24 بهمن 1393

روزنامه‌نگاران شبکه الجزیره در مصر با وثیقه آزاد شدند

24 بهمن 1393

رادیو زمانه

دادگاهی در مصر حکم آزادی دو روزنامه‌نگار الجزیره را صادر کرد. محمد فهمی و باهر محمد، بیش از ۴۰۰ روز در زندان بودند.

دادگاه پرونده آنان را نبسته است اما قاضی، حسن فرید، اعلام کرده که روز ۲۳ فوریه، جلسه دیگری برای بررسی پرونده آن‌ها تشکیل خواهد شد. فهمی با وثیقه‌ای به مبلغ ۵۰ هزار پوند مصر (۲۱ هزار پوند بریتانیا) آزاد شده اما محمد که تابعیت مصری خود را ترک کرده، بدون وثیقه آزاد شده است.

این دو روزنامه‌نگار همراه با همکارشان پیتر گرست زندانی بودند اما او هفته قبل آزاد شد. این روزنامه‌نگاران متهم به همکاری با گروه اخوان‌المسلین بودند.

پیتر گرست، خبرنگار لتونیایی- استرالیایی، به دستور رییس‌جمهور مصر، عبدالفتاح سیسی، آزاد و راهی استرالیا شد. مقامات مصر اعلام کردند که عفو ریاست جمهوری موجب بخشیده شدن حکم هفت سال حبس او شده است.

در ماه ژوئن گذشته، گرست و فهمی هر کدام به هفت سال و محمد به ۱۰ سال حبس محکوم شدند. سه روزنامه‌نگار خارجی دیگر از جمله تورتون که خبرنگار سابق اخبار کانال ۴ و گزارشگر اسکای نیوز بوده است، به صورت غیابی به ۱۰ سال زندان محکوم شدند.

دیوان عالی مصر اما اول ژانویه دستور داد که این سه روزنامه‌نگار شبکه الجزیره دوباره محاکمه شوند. این تصمیم پس از اعتراض این سه روزنامه‌نگار به حکم صادر شده برای آن‌ها در قاهره گرفته شد. قضات دیوانعالی گفته بودند که حکم اولیه عجولانه صادر شده و دادگاه پیش از صدور رأی، منتظر دریافت گزارش‌های کارشناسی پزشکی و قانونی لازم نمانده است.

پیتر گرست، محمد فاضل فهمی و باهر محمد خبرنگارانی بودند که در پوشش خبری سرنگونی دولت محمد مرسی و روی کار آمدن عبدالفتاح سیسی، رییس جمهور کنونی مصر نقش داشتند. فهمی و گرست در تاریخ ۲۹ دسامبر ۲۰۱۳ در محل کار خود در هتل ماریوت قاهره دستگیر شدند. محمد نیز در‌‌ همان روز در منزلش دستگیر شد.

این سه روزنامه‌نگار از سوی دولت متهم به همکاری با گروه اخوان‌المسلمین شده بودند. دولت مصر مدعی شده که این همکاری شامل اختصاص پلت‌فرم‌های رسانه‌ای و تجهیزات بوده است. همچنین مصر دو نفر از آن‌ها را عضو رسمی این گروه دانسته است.

پس از سرنگونی دولت محمد مرسی، اخوان‌المسلمین توسط ارتش و دولت انتقالی به عنوان «گروه تروریستی» شناخته شدند و هر نوع همکاری یا حمایت از این گروه، جرم امنیتی اعلام شد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)