12 بهمن 1393

بریتانیا ارتش سایبری می‌سازد

12 بهمن 1393

رادیو زمانه

ارتش بریتانیا در حال شکل‌دادن به تیپ جدیدی از نیروهای ویژه‌ موسوم به سلحشوران فیس‌بوکی است. این تیپ که «تیپ ۷۷‌ام» ارتش بریتانیا را تشکیل خواهد داد، از سربازان آشنا با شبکه‌های اجتماعی تشکیل خواهد شد و مسئول «جنگ غیرکشنده» است.

به گزارش روزنامه انگلیسی گاردین، سربازان تیپ ۷۷ در عملیات روان‌شناختی و استفاده از ابزارهای ارتباطی و شبکه‌ای جدید تخصص دارند تا در جنگ‌های غیرمتعارف در عصر ارتباطات به ایفای نقش بپردازند.

تیپ ۷۷ از ۱۵۰۰ سرباز «ممتاز» تشکیل خواهد شد و آغاز به کار آن از ماه آوریل سال جاری پیش‌بینی شده‌ است. پیش از این، ارتش اسرائیل و آمریکا به‌ طریقی مشابه و به طور گسترده‌ وارد جنگ روانی شده‌اند.

بر اساس گزارش گاردین، تیپ ۷۷ جنگجویان سایبری تلاش خواهند کرد تا خط کلی روایت‌های منتشرشده از خلال اخبار ۲۴ ساعته، گوشی‌های هوشمند و شبکه‌های اجتماعی توئیتر و فیس‌بوک را به کنترل خود درآورند.

این ابتکار عمل جدید حاصل کسب تجربه ارتش بریتانیا در عملیات‌های ضدشورش در کشور افغانستان است که در سال ۲۰۰۱ و پس از ۱۱ سپتامبر، از سوی آمریکا و متحدان‌اش مورد استفاده قرار گرفت.

در عین حال، بحران اوکراین و به‌طور خاص انضمام کریمه به روسیه، و نیز ظهور گروه «دولت اسلامی» (داعش) در سوریه و عراق از دیگر دلایل این تصمیم دانسته ‌شده‌اند.

نام‌گذاری تیپ ۷۷ همچنین ادای دینی است به تیپ ۷۷ نیروهای چریکی بریتانیایی که طی جنگ جهانی دوم، علیه نیروهای ژاپنی در کشور برمه دست به عمیات زدند و فرمانده آنها، وین‌گیت، با اتخاذ تاکتیک‌های غیرمتداول و جنجالی توانست تا در جنگی نامتوازن نیروی اشغال‌گر ژاپنی را به تغییر طرح‌های استراتژیک خود وادار کند.

ایران، جلوتر از بریتانیا

به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی ایران دست‌کم شش‌سال زودتر از بریتانیا وارد عرصه جنگ‌های روانی در شبکه‌های اجتماعی شده است.

«ارتش سایبری ایران» نام گروهی از هکرهای طرفدار حکومت است که از سال ۱۳۸۸، علیه فعالان جنبش سبز و دیگر افراد و نهادهای مخالف دست به عملیات زده‌اند.

اگرچه به این گروه به‌طور رسمی از سوی مقام‌های ایران اشاره‌ای نشده‌است، اما خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، در سال ۱۳۸۸ با استناد به موسسه‌ای نظامی در آمریکا عنوان کرد که ایران یکی از پنج کشور قدرتمند دارای نیروی سایبری است و بودجه‌ای معادل ۷۶ میلیون دلار به ارتش سایبری خود اختصاص داده‌است. در این گزارش عنوان شده‌بود که ارتش سایبری ایران ۲۴۰۰ سرباز دائم و ۱۲ هزار نفر سرباز ذخیره دارد و زیرمجموعه سپاه پاسداران ایران است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)