29 بهمن 1393

داستان زندگی فالاچی در تلویزیون ایتالیا پخش می‌شود

29 بهمن 1393

بی بی سی فارسی

مجموعه دو قسمتی از زندگی اوریانا فالاچی، روزنامه‌نگار و نویسنده سرشناس ایتالیایی این هفته از تلویویون ایتالیا پخش می‌شود.

بخش‌هایی از زندگی پر فراز و نشیب او از پیوستنش به حزب ضد فاشیستی در جریان جنگ جهانی دوم و مصاحبه‌های جنجالی از جمله گفت‌وگو با محمدرضا پهلوی و آیت الله روح الله خمینی تا اظهارات جنجال برانگیز او پس از یازده سپتامبر ۲۰۰۱ در این مجموعه داستانی به تصویر کشیده شده است.

مارکو تورکو، کارگردان سریال "اوریانا" به خبرگزاری فرانسه گفته است: "روایت زندگی فالاچی شبیه روایت تاریخ قرن بیستم است."

او افزود: "سخت بتوان داستانی سینمایی‌تر از زندگی او پیدا کرد."

JPEG - 47.6 kb
ویتوریا پوچینی در نقش فالاچی

ویتوریا پوچینی، بازیگر نقش فالاچی در این مجموعه نیز می‌گوید: "ما سعی کردیم اوریانای روزنامه نگار و خبرنگار جنگی را به تصویر بکشیم... همینطور او را به عنوان یک انسان می بینیم، با جنبه‌های زندگی خصوصی‌اش و گاهی آن بعد شکننده‌اش که در رابطه با مردان آشکار می‌شود."

فالاچی دو عشق بزرگ در زندگی‌اش داشت فرانسوا پلو، خبرنگار فرانسوی که در جریان جنگ ویتنام با او آشنا شد و الکساندروس پاناگولیس، شاعر آنارشیست یونانی که سه سال پس از آشنایی با فالاچی در سانحه رانندگی در سال ۱۹۷۶ درگذشت.

فالاچی در سال ۱۹۲۹ در فلورانس به دنیا آمد. نوجوان بود که در جریان جنگ جهانی دوم به جنبش ضد فاشیستی ایتالیا پیوست. سپس به عنوان خبرنگار جنگی شهرت یافت و مصاحبه‌های جنجال برانگیز او بر این شهرت افزود.

نام او در ایران در پی مصاحبه‌اش با شاه سابق ایران و سپس با آیت الله خمینی بیش از پیش مطرح شد.

برای گفت‌وگو با آیت‌الله خمینی که در ابتدای انقلاب ایران انجام شد، به او گفته شد که باید چادر بر سر داشته باشد، اما در میانه مصاحبه فالاچی به حجاب اجباری اعتراض کرد.

آیت الله خمینی در پاسخ به او گفته بود که "این یک اختیارى است براى آنها، خودشان اختیار کردند." فالاچی می‌گوید که پس از این گفته‌ها به اعتراض حجاب از سر بر داشت که در واکنش، آیت‌الله خمینی از اتاق خارج شد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)