11 بهمن 1393

مدیر شبکه العربیه، وزیر فرهنگ و اطلاع رسانی عربستان شد

11 بهمن 1393

ر پایان هفته گذشته پادشاه جدید عربستان سعودی ۲۹ وزیر این کشور را تغییر داد که از جمله آنها وزیر فرهنگ و اطلاع‌رسانی این کشور بود که در پی دستور وی مدیرکل شبکه العربیه به وزارت فرهنگ و اطلاع‌رسانی عربستان سعودی منصوب شد.

تابناک نوشت: در پایان هفته گذشته سلمان بن‌عبدالعزیز پادشاه جدید عربستان سعودی در اقدامی بی‌سابقه ۲۹ وزیر این کشور را تغییر داد که از جمله آنها وزیر فرهنگ و اطلاع‌رسانی این کشور بود.

بنابر این گزارش، در پی دستور پادشاه جدید سعودی «عادل زید الطریفی» که مدیرکلی شبکه العربیه را برعهده داشت به وزارت فرهنگ و اطلاع‌رسانی عربستان سعودی منصوب شد.

وی که پژوهشگر سیاسی است و در بسیاری از شبکه‌های خبری عربی و جهانی تحلیل‌های سیاسی می‌کند، روزنامه‌نگاری است که سردبیری الشرق الاوسط و مجله «المجلة» را برعهده داشته و پیش از آن خبرنگار دو روزنامه سعودی الوطن و الریاض بوده است.

الطریفی که دارای کارشناسی ارشد و دکترای ارتباطات بین‌الملل از دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی دانشگاه لندن است؛ ۱۹ آوریل ۱۹۷۹ در شهر بریده عربستان به دنیا آمده لیسانس مهندسی گرفت و در شرکت زیمنس آلمان فعالیت کرد تا نهایتا توانست در دانشگاه بیرمنگام تدریس کند و پس از آن درجه کارشناسی ارشد علوم سیاسی و کارشناسی ارشد فلسفه اقتصاد و سیاست بین‌الملل از دانشگاه لندن دریافت کند و نهایتا با رساله «روابط ایران و عربستان از ۱۹۷۹ تا ۲۰۰۹» رتبه اول دکترای روابط بین‌الملل دانشگاه لندن را دریافت کرد.

وی در کارنامه کاری خود نیز علاوه بر نوشتن در روزنامه الشرق الاوسط، مجله «المجلة» چاپ لندن را بازسازی کرد و توانست آن را از ورشکستگی نجات دهد؛ مجله‌ای که علاوه بر زبان عربی به دو زبان انگلیسی و فارسی نیز منتشر می‌شد.

بنابر این گزارش، در پی دستور سلمان بن‌عبدالعزیز مبنی بر وزارت الطریفی، شیخ ولید بن ابراهیم آل‌ابراهیم، رئیس مجموعه MBC «ترکی الدخیل» را به عنوان مدیر شبکه العربیه منصوب کرد.

ترکی الدخیل که ریاست جدید شبکه العربیه را برعهده گرفته برنامه مشهور «اضاءات» را به مدت ۱۰ سال در این شبکه به روی آنتن می‌برد.

وی عضو شورای موسسان شبکه العربیه است که کارشناسی ارشد «مطالعات اسلامی» دارد و ریاست سایت العربیه را نیر برعهده داشته است.

الدخیل پس از ریاست بر این شبکه ماهواره‌ای مدعی شده است مسیر «اعتدالی» پیشینیانش در ارائه اخبار و اطلاعات را دنبال خواهد کرد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)