9 بهمن 1393

همسر وبلاگ‌نویس سعودی خواهان عفو او شد

9 بهمن 1393

رادیو زمانه

انصاف حیدر، همسر رائف بدوی، وبلاگ‌نویسی که به اتهام توهین به اسلام محکوم به زندان و شلاق شده در یک گفت‌وگوی مطبوعاتی گفت همسرش هیچگاه علیه اسلام چیزی نگفته است.

انصاف حیدر در گفت‌وگویی با روزنامه «تاگس اشپیگل» آلمان از حکومت عربستان خواست تا همسرش را مورد عفو قرار دهد.

وی گفت: «همسر من هرگز چیزی علیه اسلام و یا هر مذهبی دیگری نگفته و ننوشته است.»

بدوی در سال ۲۰۱۲ به اتهام ارتداد، توهین به شخصیت‌های مذهبی، توهین به دانشگاه اسلامی امام محمد بن سعود، راه‌اندازی وب‌سایت برای ایجاد بحث پیرامون وهابیت، تشویش اذهان عمومی و بر هم زدن امنیت عمومی به ۱۰ سال زندان و تحمل هزار ضربه شلاق و همچنین پرداخت جریمه نقدی‌ معادل ۲۶۷ هزار دلار محکوم شد.

انصاف حیدر همچنین گفت که همسرش تنها «حکومت را مورد انتقاد قرار داده است.»

او افزود: «او از یک جامعه آزاد که بر پایه همزیستی مسالمت‌آمیز همه اعضای آن بنا شده باشد دفاع می‌کند.»

رائف بدوی محکوم شده است که برای اجرای حکم شلاق‌اش هر جمعه ۵۰ ضربه شلاق بخورد. او در ۸ ژانویه/۱۹دی برای نخستین بار ۵۰ ضربه شلاق را خورد اما از هفته بعد حال او رو به وخامت نهاد.

جمعه ۲۳ ژانویه/سه بهمن، هشت پزشک ناظر، پس از معاینه این وبلاگ‌نویس اعلام کردند که او به دلیل وضعیت جسمانی‌اش نمی‌تواند ضربات شلاق را تحمل کند. به همین دلیل اجرای حکم او به تعویق افتاد.

هنوز ۹۵۰ ضربه شلاق رائف بدوی باقی مانده اما سازمان عفو بین‌الملل نیز که در کشورهای مختلف در اعتراض به احکام صادرشده برای او تظاهراتی ساماندهی می‌کند، گفته است سلامت درازمدت رائف بدوی در خطر است.

عفو بین‌الملل در ادامه واکنش‌های خود، پنجشنبه ۹ بهمن/ ۲۹ژانویه در مقابل سفارت عربستان سعودی در برلین یک تجمع اعتراضی برگزار کرد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)