26 بهمن 1393

واعظی: فیلترینگی در جست‌وجوگرهای ایرانی اعمال نشده است

26 بهمن 1393

وزیر ارتباطات در حاشیه مراسم رونمایی از جست‌وجوگر ایرانی یوز تاکید کرد: این برداشت غلطی است که مردم فکر کنند اگر از گوگل استفاده می‌کنند، اطلاعات آنها محفوظ خواهد ماند.

به گزارش ایسنا، محمود واعظی امروز در جمع خبرنگاران حاضر شده و پس از ارائه‌ی توضیحاتی درباره حمایت دولت از موتورهای جست‌وجوی ایرانی به پاسخگویی به سوالات مختلف خبرنگاران پرداخت و در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به ایرانی‌ بودن این موتور جست‌وجوها ممکن است برخی واژه‌ها امکان جست‌وجو نداشته باشند و دسترسی به صفحات مختلف با آنها فیلتر‌شده باشد، اظهار کرد: تاکنون براساس صفحاتی که در دیتاسنتر‌های این موتور جست‌وجو قرار دارد، فیلترینگی از نظر کلمات صورت نگرفته است.

وی در ادامه در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر این‌که همواره در میان کاربران نگرانی‌هایی مبنی بر کنترل فعالیت‌های آنها در صفحاتی که در داخل کشور میزبانی می‌شوند وجود دارد، تصریح کرد: این که مردم فکر کنند اگر از یک موتور جست‌وجوی جهانی مانند گوگل استفاده کنند، اطلاعات آنها محفوظ می‌ماند، اما هنگام استفاده از موتور جست‌وجوی داخلی اطلاعات آنها مورد رصد قرار می‌گیرد، برداشت کاملا اشتباهی است.

وزیر ارتباطات ادامه داد: شرکت‌هایی که در حال حاضر موتورهای جست‌وجو را طراحی کرده‌اند به طور کامل خصوصی هستند و در این میان دولت فقط از آنها حمایت می‌کند تا کار خود را به سرانجام برسانند و پس از رسیدن این شرکت‌ها به سوددهی، دولت دیگر کاری با آنها نخواهد داشت، اما تا پیش از رسیدن به این نقطه این نوع فعالیت‌ها بدون حمایت‌های دولت محکوم به شکست خواهد بود، چرا که هزینه‌های بسیاری در این زمینه وجود دارد.

واعظی همچنین تاکید کرد: دولت حامی حریم خصوصی مردم است و این موضوع برای ما یک عزم محسوب می‌شود، از سوی دیگر شرکت‌های داخلی ما به مراتب بیش از شرکت‌های خارجی امانتدار مردم و اطلاعات آنها خواهند بود. اکنون در جست‌وجوگرهای خارجی مشخص نیست اطلاعات افراد به چه سازمان‌هایی فروخته می‌شود و برهمین اساس ما همواره از مردم خواسته‌ایم سعی کنند در شبکه‌های اجتماعی خارجی حداقل اطلاعات خصوصی خود را وارد کنند.

وزیر ارتباطات در بخش دیگری از صبحت‌های خود به حمایت‌هایی که از شرکت‌های ارائه‌کننده موتور جست‌وجوهای داخلی صورت می‌گیرد اشاره کرد و گفت: در سال گذشته در این زمینه ۹۰ میلیارد و سال آینده ۱۲۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری خواهد شد.

واعظی همچنین اظهار کرد: تاکنون بیش از ۲۰ شرکت در قالب کارگروهی در این زمینه تعریف شده و در این زمینه فعالیت می‌کنند و به صحبت پرداخته‌اند.

وی در ادامه در پاسخ به این‌که از نظر او پروژه‌های مختلف ملی از جمله جست‌وجوگر یوز تا چه اندازه می‌تواند موفق عمل کند، توضیح داد: میزان موفقیت این پروژه‌ها به شرکت‌های ارائه‌دهنده آنها بستگی دارد، چرا که لازم است این شرکت‌ها نیازمندی‌های مختلف مردم را تامین کنند.

واعظی در ادامه به دو شبکه اجتماعی ایرانی اشاره کرد و گفت: طی ماه‌های گذشته دو شبکه اجتماعی موبایلی با نام‌های ایسون و ساینا راه‌اندازی شده‌اند، اما از میان این دو شبکه، یکی از آنها به بیش از ۷۰۰ هزار نفر کاربر رسیده و دیگری تنها ۱۰۰ هزار نفر کاربر دارد. لذا این‌که هر شبکه تا چه اندازه مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد، موضوعی است که به شرکت‌های ارائه‌کننده آن مربوط می‌شود و ما تنها از پروژه‌های خوبی که در داخل کشور طراحی می‌شوند حمایت می‌کنیم.

وزیر ارتباطات درباره برنامه‌ریزی‌هایی که برای شناساندن موتور جست‌وجوهای جدید به مردم در نظر گرفته شده نیز اظهار کرد: فکر می‌کنم لازم است در این زمینه خود شرکت‌ها و رسانه‌ها کار تبلیغاتی لازم را انجام دهند.

وی در پایان یادآور شد: طبیعی است جامعیت موتور جست‌وجوهایی مانند گوگل در شرایط فعلی مانند موتور جست‌وجوهای داخلی باشد، اما به هر حال موتور جست‌وجوی رونمایی شده این قابلیت را دارد که بیش از یک میلیارد صفحه را در معرض دید مخاطبان خود قرار دهد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)