30 بهمن 1393

امریکا ابزارهای دائمی جاسوسی در شبکه‌های کامپبوتری کشورها نصب می‌کند

30 بهمن 1393

آموزشکده توانا:

نیویورک‌تایمز از قول یک شرکت امنیت کامپیوتری روسی گزارش داده است که دولت امریکا قادر است ابزارها و دستگاه‌های جاسوسی دائمی در کامپیوتر‌ و شبکه‌های اطلاعاتی کشور‌هایی چون ایران، روسیه، پاکستان، چین و افغانستان قرار دهد.

شرکت «کاسپر‌اسکی» روسی در کنفراسی در مکزیکو اعلام کرده است که جای‌گذاری ابزارهای جاسوسی تحت پوشش «گروه معادله» صورت می‌گیرد که با آژانس امنیت ملی امریکا و همتای آن در ارتش یعنی فرماندهی امنیتی ایالت متحده مرتبط است.

لابراتوار کاسپراسکی توسط «یوجین کاسپراسکی» که تحت حمایت مالی کا‌.گ‌.ب در رشته رمزگذاری تحصیل کرده و مدت‌ها در ارتش روسیه مشغول به کار بوده، راه‌اندازی شده است. معمولا یافته‌های این لابراتوار برای کارشناسان غربی قابل اعتماد است. اما نرم‌افزارهای امنیتی این شرکت را دولت‌های ایران و روسیه بیشتر به کار می‌گیرند و دولت امریکا از این محصولات استفاده‌ نمی‌کند.

طی سال ۲۰۱۲ شایعات فراوانی از پیوند شرکت کاسپراسکی و دولت روسیه در وب‌سایت‌ها و اینترنت منتشر شد. این شرکت با مجوز سرویس امنیتی فدرال روسیه (FSB) کار می‌کند و آنتی‌ویروس و ابزارهای امنیتی به دولت روسیه می‌فروشد. یوجین کاسپراسکی تمایلی به پاسخگویی به شایعات نداشته و این گزارش‌ها را رد کرده است. به نظر می‌رسد او، شخصا ارتباطاتی با پلیس مسکو و سرویس امنیتی فدرال روسیه داشته باشد. در عین حال کاسپراسکی از لایحه دولت روسیه در قرار دادن سایت‌های مرتبط با شبکه‌های اجتماعی چون "LiveJournal" که مروج آزادی بیان هستند، در لیست سیاه حمایت کرده است.

اما آنچه این خبر را با اهمیت‌تر می‌سازد، استفاده از تکنیک‌هایی مشابه بدافزار «استاکس‌نت» است. این بد‌افزار بیش از هزار سانتریفیوژ برنامه غنی‌سازی هسته‌ای ایران را از کار انداخت. بعد‌ها فاش شد که استاکس‌نت بخشی از برنامه‌ای به نام «بازی‌های المپیک» بود که توسط اسرائیل و امریکا سازماندهی شده بودند. شرکت کاسپر‌اسکای می‌گوید که بازی‌های المپیک قرار بود کامپیوتر‌های کشورهای دیگر را هم مورد حمله قرار دهد اما بیشتر در کشورهای ایران، پاکستان و روسیه که برنامه هسته‌ای آن‌ها توسط امریکا نظارت می‌شود، موفق بود.

به نظر می‌رسد کشف جدید کاسپراسکی اهمیت فراوانی داشته باشد چرا که طبق‌ یافته‌های آن برخی از ابزارهای کارگذاری شده به قسمت «سفت‌افزار» کامپیوتر‌ها را آسیب می‌زنند که بخش اساسی پیش از راه‌اندازی سیستم عامل کامپیوتر است. این ابزارها قسمت‌هایی را متاثر می‌کنند که از دسترسی برنامه‌های آنتی‌ویروسی خارج است و پاک کردن آن تقریبا غیرممکن است. همچنین امکان دستیابی به کلید‌های رمزگذاری کامپیوترها را به سرویس‌های جاسوسی امریکا می‌دهد. حتی این تجهیزات بر روی کامپیوترهایی که به شبکه اینترنت هم وصل نیستند کار می‌کند که در مورد تجهیزات غنی‌سازی هسته‌ای ایران اتفاقی مشابه روی داد.

«کاسپراسکی» گزارش داده است که از میان ۶۰ حمله گروهی به کامپیوتر‌ها در امنیت سایبری که بررسی کرده، «گروه معادله» از یکی از پیچیده‌ترین تکنیک‌ها بهره می‌گیرد و تقریبا در دو دهه گذشته فعال بوده است. راه و روش این حملات به بخش‌‌های اساسی کامپیوتر نفوذ می کند، امری که بسیاری از مجرمان اینترنتی از انجامش ناتوان هستند. کامپیوتری که مورد حمله قرار می‌گیرد، معمولا دیگر قابل استفاده نیست. حمله سفت‌افزاری نزدیک‌ترین روش برای ضربه زدن به بخش‌های اصلی است و حمله‌کنندگان را قادر می‌سازد از تعقیب آنتی‌ویروس‌ها دور بمانند.

«کاسپراسکی» مدعی شده که «گروه معادله» از سال ۲۰۰۱ این حملات را آغاز کرده‌اند اما شدت آن در سال ۲۰۰۸ افزایش یافته است. تمام یافته‌ها و گزارشات به دست آمده براساس تحقیقات شرکت روسی کاسپراسکی است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)