16 بهمن 1393

ممنوعیت استفاده از اسم مستعار در شبکه‌های آنلاین چین

16 بهمن 1393

دویچه وله

دولت چین که به تازگی تیغ‌های سیستم فیلترینگ‌اش را تیزتر از پیش کرده و کمر به انهدام وی‌پی‌ان‌ها بسته٬ حالا درصدد است از اول ماه مارس بهره‌گیری از نام‌های مستعار را هم در دنیای آنلاین ممنوع کند.

کاربران اینترنت در چین به زودی با محدودیت و ممنوعیتی بی‌سابقه مواجه خواهند شد؛ دولت کمونیست چین روز چهارشنبه (۱۵ بهمن٬ ۴ فوریه) اعلام کرده که تا کمتر از یک ماه دیگر همه کاربران اینترنت در این کشور باید با هویت واقعی خود در دنیای آنلاین حضور داشته باشند.

با اعمال این ممنوعیت٬ همه اکانت‌هایی که به هر نحوی از اسم مستعار بهره می‌گیرند٬ یا به‌صورت ناشناس هویتی متفاوت با هویت واقعی خود می‌سازند یا خود را جای اشخاص و نهادهای دیگر جا می‌زنند٬ دیگر امکان حضور در اینترنت را نخواهند داشت.

به گزارش آسوشیتدپرس٬ دولت چین که از پیش‌تازان سانسور آنلاین و آفلاین در جهان است٬ تا کنون چندین بار تلاش کرده تا سیاست بهره‌گیری از هویت واقعی را در اینترنت اعمال کند٬ اما همواره در این راه با موانع و چالش‌های جدی مواجه شده است.

مرکز مدیریت فضای مجازی (CAC) در چین خبر ممنوعیت جدید را اعلام کرده و گفته که به موجب آن دیگر اکانت‌هایی که وانمود می‌کنند متعلق به نهادهای دولتی‌اند٬ از جمله آژانس مقابله با فساد اداری٬ و اکانت‌هایی که با هدف به طنز کشیدن سیاست٬ نقش رهبران کشورها را بازی می‌کنند٬ دیگر نمی‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

همچون همیشه خدمات‌دهندگان اینترنت مسئول پیاده‌سازی سیاست جدید دولت چین خواهند بود. وایبو٬ بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی آنلاین چین که معادلی بومی برای سرویس مایکروبلاگینگ توییتر است٬ همچون بسیاری کمپانی‌های دیگر از تصمیم جدید دولت چین استقبال و اعلام کرده فقط در ماه گذشته ۲۹۳ حساب کاربری را به خاطر برگزیدن «نام‌های نامناسب و زننده» حذف کرده است.

سیاست جدید دولت چین در قبال اینترنت در حالی اعلام شده که در هفته گذشته هم خبرهایی پیرامون ارتقاء سیستم عظیم فیلترینگ اینترنت و ایجاد اختلالات جدی در سرویس‌های وی‌پی‌ان در این کشور منتشر شده بود.

چین در سال‌های گذشته همه اتصالات شناخته‌شده وی‌پی‌ان را بلاک می‌کرد٬ اما از سال گذشته تشکیلات عریض و طویل فیلترینگ در این کشور بلاک کردن کانکشن‌های مشکوک به وی‌پی‌ان را هم آغاز کرد. حالا آن‌طور که متخصصان می‌گویند این کار به صورت اتوماتیک انجام می‌شود.

تعداد کاربران اینترنت در چین حالا از مرز ۶۵۰ میلیون نفر هم گذشته است است. جمعیت کاربران اینترنت چین با ۳۱ درصد افزایش در سال ۲۰۱۴ به این رقم رسیده است. رشد کاربران آنلاین موبایل در این کشور حتی از این هم پرشتاب‌تر است و حالا در مجموع٬ ضریب نفوذ اینترنت در چین به ۴۷/۹ درصد رسیده است.

با افزایش برق‌آسای کاربران٬ دولت چین سیاست‌های سرکوب‌گرانه خود در قبال مجازی را هم سخت‌گیرانه‌تر می‌کند تا بتواند این جمعیت عظیم را هم‌سو با خواست حکومت کمونیستی این کشور کنترل کند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)