27 بهمن 1393

هشدار انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران به وزارت ‌کار

27 بهمن 1393

رادیو زمانه

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران با صدور بیانیه‌ای در مورد تلاش‌های وزارت ‌تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای ایجاد تشکلی به‌جای فراگیرترین تشکل صنفی – مدنی روزنامه‌نگاران ایران هشدار داد.

به گزارش روزنامه شرق، این بیانیه می‌گوید که وزارت ‌تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی از مدتی قبل «به بهانه رایزنی و اخذ نظر مشورتی روزنامه‌نگاران» با دعوت از اعضای این انجمن یا روزنامه‌نگاران غیر عضو، اقدام به برگزاری «جلسات توجیهی» برای ایجاد تشکل جایگزین انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران کرده است.

بر پایه اعلام انجمن صنفی روزنامه‌نگاران، وزارت‌ کار با دستور حسن روحانی، رئیس‌جمهور «از مدت‌ها قبل مأموریت یافته زمینه برگزاری مجمع‌ عمومی عادی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران و متعاقب آن بازگشایی انجمن را فراهم کند، اما تاکنون هیچ‌گونه اقدام درخور توجهی در این زمینه صورت نگرفته است.»

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران اقدامات وزارت کار را «فرصت‌طلبانه» دانسته و با اعلام نگرانی از این اقدامات به وزارت ‌تعاون، کار و رفاه ‌اجتماعی هشدار داده که «دست ازمداخله در امور تشکل‌های کارگری بردارد و تبعات داخلی و بین‌المللی این رفتارها را مدنظر قرار دهد.»

این نهاد صنفی از اعضای خود خواسته تا «نمایندگان خود را در مسیر پیگیری امور مربوط به بازگشایی انجمن تنها نگذارند.»

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران یک ماه پیش نیز در نامه‌ای به حسن روحانی، وزارت کار را به ایجاد مانع برای از سرگیری فعالیت‌های این نهاد صنفی متهم کرد و خواستار مداخله رئیس جمهوری ایران در این زمینه شد.

تیرماه امسال نیز حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور ایران از احتمال بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران با عنوانی جدید خبر داده بود.

بیشتر بخوانید: «احتمال بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران با نامی دیگر»

ماشاءالله شمس‌الواعظین، رئیس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران در واکنش به سخنان مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور ایران گفته بود: «تنها پیامد مطرح شدن بحث‌هایی مانند تغییر نام انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران این است که کسانی که با بازگشایی این انجمن بنا بر دلایل غیرصنفی مخالف‌اند، به اظهاراتی از این قبیل تکیه خواهند کرد.»

به گفته شمس‌الواعظین «اگر نام انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران تغییر کند، دیگر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران نخواهد بود.»

بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران بیش از یک سال پیش از سوی حسن روحانی در وعده‌‌های انتخاباتی وی مطرح شد و به‌رغم تلاش دست‌اندرکاران این انجمن همچنان در هاله‌ای از ابهام باقی مانده است.

یک ماه پیش فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران طی نامه‌ای به روحانی خواستار آزادی روزنامه‌نگاران زندانی و باز کردن دفتر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران شد.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران، در مردادماه‌ سال ۱۳۸۸ در پی رویدادهای اعتراضی آن سال بسته شد و ساختمان آن نیز به دستور سعید مرتضوی دادستان وقت تهران پلمپ شد.

این تشکل صنفی به هنگام بسته شدن بیش از چهار هزار عضو داشت.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)