشت حالا به دلیل وجود نرم افزارهای زیاد و آسان تقریبا هر شخصی با هر مهارتی می‌تواند آنها را کنترل کند."

وی اضافه می‌کند که همین مساله باعث نگرانیهایی در بین دولتهای مختلف جهان شده و اکنون تلاش کشورها و دولتها بر تدوین قوانین خاص و به‌روز و از سوی دیگر محدودیتهای بیشتر برای استفاده از این پهپادها، متمرکز شده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)