15 بهمن 1393

دومین خبرنگار الجزیره آزاد می شود

15 بهمن 1393

منابع امنیتی مصر اعلام کردند که آزادی دومین خبرنگار الجزیره پس از صرف نظر وی از تابعیت مصری خود، نزدیک است و زمینه لازم برای آزادی وی فراهم شده است.

ایسنا نوشت: به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، محمد فاضل فهمی، خبرنگار شبکه الجزیره که به اتهام همکاری با اخوان المسلمین بازداشت شده است، تابعیت مصری - کانادایی دارد و از تابعیت مصری خود صرف نظر کرده است که این امر باعث می‌شود وی آزاد و از کشور خارج شود.

محمد فاضل فهمی یکی از سه خبرنگار الجزیره است که در دسامبر 2013 به اتهام تشویش اذهان عمومی، تلاش برای ایجاد آشوب و همکاری با اخوان المسلمین در مصر بازداشت شدند.

فهمی و پیتر گرست خبرنگار استرالیایی که اخیرا آزاد شده، در ژوئن گذشته به اتهام تحریک به خشونت در مصر به هفت سال زندان محکوم شدند و باهر محمد، سومین خبرنگار که تبعه مصر است و هنوز در زندان به سر می‌برد به 10 سال حبس محکوم شده است.

در همین راستا عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر حکمی را صادر کرد که به موجب آن افراد خارجی بتوانند به منظور تکمیل مدت مجازات خود به کشورشان بازگردانده کنند. بر این اساس وزارت کشور مصر در بیانیه‌ای دستور سلب تابعیت مصری فاضل فهمی را صادر کرد تا این فرد تنها تابعیت کشور کانادا را داشته باشد.

وزیر کشور کانادا نیز با بیان اینکه آزادی فاضل فهمی نزدیک است، از سامح شکری وزیر خارج مصر خواست تا هر چه سریعتر اقدامات لازم برای آزادی این خبرنگار را فراهم کند.

خانواده فاضل فهمی گفتند که مقامات مصری میان تبعه مصر بودن و ماندن در زندان یک گزینه را مقابل فهمی قرار دادند و اعلام کردند که وی تنها به عنوان توریست می‌تواند به مصر بیاید.

نخست وزیر ایتالیا پس از آزادی پیتر گرست، خبرنگار استرالیایی بازداشت شده توسط مصر از این اتفاق ابراز خرسندی کرد و گفت: تمام مردم استرالیا از این اتفاق احساس رضایت دارند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل نیز ضمن ابراز خرسندی از آزادی این خبرنگار استرالیایی و با تاکید بر آزادی بیان در مصر اظهار کرد: امیدواریم که هر چه سریعتر مساله دو خبرنگار دیگر نیز حل شود.

وزارت خارجه انگلیس نیز با بیان اینکه ادله مربوط به بازداشت محمد فاضل فهمی وباهر محمد امری نگران کننده است از مقامات مصری خواست تا در خصوص محاکمه نهایی دیگر خبرنگاران بازداشت شده تجدیدنظر کند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)