11 بهمن 1393

تیغ‌های سیستم عظیم فیلترینگ در چین تیزتر شده است

11 بهمن 1393

دویچه وله

فایروال عظیم چین که بزرگ‌ترین سیستم سانسور آنلاین در جهان است٬ حالا با اعمال تغییرات جدید علیه وی‌پی‌ان هوشمندتر شده و شکاف موجود میان اینترنت چین و وب جهانی را عمیق‌تر از پیش کرده است.

دولت کمونیست چین تغییرات چشمگیری در سیستم فیلترینگ این کشور اعمال کرده که به تبع آن کار نیم میلیارد کاربر اینترنت در این کشور برای دور زدن فیلترینگ و دسترسی به سرویس‌های جهانی سانسورشده با روش‌های معمول از جمله استفاده از وی‌پی‌ان٬ به مراتب سخت‌تر از گذشته شده است.

به گزارش وال‌استریت‌ژورنال٬ فایروال عظیم چین حالا به‌طور هوشمندانه‌تری با دور زدن فیلترینگ از طریق وی‌پی‌ان مقابله می‌کند. به دنبال ارتقاء سیستم فیلترینگ چین٬ برخی از مهم‌ترین سرویس‌دهندگان وی‌پی‌ان٬ از جمله استریل (Astrill) و گلدن‌فراگ اعلام کرده‌اند که سرویس‌های آنها با اختلالات جدی مواجه شده است.

فعالان و متخصصان آزادی اینترنت می‌گویند اقدامات جدید دولت چین نشان‌دهنده عزم جدی این کشور برای ایجاد اینترنتی موازی با اینترنت جهانی است. فیلترهای هوشمند چین حالا هم مانع از انتشار گسترده محتوای انتقادی علیه دولت این کشور در وب جهانی می‌شوند و هم با دشوارتر کردن دسترسی به سرویس‌های جهانی نظیر گوگل و فیس‌بوک٬ به نمونه‌های بومی موجود در این کشور این امکان را می‌دهند که همچنان بی‌رقیب یکه‌تاز میدان باشند.

چین در سال‌های گذشته همه اتصالات شناخته‌شده وی‌پی‌ان را بلاک می‌کرد٬ اما از سال گذشته تشکیلات عریض و طویل فیلترینگ در این کشور بلاک کردن کانکشن‌های مشکوک به وی‌پی‌ان را هم آغاز کرد. حالا آن‌طور که متخصصان می‌گویند این کار به صورت اتوماتیک انجام می‌شود.

با این حال هنوز راه‌هایی برای دور زدن فیلترینگ در چین می‌توان یافت٬ اگرچه انجام آن برای عموم کاربران بسیار دشوارتر از گذشته خواهد بود. پیش‌تر میلیون‌ها کاربر چینی با پرداخت رقم ماهیانه در حدود ۸ تا ۱۰ دلار می‌توانستند به سادگی با استفاده از وی‌پی‌ان به سرویس‌ها و سایت‌های مسدودشده در این کشور دسترسی داشته باشند.

شوک بزرگ به بیزنس‌های جهانی مستقر در چین

با تحولات جدید سیستم فیلترینگ چین٬ کار برای آن دسته از بیزنس‌هایی که برای انجام فعالیت‌هایشان در گستره جهانی نیازمند سرویس‌هایی نظیر توییتر و جی‌میل هستند٬ پرچالش‌تر شده و بسیاری از آنها حالا باید به فکر راه‌های جای‌گزین باشند.

در پیمایشی که در سال ۲۰۱۴ توسط اتاق بازرگانی آمریکا در چین انجام شد ۵۶ درصد از کمپانی‌های آمریکایی فعال در چین اعلام کردند که سانسور اینترنت در این کشور تاثیری منفی بر روند فعالیت آنها داشته و حالا به نظر می‌رسد با تغییرات جدید این رقم رشدی چشمگیر خواهد داشت.

گذشته از این٬ اختلالات وی‌پی‌ان در کنار سرعت پایین اینترنت در چین برای وب‌گردی در وب‌سایت‌های خارجی٬ به ریتم کار پژوهشگران و متخصصان مستقر در چین نیز آسیب‌های جدی وارد می‌کند. با این حال٬ دولت چین در رسانه‌های این کشور این‌گونه استدلال می‌کند که تشدید فیلترینگ مزایای بسیاری برای کمپانی‌های تکنولوژیک این کشور دارد و بدون آن در مجموع آسیب‌ها بیشتر و عمیق‌تر خواهد بود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)