6 اسفند 1393

هفته‌نامه خبرساز "شارلی ابدو" باز منتشر می‌شود

6 اسفند 1393

دویچه وله

شماره جدید هفته‌نامه فرانسوی "شارلی ابدو" به‌زودی بیرون خواهد آمد. در کاریکاتور صفحه اول مهاجمان خشمگین، از جمله راست‌گرایان و اسلام‌گرایان افراطی به سوی سگی که مجله را در دهان دارد حمله‌ور شده‌اند.

"باز هم شروع شد" عنوانی است که هفته‌نامه طنز فرانسوی "شارلی‌ابدو" در نخستین شماره‌ای که روز چهارشنبه (۲۵ فوریه/ ۶ اسفند) بعد از تعلیق موقت کار منتشر می‌شود برگزیده است.

پاتریک پلوکس، ستون‌نویس "شارلی ابدو" در حساب کاربری خود در توییتر، صفحه اول شماره تازه هفته‌نامه را منتشر کرده است. تحریریه شارلی ابدو در ۷ ژانویه در پاریس هدف حمله اسلام‌گرایان قرار گرفت. ۱۴ نفر قربانی این حمله شدند.

صفحه اول شماره جدید حاوی کاریکاتوری سیاه‌رنگ بر روی متنی به تمامی سرخ‌‌رنگ است. این کاریکاتور سگی را نشان می‌دهد که یکی از شماره‌های "شارلی ابدو" را به دهان دارد و از چنگ عده‌ای خشمگین که به سوی او حمله‌ور شده‌اند می‌گریزد. در میان این عده ژان ماری لوپن، پوپولیست راست‌گرا و نیکولا سارکوزی، سیاستمدار محافظه‌کار فرانسوی، پاپ، رهبر کاتولیک‌های جهان و یک سگ سیاه با نوار جهادگرایان به دور سر دیده می‌شوند.

شماره جدید این نشریه فرانسوی با ۲ و نیم میلیون تیراژ منتشر شده است.

پاتریک پلوکس روز دوشنبه (۲۳ فوریه) در توییتر فضای نشریه در چاپ مجدد را "خوب" و شماره جدید را نیز "محشر و بدون کوتاه آمدن" توصیف کرد.

پیش از این نیز تنها چند روز بعد از حمله به دفتر نشریه، شماره‌‌ای چاپ شد که "چاپ بازماندگان" خوانده شد. این شماره اقبالی عظیم یافت و حدود ۸ میلیون نسخه آن تا ۱۰ مارس به فروش رفت.

بر روی صفحه اول شماره یادشده کاریکاتوری از پیامبر اسلام جا گرفت که انتقاد بسیاری از کشورهای اسلامی را برانگیخت. بعد از چاپ شماره ۱۱۷۸ هیأت تحریریه نشریه شش هفته از انتشار شماره‌های جدید دست کشید. اما از چهارشنبه این هفته "شارلی ابدو" مانند گذشته هر هفته منتشر خواهد شد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)