14 بهمن 1393

راه‌هایی برای رهایی از دست مزاحمان فیس‌بوکی

14 بهمن 1393

خودنویس -شاهین علوی:

برخی از دوستان فیس‌بوکی با ارسال هزار باره دعوت به انجام یک بازی بی‌ربط یا بازنشر تکراری یک عکس و یا ویدیوی ناخوشایند یا مضحک هم وقت شما را تلف می‌کنند و هم آزارتان می‌دهند، چکار باید کرد؟

همه دوستان فیس‌بوکی را از نزدیک نمی‌شناسیم و همه را هم با طیب خاطر و آگاهانه انتخاب نکرده‌ایم. گاهی اشتباه در شناخت طرف مقابل و گاهی رودربایستی موجب قبول دوستی کسانی شده است که اکنون یا با تگ کردن مداوم ما در نوشته‌های بی‌ربط خودشان، یا دعوت هزار باره به بازی‌ و یا بازنشر عکس‌ها و ویدیوهای ناخوشایند ما را آزار می‌دهند.

با این دوستان چکار باید کرد؟ فیس‌بوک بسته به نوع رابطه ما با دوست مزاحم و ملاحظاتی که داریم چند راه پیش پای ما می‌گذارد. در این یاداشت به این چند روش اشاره می‌کنیم باشد که از شر دوستان مزاحم رهایی یابید!

لغو دوستی Unfriend

لغو دوستی راحت‌ترین و دم دستی‌ترین کاری است که می‌توانید در حق دوست ناخواسته مزاحم انجام دهید. با لغو دوستی، دوست دیروز به یکی از صدها میلیون کاربر غریبه‌ای بدل می‌شود که هر روز از فیس‌بوک استفاده‌ می‌کنند و هیچ نسبتی هم با شما ندارند! با این کار اگرچه هنوز کامنت‌های او را روی پست دوستان‌تان در خبر خوان خود می‌بینید اما نه دیگر پست‌هایش در صفحه شما بالا می‌آید و نه دعوت‌ها و تگ‌هایش آزارتان می‌دهد. او نیز فقط پست‌های عمومی شما را می‌بیند و اگر تنظیمات خود را بسته باشید حتی قادر به لایک کردن و کامنت گذاشتن برای شما هم نیست.

لغو دنبال کردن Unfollow

گاهی رودربایستی و یا برخی ملاحظات کاری و یا خانوادگی دست و بال شما را برای اقدام انقلابی لغو دوستی در فیس‌بوک می‌بندد. در چنین مواقعی می‌توانید کاری کنید که دست‌کم از دیدن ستاتوس‌های این دوست ناخواسته روی خبرخوان (تایم‌لاین) خود جلوگیری کنید، بی‌آن‌که دوست مزاحم متوجه این موضوع شود. اگر دوستان زیادی داشت باشید لغو دنبال کردن کسانی که نمی‌خواهید ستاتوس‌هایشان را ببینید از این لحاظ خوب است که تایم‌لاین شما برای دیدن پست دوستان محبوب‌تان سبک می‌شود.

دریافت نوتیفیکیشن را متوقف کنید Turn Off Notifications

با این قابلیت می‌توانید دریافت نوتیفیکیشن مربوط به یک پست خاص یا یکی از دوستانتان را متوقف کنید. گاهی شما دریافت نوتیفیکیشن برای ستاتوس‌های تازه یک فرد را فعال کرده‌اید و اکنون با هر ستاتوسی که این دوست بازنشر می‌کند، شما یک نوتیفیکشن می‌گیرید. اگر این دوست زود به زود فیس‌بوکش را آبدیت کند، این دردسر ساز است و موجب می‌شود شما نوتیفیکیشن‌های ضروری‌تر مربوط به نوشته‌های خود را از دست بدهید. با توقف دریافت نوتیفیکشن از فرد مورد نظر، مشکل حل می‌شود.

اما گاهی علاوه بر این، زیر یک ستاتوس کامنتی می‌گذارید و سپس با نوشتن هر کامنتی توسط دیگران نوتیفیکشن دریافت می‌کنید و رسما کلافه می‌شوید، بهترین کار آن است که فلش کوچک بالای سمت راست پست مزبور را کلیک کنید و آن‌جا در میان گزینه‌ها دریافت نوتیفیکیشن را متوقف کنید تا مشکل حل شود.

محدود کردن دسترسی Restricted

این ویژگی که کمتر نزد کاربران فیس‌بوک شناخته شده است در هنگام پذیرش درخواست دوستانی که از سر رودربایستی دوستی‌شان را پذیرفته‌ایم، بسیار کاربرد دارد. با تیک زدن گزینه Restricted در لیست گزینه‌های نوع دوستی، بدون آن‌که دوست جدید شما بداند او را در گروهی قرار می‌دهید که تنها پست‌های پابلیک شما را می‌بیند. آن‌ها تنها زمانی متوجه این محدودیت خواهند شد که یا به ندیدن پست‌های غیر پابلیک شما حساسا شده و یا از طریق کسی دیگر، از یک پست شما که خاص دوستان است مطلع شوند در حالی که خودشان قادررد به دیدن آن نیستند.

مسدود کردن Block

بلاک کردن گزینه آخر و نهایی حل مشکل دوستان و غیر دوستان فیس‌بوکی است. با بلاک کردن دیگر شما و طرف مقابل در دنیای فیس‌بوک برای همدیگر وجود ندارید. بلاک کردن کسانی که وجودشان آزاردهنده است، یعنی با کامنت و پیام خصوصی نامناسب، تهدیدآمیز و یا وقیحانه شما را عامدانه و مکرر آزار می‌دهند یک انتخاب خوب است.

پنهان کردن محتوا Hide All From

این کار معادل بلاک کردن است اما نه در مورد افراد که در مورد صفحات فیس‌بوکی pages کاربرد دارد. گاهی شما صفحه‌ای را لایک کرده‌اید یا دوستان شما لایک کرده‌اند و مرتبا محتوای منتشر شده توسط آن صفحه به طریقه مستقیم و یا از راه دوستان شما به صورت غیرمستقیم روی تایم لاین شما می‌آید. محتوایی که برای شما به دلیل مختلف می‌تواند آزاردهنده و یا ناخوشایند باشد. با این گزینه دیگر ستاتوس‌های یا پست‌هایی که محتوای این صفحه را لایک بازنشر می‌کنند دیگر روی تایم لاین شما نمی‌آید. همچون مورد قطع دریافت نوتیفیکیشن، در این مورد نیز، باید علامت فلش سمت راست بالای پست مورد نظر را کلیک کنید و گزینه hide all from را بزنید تا از شر دیدن محتوای صفحه مزاحم خلاص شوید.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)