19 بهمن 1393

علی جنتی: برای کاروکاسبی نصّاب‌ها دیش‌ها را جمع می‌کنیم

19 بهمن 1393

دویچه وله

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد می‌گوید جمع‌آوری دیش‌های ماهواره نتیجه‌بخش نیست و هر جا دیش‌های ماهواره جمع‌آوری می‌شود، دو روز بعد برمی‌گردند. او مخالفان اصولگرای دولت را به حاشیه‌سازی متهم کرد.

وزیر ارشاد دولت حسن روحانی اذعان می‌کند که هیچیک از این اقدام‌ها نتوانسته مانع از استفاده مردم از ماهواره و شبکه‌های تلویزیونی خارجی شود. علی جنتی سال گذشته در نخستین روزهای تصدی پست وزارت فرهنگ و ارشاد عنوان کرد که بیش از دوسوم تهرانی‌ها از ماهواره استفاده می‌کنند.

جنتی گفت: «در گذشته برخی اقدامات در کشور انجام می‌شد که امروز خنده‌دار به نظر می‌رسد. کاری نکنیم که پنج سال دیگر به کارهای خود بخندیم... ضریب استفاده از ماهواره ۷۱درصد مردم تهران را شامل می‌شود. رسیدگی به این موضوع ضرورت عرصه علم و فناوری روز است که باید ببینیم با آسیب‌های این شبکه‌ها چگونه مقابله کنیم.‌»

وزیر ارشاد هم‌چنین با اشاره به بی‌نتیجه‌بودن پارازیت‌اندازی روی شبکه‌های ماهواره‌ای گفت: «در آینده نزدیک، دو هزار شبکه ماهواره‌ای روی تلفن‌های همراه به آسانی توسط قابل دریافت خواهد بود... آیا برای مقابله با این پیشرفت‌ها هم از پارازیت استفاده خواهیم کرد یا راهکاری‌های دیگری داریم؟»

تشکیل اتاق عملیات برای مقابله با دولت

علی جنتی هم‌چنین در سخنرانی دیگری به آنچه "حاشیه‌سازی‌علیه دولت" خواند نیز واکنش نشان داد. در روزهای گذشته وزارت فرهنگ و ارشاد زیر فشار موجی از حملات رسانه‌های اصول‌گرا به دلیل انتشار آلبوم موسیقی "تو را‌ ای کهن بوم و بر دوست دارم" قرار داشت.

این آلبوم با آهنگ‌سازی "پیمان خازنی" در ژانر موسیقی ملی به تازگی تهیه و منتشر شده و در آن "محسن کرامتی" و "نوشین طافی" آوازخوانی می‌کنند.

نوری همدانی، مکارم شیرازی و جعفر سبحانی، سه مرجع تقلید قم، در مورد صدور مجوز به این آلبوم توسط وزارت ارشاد اعتراض کردند. خبرگزاری فارس به نقل از آیت‌الله نوری همدانی نوشت: «خواندن زن و موسیقی زن در برابر مردان بر اساس قرآن کریم حرام است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حق ندارد چنین کاری کند و مردم ساکت نمی‌مانند.»

آیت‌الله جعفر سبحانی نیز از وزیر فرهنگ و ارشاد انتقاد کرد که چرا مجوز تک‌خوانی زنان را صادر کرده است. جعفر سبحانی حتی پا فراتر گذاشت و علی جنتی را به صدور فتوا درباره تک‌خوانی زنان متهم کرد. او گفت: «بنده بسیار گلایه‌مند هستم که فرزند یک روحانی فتوایی درباره تک‌خوانی بانوان می‌دهد؛ یعنی تمام مشکلات ما حل شده و تنها این مشکل باقی مانده است که دختری بیاید و تک خوانی بکند؟»

وزارت ارشاد اما می‌گوید این آلبوم تک‌خوانی زن نیست. جنتی روز جمعه گفت آلبوم "تو را‌ ای کهن بوم و بر دوست دارم" توسط محسن کرامتی و نوشین طافی همخوانی شده و در واقع تک‌خوانی نبوده است.

علی جنتی هم‌چنین درباره حاشیه‌سازی‌های مخالفان دولت گفت: «من در ۱۸ ماهی که در وزارت فرهنگ و ارشاد هستم احساس می‌کنم مجموعه‌هایی هستند که قاعدتا این دولت، دولت منتخب آنها نیست و آنان کاندیدای دیگری دارند که در انتخابات ریاست جمهوری پیروز نشده است. تمام تلاش آنان این است که با دولت در حوزه‌های مختلف فرهنگی، هنری، اقتصادی، سیاست خارجی مقابله کنند و حتی برای این منظور اتاق عملیاتی را تشکیل دادند و به دنبال آن هستند تا با دولت در زمینه هنری مقابله کنند.»

وزیر ارشاد افزود: «ما نظر مخالف و انتقاد را می‌پذیریم اما آنان به این بسنده نمی‌کنند و با جعل و تحریف اطلاع‌رسانی غلطی را به مجامع دینی، حوزه‌های علمیه و برخی شخصیت‌های مذهبی می‌کنند و متاسفانه گاهی این تبلیغات دروغ موثر واقع می‌شود.»

وب‌سایت "عصر ایران" در تحلیلی زیر عنوان "جریان دروغ؛ سمّ مهلک نظام، انقلاب و کشور" در واکنش به اظهارات چند مرجع تلقید نوشت، مراجع تقلید و نیروهای مذهبی در این ماجرا فریب خورده‌اند. به نوشته این وب‌سایت جریانی با "دروغ‌سازی" قصد دارد وزارت ارشاد و در نهایت دولت حسن روحانی را تضعیف کند. "عصر ایران" از مراجع تقلید خواست که خبرها را از "مبادی رسمی و قابل اعتماد" بررسی کنند تا از آسیب‌های "جریان دروغ" در امان بمانند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)