12 بهمن 1393

مصر یکی از روزنامه‌نگاران شبکه الجزیره را آزاد کرد

12 بهمن 1393

رادیو زمانه

پیتر گرست، روزنامه‌نگار شبکه الجزیره که به مدت ۴۰۰ روز در مصر زندانی بود، آزاد شد.

امروز اول فوریه / ۱۲ بهمن، پیتر گرست، خبرنگار لتونیایی- استرالیایی که به اتهام همکاری با گروه اخوان المسلین در مصر زندانی بود به دستور رئیس جمهور این کشور، عبدالفتاح سیسی، آزاد و راهی استرالیا شد.

آزادی این خبرنگار الجزیره را، چهار مقام امنیتی در گفت‌وگو با رویترز تایید کردند. به گفته این مقامات گرست را، سیسی عفو کرده است و عفو ریاست جمهوری موجب بخشیده شدن حکم ۷ سال حبس او شده است. گرست هم اکنون سوار بر هواپیما به مقصد استرالیاست.

پیش از این قرار بود دادگاه تجدید نظر اتهام‌های گرست و حکم ۷ سال زندان او را بازبینی کند.

اتهام این خبرنگار «همکاری با یک گروه تروریستی»، «تهدید امنیت ملی» و «جعل خبر» عنوان شده بود که در ژوئن ۲۰۱۴ در دادگاهی در مصر به ۷ سال زندان محکوم شد.

این اتهام‌ها موجب خشم شبکه الجزیره، گروه‌های حقوق بشری، سازمان ملل متحد و رهبران سیاسی برخی از کشور‌ها شد.

پس از سرنگونی دولت محمد مرسی، اخوان المسلمین توسط ارتش و دولت انتقالی به عنوان «گروه تروریستی» شناخته شدند و هر نوع همکاری یا حمایت از این گروه، جرم امنیتی اعلام شد.

پیتر گرست، محمد فاضل فهمی و محمد باهر همه خبرنگارانی بودند که در پوشش خبری سرنگونی دولت محمد مرسی و روی کار آمدن عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور کنونی مصر، نقش داشتند و همه آنها نیز دستگیر شدند.

فهمی و گرست در تاریخ ۲۹ دسامبر ۲۰۱۳ در محل کار خود در هتل ماریوت قاهره دستگیر شدند. محمد نیز در‌‌ همان روز در منزلش دستگیر شد.

سازمان عفو بین الملل در بیانیه‌ای که در زمان دستگیری این روزنامه‌نگاران صادر کرد نوشت: «تنها دلیلی که این سه مرد در زندان هستند این است که مقامات مصر از آنچه این روزنامه‌نگاران می‌گویند ناراضی است.»

مقامات امنیتی مصر در ابتدای دستگیری گرست اعلام کردند که گزارش‌های خبری این روزنامه‌نگار، «تهدیدی برای امنیت ملی» مصر است.

همکاران دیگر گرست، فهمی و باهر هم به اتهام‌های مشابه دستگیر و به ترتیب به ۷ و ۱۰ سال زندان محکوم شدند. تا کنون خبری از عفو این دو روزنامه‌نگار که هردوی آنها مصری هستند، منتشر نشده است و آن‌ها همچنان در زندان‌های مصر حبس هستند. با این حال، قراربوده که دادگاه تجدید نظر بر اتهامات این دو روزنامه‌نگار مصری شبکه الجزیره برگزار شود.

مصطفى سواق، مدیر شبکه الجزیره در پیامی رسانه‌ای گفت که تا زمانی که دیگر روزنامه‌نگاران زندانی این شبکه در مصر آزاد نشوند، دست از تلاش نخواهد کشید.

دستگیری خبرنگاران الجزیره در مصر، واکنش کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد را هم به دنبال داشت که از مقامات مصری خواست این روزنامه‌نگاران را «بی‌درنگ» آزاد کنند. تایید حکم نهایی زندان برای این روزنامه‌نگاران نیز واکنش‌های منفی بین‌المللی به دنبال داشت و وزیر امور خارجه آمریکا، جان کری، حکم دادگاه مصر را محکوم کرد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)