25 بهمن 1393

بزرگنمایی و گمراهی مخاطب؛ بحرانی که خبرنگار آمریکایی ایجاد کرد

خبرنگار مشهوری که با دروغهایش مردم را عصبانی کرده است

25 بهمن 1393

نویسنده: امیلی استیل

ترجمه: خبرنگاران ایران -بهاران رهجو

تلاش برای فائق آمدن بر بحرانی که یکی از معروف‌ترین چهره‌های تلویزیونی شبکه خبری ان. بی‌.سی آمریکا را در برگرفته ادامه دارد. این شبکه تحقیقات داخلی گسترده‌ای را درباره برایان ویلیامز شروع کرده است. او یکی از مطرح‌ترین مجریان بخش خبری این شبکه است که اخیراً پذیرفته با بزرگنمایی اتفاق یک هلی‌کوپتر آمریکایی در عراق که توسط مخالفان سرنگون‌شده بود، زمینه گمراهی مردم و مخاطبان خود و شبکه را فراهم کرده است.

درخواست شروع تحقیق دراین‌ باره توسط تعدادی از کارکنان بخش خبری این شبکه تائید شده است. بر این اساس این تحقیقات فقط به مسئله آن هلی‌کوپتر در عراق محدود نمی‌شود و موارد دیگری چون اظهارت ویلیامز درباره طوفان کاترینا در سال ۲۰۰۵ را نیز شامل می‌شود.

ریچارد اسپوزیتیو رئیس بخش تحقیقات شبکه، این تحقیق و بازجویی را مدیریت خواهد کرد. درعین‌حال خانم ترنس رئیس شبکه خبری گفته که این شبکه یک گروه تحقیقاتی مجرب و کارکشته در اختیار دارد که تمام اطلاعات لازم را دراین‌ باره جمع‌آوری خواهد کرد و به ما این امکان را خواهد کرد تا تمام آنچه را روی‌ داده بفهمیم.

خانم ترنس همچنین گفته که او و ویلیامز با دیگر اعضای گروه خبری بخش شامگاهی شبکه گفت و گو کرده‌اند و قرار است با دیگر مدیران ارشد نیز صحبت شود. بر اساس آنچه روزنامه نیویورک‌تایمز نوشته، خانم ترنس گفته که ویلیامز دوباره بابت آنچه گفته پوزش خواسته و مشخصاً نشان داده که چقدر بابت این اتفاق و اثر نامناسبی که بر روی شبکه و اعتبار آن گذاشته متأسف و ناراحت است.

با تمام این احوال مدیران این شبکه هنوز در عرصه عمومی اقدامی انجام نداده‌اند و همین مسئله زمینه‌ ساز انتقادات گسترده‌ای نسبت به عملکرد آن‌ها شده است. بر اساس آنچه در شبکه‌های مجازی بیان‌شده می‌توان به عمق و میزان عصبانیت مردم و مخاطبان دراین‌باره پی برد. آن‌ها پرسش‌هایی را مطرح کرده‌اند که نه‌ تنها گزارش‌های ویلیامز بلکه نحوه اداره این شبکه را دراین‌باره مورد پرسش و انتقاد قرا داده‌اند. تعدادی از سربازان کهنه‌کار جنگ نیز در این شبکه‌های اجتماعی خواهان اخراج ویلیامز شده‌اند.

ویلیامز نیز پس از عذرخواهی در دو هفته پیش تاکنون در میان جمع حضور نیافته و خبری از او نیست. در تمام این سال‌ها او ادعا کرده در هلی‌کوپتری که در عراق مورد اصابت راکت قرارگرفته بود حضورداشته و حالا مشخص‌ شده که دراین‌باره دروغ گفته است.

اگر ویلیامز به خاطر این اتفاق مجبور به استعفا شود یکی از بزرگ‌ترین صدماتی است که این شبکه خبری در مقایسه با رقبای خود خورده است. بر اساس یک گزارش منتشر شده بخش خبر شامگاهی شبکه ان بی‌سی روزانه بیش از ۹.۳ میلیون نفر بیننده داشته است درحالیکه شبکه آ بی‌سی ۸.۷ میلیون و سی بی‌اس ۷.۳ میلیون بیننده داشته‌اند.

این اتفاق همچنان که موجب لکه‌دار شدن شهرت و اعتبار سالم و محبوبیت ویلیامز شده، پرسش‌هایی بسیار نیز در رابطه با مدیریت و اعتبار و حیثیت بخش خبری شبکه ان بی‌سی مطرح کرده است. مارک فیلد اشتاین استاد روزنامه‌نگاری دانشگاه مریلند که سابق بر این در شبکه خبری ان بی‌سی کار می‌کرده، می‌گوید: «موقعیت و اعتبار حرفه‌ای ان بی‌سی به خاطر این اتفاق خدشه‌دار شده و پرسش‌هایی را در خصوص تشخیص واقعیت از حقیقت درباره این شبکه مطرح کرده است. »

اتفاق دیگری که در سال ۲۰۱۳ برای این شبکه خبری روی‌ داده و تصمیم‌گیری درباره حادثه ویلیامز را برای خانم ترنس دشوار و به تعویق انداخته این است که او مجبور شده بود به خاطر مخاطب اندک، مجری برنامه «دیدار با رسانه‌ها» را که دارای سابقه‌ای بیش از دو دهه بود، برکنار کند. علاوه بر این او ناچار است تمام تلاش خود را به کار ببندد تا جایگزینی برای رئیس بخش خبری «امروز صبح» شبکه که ۱۰ هفته پیش اخراج کرده،بیابد.

علاوه بر این وقتی مدیر بخش سلامت و پزشکی شبکه به خاطر ابتلا به بیماری ابولا در لیبریا قرنطینه شد، به‌شدت مورد انتقاد گرفت.

ویلیامز برای ان بی‌سی تنها یک مجری برنامه خبری شبانگاهی نبود. او به همراه سه نفر دیگر ستون فقرات بخش خبری شبکه را تشکیل می‌دادند. حالا و با این اتفاق مدیران و کار‌شناسان صنعت رسانه می‌گویند اگر ویلیامز مجبور به رفتن از این شبکه شود، معلوم نیست چه کسی موفق خواهد شد که در موقعیت او قرار بگیرد.

درحالیکه این شبکه هنوز درگیر مسئله رسوایی و مشکل برنامه خبری «امروز صبح» خود است، به‌ راحتی نمی‌تواند تمام توجه خود را به مسئله ویلیامز معطوف داشته باشد. این در حالی است که این شبکه در دسامبر گذشته قراردادی را با ویلیامز امضاء کرده بود که بر اساس آن سالانه و به مدت پنج سال، ۱۰ میلیون دلار به او دستمزد پرداخت کند. این قرارداد نشان از اعتبار و موقعیت باثبات ویلیامز در شبکه دارد.

فیلد اشتاین، استاد دانشگاه می‌گوید: «به خاطر سرمایه‌گذاری مالی- معنوی صورت گرفته روی ویلیامز و برند سازی او توسط شبکه، موضوع بررسی داخلی دراین‌ باره یک مسئله ذاتاً مشکوک به نظر می‌رسد.»

او می‌افزاید:« این شبکه سالانه میلیون‌ها دلار به ویلیامز دستمزد پرداخت می‌کرده و هزینه‌های بیشتری نیز برای مطرح کردن او، ساخت شخصیت و برند او و تبدیل کردنش به یک منبع معتبر خبری در کشور انجام داده است. »

به عقیده این استاد دانشگاه در دیگر شبکه‌های خبری و تلویزیونی این نوع رسوایی‌ها و اخراج کردن‌ها و تغییرات پس از انجام یکسری تحقیقات در خارج از موسسه انجام می‌شود. برنامه‌های اخبار اقتصادی دیگر شبکه‌های تلویزیونی نیز پرسش‌هایی را در خصوص این بررسی و تحقیق شبکه خبری ان بی‌سی از ویلیامز مطرح کرده‌اند.

اخبار مربوط به بررسی داخل شبکه ان بی‌سی درباره ویلیامز نخستین بار در دیلی نیوز نیویورک منتشر شد. ویلیامز پذیرفته که درباره تجربه خود در عراق اغراق کرده و حرف‌های غیرواقعی زده است. او تائید کرده که آنچه درباره آن هلی‌کوپتر گفته اغراق بوده و موجب فریب افکار عمومی شده است و در حقیقت او در یک بالگرد دیگر که در نزدیکی آن هلی‌کوپتر بوده، قرار داشته است.

البته هنوز مشخص نیست که آیا دگر مقامات و افراد شبکه خبری ان. بی‌.سی از قبل حقیقت این ماجرا را می‌دانستند و نسبت به ادعای‌های ویلیامز سکوت کرده‌اند یا خیر.

صحبت‌های ویلیامز پس از عذرخواهی زمینه طرح پرسش‌های دیگری را نیز فراهم کرده است. برخی از بلاگر‌ها و رسانه‌ها درباره ادعا‌ها و صحبت‌های او در خصوص توفان کاترینا و آنچه آنجا دیده پرسش‌هایی را مطرح کرده‌اند. او درجایی گفته که یک نفر را دیده که خودکشی کرده و درجایی دیگر ادعا کرده که شنیده است فردی با پریدن از روی یک دکل در نیواورلئان کشته‌ شده است.

تا پیش‌ از این اتفاق، ویلیامز نه‌ تنها در بخش اخبار اقتصادی بلکه در تمام کشور به‌عنوان یکی از با اعتبار‌ترین افراد بود. نزدیک به سه‌ چهارم کل مصرف‌کنندگان به او و آنچه می‌گفت اعتماد داشتند و جزء ۲۳ نفری بود که در کشور دارای بیشترین اعتبار و موقعیت است، بود.

منبع:

نیویورک تایمز، ۶ فوریه ۲۰۱۵

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اصول رفتاری روزنامه‌نگاران در اعلامیه سازمان بین المللی روزنامه‌نگاران

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران-در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.اعلامیه سازمان بین المللی روزنامه‌نگاران(IFJ) درباره اصول رفتاری روزنامه‌نگاران به عنوان یک استاندارد حرفه‌ای برای روزنامه‌نگارانی شناخته می‌شود که در فرایند جمع‌آوری، انتقال، انتشار و اظهارنظر درباره اخبار و اطلاعات در رویدادهای توصیفی نقش دارند.

 • جنگ با دوربین؛ مروری کوتاه بر زندگی رابرت کاپا، عکاس خبری

  15 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- «اگر عکس‌تان خیلی خوب نشده، به این خاطر است که خیلی نزدیک نشده‌اید.» اگر عکاس خبری باشید، احتمالا این جمله را شنیده‌اید. جمله‌ای از «رابرت کاپا» یکی از مهم‌ترین عکاسان خبری جهان که شهرتش را بیشتر از هرچیز مدیون عکس‌هایی است که از پنج جنگ بزرگ قرن بیستم ثبت کرد؛ جنگ داخلی اسپانیا، جنگ دوم چین و ژاپن، جنگ جهانی دوم (بخش اروپایی جنگ)، جنگ ۱۹۴۸ اعراب و اسرائیل و همین‌طور جنگ اول هندوچین (جنگ استقلال ویتنام از فرانسه). دوستش «جان اشتاین‌بک» ـ نویسنده آمریکایی ـ درباره‌اش نوشته است: « نمی‌توانید جنگ را تصویر کنید،چون جنگ نوعی احساسات است. اما او می‌توانست هول جنگ را در چهره یک کودک به تصویر بکشد.» ۲۲ اکتبر، ۳۰ مهر سالروز تولد رابرت کاپا بود که در ۴۱ سالگی در یکی از آخرین جنگ‌هایی که به‌تصویر کشید، کشته شد.

 • روزنامه‌نگاری که عامدانه و آشکار «بی‌طرفی» را کنار گذاشت

  7 مهر 1394

  خبرنگاران ایران- پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان هفته گذشته برای نخستین بار به آمریکا سفر کرد و یکی از مهم‌ترین سخنرانی‌هایش را در این سفر در مقابل کنگره انجام داد. او در این سخنرانی از چهار شخصیت تاریخی ایالت متحده نام برد که برای دنیای ناامن امروزی می‌توانند منبع الهام باشند؛ «آبراهام لینکلن»، «مارتین لوتر کینگ»، «دورتی دِی» و «توماس مرتن». شیوه‌ای که او در روزنامه‌نگاری آمریکا دنبال کرد، نمونه‌ای مناسب از روزنامه‌نگاری «مدافعه‌گر» محسوب می‌شود؛ سبکی از روزنامه‌نگاری که با کنار گذاشتن عامدانه و آشکار «بی‌طرفی»، عملگرایی و دفاع از اندیشه و عقیده‌ای خاص را سرلوحه خود قرار می‌دهد.