15 بهمن 1393

همبستگی با «شارلی ابدو» در بزرگ‌ترین جشنواره کاریکاتور اروپا

15 بهمن 1393

رادیو زمانه- الاهه نجفی

چهل و دومین دوره جشنواره کاریکاتور در شهر آنگولم در فرانسه تحت تدابیر امنیتی در پرتو حمله مسلحانه ۷ ژانویه به دفتر نشریه «شارلی ابدو» در پاریس برگزار شد. این جشنواره بزرگ‌ترین جشنواره کاریکاتور در اروپاست. «شارلی ابدو» در آنگولم در همه جا حضور داشت.

بیل واترسون، کارتونیست آمریکایی که به خاطر کمیک استریپ « کالوین و هابز» هنرمند شناخته‌شده‌ای در جهان است، مدیریت چهل و دومین دوره جشنواره کاریکاتور آنگولم را به عهده داشت. او اما هنرمندی گوشه‌گیر است و چنانکه انتظار می‌رفت به آنگولم نیامد.

در سراسر شهر آنگولم شعار «من هم شارلی هستم» مشاهده می‌شد. نشریه فکاهی «شارلی ابدو» جایزه ویژه چهل و دومین دوره جشنواره کاریکاتور آنگولم را به دست آورد. این جایزه به ژان کریستف منو، یکی از کارتونیست‌های «شارلی ابدو» به نمایندگی از تحریریه این نشریه تقدیم شد.

او اعلام کرد که اعضای تحریریه «شارلی ابدو» مایل نیستند «قهرمان ملی» فرانسه باشند. زیرا آن‌ها همواره «بر قدرت» بوده‌اند و همچنان هم با هر قدرت مسلطی، به هر شکلی در جهان سر ستیز دارند.

یک نمایشگاه بسیار بزرگ هم درباره تاریخچه نشریه فکاهی «شارلی ابدو»، از نخستین شماره‌اش تا شماره‌ای که پس از حمله تروریستی ۷ ژانویه منتشر شد و به نام «شماره بازماندگان» شهرت پیدا کرد، برگزار شد.

آن اومل، سخنگوی جدید هیأت تحریریه نشریه«شارلی ابدو»، دوشنبه ۱ فوریه در سایت اینترنتی این نشریه اعلام کرد که «شارلی» به دلیل خستگی مفرط همکاران در چند هفته‌ آینده منتشر نخواهد شد. تا انتشار دوباره «شارلی ابدو» بسیاری از کاریکاتورهای آن در نشریات دیگر اروپا بازنشر می‌شوند.

در ساختمان شهرداری آنگولم نام قربانیان حادثه تروریستی چهارشنبه ۷ ژانویه بر پلاکاردهایی به چشم می‌خورد.

«کابو»، «شارب»، «تینیوس» و «ولینسکی»، چهار کارتونیست باسابقه و چیره‌دست فرانسوی بودند که در حمله مسلحانه چهارشنبه، ۷ ژانویه به دفتر نشریه شارلی ابدو به قتل رسیدند.

لوئیس تروندهایم، کارتونیست فرانسوی نشان چهل و دومین جشنواره کاریکاتور آنگولم را با استفاده از موتیف یک گربه طراحی کرده است. این گربه، اعلانی را در دست داشت که روی آن نوشته شده بود: «ما همه شارلی هستیم.» این طرح روی بروشور جشنواره منتشر شده بود.

۴۰ ناشر فرانسوی کتاب‌های کمیک استریپ هم به اتفاق و با مشارکت یکدیگر برای اعلام همبستگی با تحریریه «شارلی ابدو» کتابی منتشر کردند. در این کتاب آثار ۱۷۰ کارتونیست از سراسر جهان منتشر شده و درآمد فروش آن نیز به خانواده قربانیان حادثه تروریستی ۷ ژانویه اهداء می‌شود.

در نمایشگاه دیگری که در تالار نمایشگاه‌های چهل و دومین دوره جشنواره کاریکاتور به نشریه شارلی ابدو اختصاص داشت، همه شماره‌‌های این نشریه فکاهی، از دوره «هاراکیری» تا آخرین شماره آن به نمایش گذاشته شد. بسیاری از طرح‌های روی جلد «شارلی ابدو» در همه این سال‌ها از آثار ولینسکی‌ست.

لوموند از ولینسکی که به نسل نهضت دانشجویی در سال‌های ۱۹۶۸ تعلق داشت، به عنوان «یک هنرمند بدبین اما عاشق‌پیشه» یاد کرده بود. گستره آثار او به عرصه طنز سیاسی هم راه می‌برد. ولینسکی ۸۰ سال داشت و پاییز سال جاری نخستین رمان مصورش را با نام «روستای زنان» منتشر کرد.

ولینسکی بار‌ها ژاک شیراک را در کاریکاتور‌هایش دست انداخته بود و با این‌حال از دست او نشان شوالیه دریافت کرد.

یکی از طرح‌های ولنسیکی برای روی جلد شارلی ابدو به بحران گرسنگی بیافرا در سال ۱۹۷۰ اشاره می‌کند. مرد چاق و پرورده‌ای را می‌بینیم که پس از پایان بحران بیافرا می‌گوید: «حالا با خیال راحت می‌توانم شکم‌چرانی کنم.»

انتشار نشریه هاراکیری در سال ۱۹۷۰ به دلیل مسخره کردن شارل دوگل ممنوع شد. هنرمندان هاراکیری سپس نشریه شارلی ابدو را به‌‌ همان سبک هاراکیری منتشر کردند.

از این نمایشگاه به خوبی معلوم بود که چگونه کارتونیست‌های «شارلی ابدو» تقریباً همه شخصیت‌های برجسته در عرصه سیاست و اجتماع و فرهنگ را دست می‌انداختند. شعار «ما شارلی ابدو هستیم» در پرتو شهامت و سازش‌ناپذیری کارتونیست‌های این نشریه در طی چهل سال گذشته معنای متفاوتی پیدا می‌کند.

نمایشگاهی از آثار جیرو تانی‌گوچی درباره زندگی روزانه ژاپنی‌ها و همچنین نمایشگاهی از آثار بیل واترسون درباره جک کربی، یکی از پیشگامان کمیک استریپ در آمریکا از دیگر نمایشگاه‌های مهم این دوره جشنواره آنگولم بود.

مدیریت دوره بعدی این جشنواره را کاتسوهیرو اوتومو، کارتونیست، فیلم‌نامه‌نویس و سینماگر برجسته ژاپنی به عهده خواهد داشت. مجموعه «اکیرا» از او شهرت جهانی دارد.

ریاد ساتوف به خاطر کاریکاتور «عرب‌های فردا» جایزه کارتون سال جشنواره آنگولم را به دست آورد. ساتوف هم با شارلی ابدو همکاری می‌کرد.

ویلفرید لوپانو و پل کویه جایزه مخاطبان جشنواره آنگولم را به دست آوردند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)