6 اسفند 1393

انحلال واحد مرکزی خبر و تغییرات جدید در «خبر» صدا و سیما

6 اسفند 1393

تغییرات در ساختار سازمان صداوسیما که با تغییر مدیریت سازمان کلید خورد، این روز‌ها در حال گسترش به بخش‌های مختلف سازمان از جمله بخش رسانه‌ای صداوسیما و در رأس آن روزنامه جام‌جم و واحد مرکزی خبر و ایجاد خبرگزاری جام‌جم است.

به گزارش «جوان»، تکاپو در سازمان صداوسیما و خبر‌های متعدد درباره حذف و ادغام واحد‌های زیرمجموعه و تعدیل نیرو‌ها، به گوش می‌رسد. در جدید‌ترین خبر‌های رسیده این‌بار بخش رسانه‌ای صداوسیما در معرض تغییرات قرار گرفته است. روزنامه جام‌جم، ارگان مطبوعاتی صداوسیما، به احتمال زیاد در روزهای آینده شاهد تغییر مدیرمسئول خود خواهد بود. طبق اخبار رسیده «مراد عنادی» جایگزین «بیژن مقدم» مدیرمسئول روزنامه جام‌جم خواهد شد.

عنادی، پیش از این مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور و از سردبیران واحد مرکزی خبر و گفت‌وگوی ویژه خبری سیما بوده است. در صورت تغییر در پست مدیرمسئولی روزنامه جام‌جم باید منتظر بود که مجموعه تحریریه این روزنامه نیز دچار تغییرات شود.

از سوی دیگر با تغییر ساختار معاونت سیاسی رسانه ملی و تشکیل معاونت خبر، ساختار قبلی تولید خبر در سازمان صداوسیما به‌طور کلی متحول می‌شود. حاصل این تحول انحلال واحد مرکزی خبر است.

طبق شنیده‌های «جوان» واحد مرکزی خبر که وظیفه تهیه و تولید اخبار صداوسیما را عهده‌دار بود، منحل می‌شود و «عبدالرضا بوالی» مدیر واحد مرکزی خبر به عنوان مدیر «شبکه تلویزیونی خبر» جایگزین «اردشیر زابلی‌زاده» خواهد شد. همچنین در زیرمجموعه معاونت خبر، سه اداره کل پخش خبر سیما، پخش خبر صدا و پخش خبر جام‌جم منحل شد و با انحلال واحد مرکزی خبر به عنوان تولید اخبار، دو اداره کل «تولید و پخش اخبار سیما» و «تولید و پخش اخبار صدا» تشکیل می‌شود.

قرار است شهرام وثوقی به عنوان مدیرکل «تولید و پخش اخبار سیما» و شهاب تالی به عنوان مدیر «تولید و پخش اخبار صدا» منصوب شوند. «کامران نجف‌زاده» خبرنگاری که بیشتر به‌خاطر اجرا‌هایش در بخش خبری ۲۰:۳۰ شناخته شده است و با گزارش‌هایی که در خارج از کشور تهیه کرد بر شهرتش افزوده شده، به عنوان «مدیر تولید خبر سیما»، مشغول به کار خواهد شد.

با نظر سرافراز، قرار است سازمان صداوسیما یک خبرگزاری با عنوان «خبرگزاری جام جم» راه‌اندازی کند. احتمالاً مدیرکل پخش اخبار سیما مدیرعامل خبرگزای جدیدالتأسیس خواهد شد.

راه‌اندازی یک واحد رسانه‌ای جدید در سازمان صداوسیما برخلاف روند چابک‌سازی سازمان است و احتمالاً سرافراز می‌خواهد سازمان را از بعد حضور در رسانه‌های مجازی تقویت کند. با انتصاب علی‌محمد صالحی به مدیریت باشگاه خبرنگاران جوان، این باشگاه که پیش از این به بحث آموزش و تولید اخبار می‌پرداخت، از این به بعد صرفاً به آموزش خبرنگار می‌پردازد. این باشگاه همچنین حضور پررنگی در گفت‌وگوی ویژه خبری داشت که دیگر در این زمینه تولیدی نخواهد داشت.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail

1 پيام

پاسخ به اين مقاله

 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)