11 بهمن 1393

خودسانسوری گسترده رسانه‌های ژاپن در واکنش به گروگان‌گیری داعش

11 بهمن 1393

رادیو زمانه

رسانه‌های ژاپنی درگیر موج گسترده‌ای از خودسانسوری شدید همه چیزهایی شده‌اند که ممکن است آشکارا یا ضمنی به حادثه گروگانگیری دو تبعه ژاپنی به دست دولت اسلامی اشاره کنند.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، ذکرکردن یا نشان‌دادن تصویر چاقو، باجگیری، خون و هر چیز دیگری که تلویحاً یا صریحاً به گروگان‌گیری دو شهروند ژاپنی در سوریه به دست دولت اسلامی اشاره می‌کند، در حال حذف‌شدن از شبکه‌های تلویزیونی ژاپنی است.

بر اساس این گزارش، برخی انیمه‌ها [محصولات انیمیشنی خاص ژاپن] و دیگر برنامه‌های سرگرم‌کننده تلویزیونی در حال تغییر محتوا یا لغو و تعویق پخش برنامه‌های خود هستند.

پیش‌تر داعش به اردن و ژاپن اولتیماتوم داد و تهدید کرده بود که در صورت ‌آزاد نشدن ساجده الریشاوی زندانی مورد نظر خود در اردن، کنجی گوتو، روزنامه‌نگار ژاپنی و معاذ الکساسبه، خلبان اردنی را گردن می‌زند. این درحالی است که اردن نیز اطمینان از زنده بودن خلبان این کشور را پیش‌‌شرط مبادله قرار داده بود.

پس از پایان ضرب‌الاجل مبادله، دولت اسلامی هنوز پیامی صادر نکرده‌است و سرنوشت گروگان‌ها کماکان در پرده‌ای از ابهام قرار دارد.

جیشوکو: خودسانسوری در جامعه سلسله‌مراتبی

به گزارش آسوشیتدپرس، از آنجا که «ملاحظه دیگران را کردن»، عدم پخش مسائل بسیار حساسیت‌برانگیز، و «دردسر درست‌نکردن» یکی از مهم‌ترین ارزش‌های مردم ژاپن به شمار می‌آید، رسانه‌های این کشور در روندی طبیعی به سمت «جیشوکو» یا کنترل نفس رفته‌اند.

در آخرین مثال از این نمونه، تیم تولید انیمیشین یک کمدی با نام «Detective Opera Milky Holmes TD» روز جمعه ۳۰ ژانویه اعلام کرد که اپیزود بعدی خود را به دلیل «نامناسب‌بودن» پخش نخواهد کرد. نام این قسمت «باجگیری کارول» بود.

همچنین یک گروه موسیقی پاپ که قرار بود آهنگ جدید خود را روز ۲۳ ژانویه با نام «مرده یا زنده» اجرا کند، از این کار امتناع کرد و عوض آن آهنگی با نام «عاشقان سفید» را به روی صحنه برد.

روز ۲۴ ژانویه نیز شبکه تلویزیونی فوجی، پخش قسمت بعدی انیمیشن «کلاس درس قاتلان» را به خاطر «محتوای نامناسب با در نظر داشتن موقعیت کنونی» لغو کرد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)