6 اسفند 1393

گزارشگران بدون مرز زندانی کردن یک فعال رسانه‌‌ای را محکوم کرد

6 اسفند 1393

گزارش‌گران بدون مرز، زندانی کردن علی مقامی، خبرنگار روزنامه‌های اصلاح‌طلب در تاریخ دو اسفند ۱۳۹۳ و فشار وارد کردن بر مدافعان حقوق بشر در ایران را محکوم کرد.

این سازمان در بیانیه ای در سایت اینترنتی خود آورده است:

علی مقامی، پیش از این در تاریخ ۶ دی ماه ۱۳۸۹ بازداشت و مدت سه هفته را در زندان بسر برده بود.

وی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام « تبلیغ ضد نظام» به چهار ماه زندان قطعی و هشت ماه زندان تعلیقی محکوم شده بود. دبیر صفحه‌های بخش شبکه‌های گروه آی تی، برای این محکومیت درخواست تجدید نظر نکرده بود، اما تأیید حکم دادگاه نیز به وی ابلاغ رسمی نشده است.

علی مقامی، داماد عمادالدین باقی، چهره برجسته روزنامه‌نگاری و مدافع حقوق بشر است. داماد دیگر وی، محمد قوچانی، سردبیر روزنامه‌ی توقیف شده مردم امروز، نیز در تاریخ ٦ بهمن ۱۳۹۳ از سوی شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه احضار و به اتهام توهین به مقدسات تفهیم اتهام شده است.

روزنامه‌ی مردم امروز در تاریخ ۲۷ دی ماه ۱۳۹۳ برای انتشار عکس جرج کلونی در صفحه نخست خود و استفاده از نقل قول وی در تیتر «من هم شارلی هستم» در شماره ۲۳ دی ماه روزنامه، توقیف شد.

نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران همواره از آزار خانواده‌های روزنامه‌نگاران و مدافعان حقوق بشر، همچون وسیله‌ای برای فشار وارد اوردن بر رسانه‌ها استفاده می کنند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)