13 بهمن 1393

«شارلی ابدو» برای مدتی منتشر نمی‌شود

13 بهمن 1393

رادیو زمانه

آن اومل، سخنگوی جدید هیأت تحریریه نشریه طنز «شارلی ابدو» در سایت اینترنتی این نشریه اعلام کرد که «شارلی» به دلیل خستگی مفرط همکاران در چند هفته‌ آینده منتشر نخواهد شد.

او که از زمان حمله تروریستی به دفتر «شارلی ابدو» سخنگوی هیأت تحریریه آن شده، گفته است این نشریه چند هفته بعد انتشار خود را از سر خواهد گرفت.

روز ۷ ژانویه / ۱۷ دی دو تروریست به نام‌های سعید و شریف کواشی به دفتر این نشریه حمله کرده و چهار کارتونیست برجسته این نشریه و در مجموع ۱۲ نفر را به قتل رساندند و خود نیز دو روز بعد به‌دست پلیس کشته شدند. گروه القاعده یمن مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

پس از این حمله، هیأت تحریریه «شارلی ابدو» در دفتر روزنامه «لیبراسیون» فرانسه مستقر شد و یک هفته بعد شماره جدید «شارلی ابدو» را با طرح تازه‌ای از پیامبر اسلام در صفحه نخست آن و به ۱۶ زبان، از جمله به زبان عربی، با ۷ میلیون شمارگان منتشر کرد که مورد استقبال کشورهای مختلف قرار گرفت.

پس از انتشار شماره جدید «شارلی ابدو»، در چند کشور اسلامی، از جمله نیجر، پاکستان، افغانستان، ترکیه، الجزایر و ایران، علیه این نشریه و انتشار تصویر تازه‌ای از پیامبر اسلام تجمع‌های اعتراضی برگزار شد که در نیجر چندین کشته به جای گذاشت.

در پیام اینترنتی سخنگوی هیأت تحریریه «شارلی ابدو» از همدردی و حمایت مردم از این نشریه سپاسگزاری شده و آمده است: «ما شما را فراموش نخواهیم کرد.»

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)