13 بهمن 1393

جزئیات دستگیری فعالان اینترنتی در قالب «پروژه عنکبوت» سپاه

13 بهمن 1393

دویچه وله

یک مقام سپاه پاسداران جزئیات دستگیری تعدادی فعال فیسبوکی و احضار گروهی دیگر را تشریح کرد. سپاه در حالی فعالان اینترنتی را دستگیر می‌کند که در ایران پلیس فتا ضابط قضایی مقابله با جرایم سایبری معرفی شده است.

به گفته یک "کارشناس ویژه فضای مجازی سپاه پاسداران"، در نیمه دوم سال جاری (۱۳۹۳) ۱۲ فعال اینترنتی دستگیر و ۲۴ تن دیگر "با حکم قضایی برای پاسخگویی" دعوت شده‌اند. بر این اساس، این افراد "مدیریت ۳۵۰ صفحه فیسبوکی" را بر عهده داشته‌اند؛ صفحاتی که در سه حوزه "مستهجن و غیراخلاقی، شکل‌دهی ابتذال به وسیله مدلینگ و قبح‌شکنی مقدسات دینی" فعالیت می‌کردند.

متهمان پرونده، مردانی با متوسط سنی ۲۵ سال، از استان‌های تهران، البرز، مازندران و گیلان معرفی شده‌اند و به گفته این مقام سپاه، "همه سابقه قضایی دارند".

مصطفی علیزاده در تلویزیون ایران اعلام کرد که با "اشخاص ذیربط در شبکه‌های اجتماعی دیگر هم به شکل ناصحانه" تماس گرفته خواهد شد.

پروژه "عنکبوت"

پایگاه خبری "تسنیم"، نزدیک به نهادهای امنیتی در ایران، روز شنبه (۱۱ بهمن/ ۳۱ ژانویه) از دستگیری‌های یادشده خبر داده بود. این وبسایت از اجرای "پروژه عنکبوت" با هدف " ناامن‌سازی شبکه‌های اجتماعی غربی برای تولیدکنندگان محتوای غیراخلاقی، مبتذل و مستهجن" نوشته بود؛ پروژه‌ای که "مرکز بررسی جرائم سازمان‌یافته سپاه" اجرای آن را بر عهده داشته است.

"تسنیم" با انتشار بیانیه این مرکز نوشته بود که در قالب پروژه یادشده "بخشی از مهم‌ترین عناصر و شبکه‌های فعال در اینترنت که مأموریت ترویج فساد و استحاله سبک زندگی ایرانی - اسلامی و هدف قرار دادن نهاد مقدس خانواده در سطح کشور را در دستور کار داشتند، شناسایی و تعدادی از آن‌ها دستگیر شدند".

بر اساس این بیانیه، افراد دستگیر شده طی ۲ سال و با "حمایت پنهان و غیر مستقیم دولت‌های غربی" حدود ۳۵۰ صفحه فیسبوکی راه‌اندازی کرده بودند.

موازی‌کاری با پلیس فتا

پس از انتخابات جنجال‌برانگیز ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ و در پی استفاده گسترده معترضان از ظرفیت‌های اینترنت برای سازماندهی اعتراضات، حساسیت نهادهای حکومتی به شبکه‌های اجتماعی افزایش یافت.

در بهمن‌ماه ۱۳۸۹ به دستور اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی، پلیس فتا (پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات) به عنوان زیرمجموعه‌ی تخصصی ناجا برای مقابله با جرایم سایبری تشکیل شد. "حفاظت و صیانت از هویت دینی و ملی" و "ممانعت از تعرض به ارزش‌ها و هنجارهای جامعه" (اتهام‌هایی که سپاه بر اساس آنها دستگیری‌های اخیر را انجام داده) از مأموریت‌های پلیس فتا معرفی شده‌اند.

پلیس سایبری ناجا افزون بر این ضابط قضایی قانون جرایم رایانه‌ای در ایران معرفی شده است. با وجود این، در سال‌های اخیر بارها اخباری در مورد برخورد نهادهای مختلف، از جمله سپاه – اطلاعات سپاه – با فعالان اینترنتی منتشر شده است. در اخبار مربوط به دستگیری‌های اخیر هم هیچ اشاره‌ای به همکاری با پلیس فتا یا دخالت پلیس فتا به میان نیامده است.

جناح‌هایی از حکومت جمهوری اسلامی شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌های پیام‌رسان موبایل را "تهدیدی امنیتی" ارزیابی می‌کنند. برخی مراجع مذهبی هم به اینترنت از منظر شرعی انتقاد می‌کنند. ناصر مکارم شیرازی پیش از این اینترنت پر سرعت همراه را "خلاف شرع" دانسته بود؛ موضعی که البته در ادامه تعدیل شد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)