9 بهمن 1393

سفید خوانی ؛ صدای اعتراض یک نشریه در یازده سالگی‌اش

9 بهمن 1393

خبرنگاران ایران- این شماره هفته نامه صدای آزادی در یازدهمین سال انتشارش و در اعتراض به بیکاری در استان کرمانشاه سفید منتشر شده است.

این اولین بار است که نشریه‌ای در ایران در سالهای اخیر بدون نوشته چاپ می‌شود. البته در سال های پیش برخی از روزنامه‌ها یک یا دو ستون شان را برای اعتراض خالی می‌گذاشتند و حتی در یک مورد روزنامه‌ای بدون تیتر منتشر شد. اما صدای آزادی اولین نشریه‌ای است که کاملا سفید منتشر شده است.

شماره ۴۱۸ این نشریه در روز ۲۹ دی ماه کاملا سفید منتشر شد، هر چند این نشریه روز شنبه این هفته توزیع شد. همه صفحات این نشریه سفید بودند و به جز عکس استاندار و سایر مسوولان استان و نمایندگان کرمانشاه در مجلس ایران هیچ مطلبی در آن دیده نمی‌شود.

پیش از این و در سالهای دور‌تر روزنامه سلام به مدیر مسئولی محمد موسوی خوئینی‌ها و برخی از روزنامه‌هایی که به عنوان روزنامه‌های دوم خردادی معروف بودند‌گاهی ستون هایی از روزنامه را سفید منتشر می‌کردند. گاهی این اقدام دراعتراض به سانسور گسترده در مطبوعات نیز انجام می‌گرفت.زمانی که در چاپخانه روزنامه بخش‌هایی از مطلب توسط نیروهای امنیتی سانسور می‌شد و مسوولان روزنامه به جای پاک کردن و حذف مطلب جای خالی آن را به‌‌ همان صورت منتشر می‌کردند.

روزنامه اعتماد ملی به مدیر مسوولی مهدی کروبی نیز دو روز بعد از انتخابات ۸۸ نیمی از صفحه نخستش را سفید منتشر کرد. روزنامه کلمه سبز به مدیر مسوولی میر حسین موسوی نیز پس از انتخابات ۸۸ چند ستون خود را سفید منتشر کرد. اما گفته می شود این روزنامه ها بلافاصله تذکر گرفتند و از سوی نهادهای قضایی تهدید به توقیف شدند.

هدف مسوولان نشریه صدای آزادی نیز از این ابتکار آن گونه که مسوولانش می‌گویند و بر خروجی سایت صدای آزادی قرار گرفته، اعتراض به آمار بالای بیکاری در استان کرمانشاه بوده است.

در این سایت این جملات دیده می‌شود: ««سفیدخوانی» / نشریهٔ صدای آزادی در اعتراض به آمار بالای بیکاری درکرمانشاه، «سفید» منتشر شد.»

یکی از همکاران این نشریه در گفتگو با ما تاکید می‌کند: «آمار بیکاری در استان ما بسیار بالاست. آماری که اگر چه نمی‌تواند بازگو کنندهٔ همه مشکلات جوانان این استان باشد، اما هر فصل گوشه‌ای از رنج‌های آنان را به همه گوشزد می‌کند. مدتهاست که برخی از نویسندگان و نیز تعدادی از رسانه‌های استانی به این معضل می‌پردازند اما هر سالی که می‌گذرد، این آمار‌ها تمام قد در مقابل دیدگان هم استانی‌هایمان رژه می‌روند. دست اندرکاران صدای آزادی خواسته‌اند به شکلی متفاوت به مسئولان این معضل را متذکر شوند. در حقیقت این کار نوعی اعتراض به متولیان امور استان کرمانشاه است که همواره در اعلام آمارهای بیکاری تناقض گویی داشته‌اند. ما خواسته‌ایم به شکلی متفاوت به مسئولان این معضل را متذکر شویم. شاید با سفید خوانی این صفحات گرهی از مشکلات حل شود. در حقیقت این کار ما نوعی اعتراض است.»

بازخوردهای سفید خوانی

این ابتکار نشریه صدای آزادی در شبکه‌های اجتماعی بازتاب داشت و خیلی‌ها آن را شیوه اعتراضی جالبی دانستند، روشی که در زمان خفقان و سانسور می‌تواند تاثیر گذار و دلگرم کننده باشد. در صفحه فیس بوک رسمی جلیل آهنگرنژاد، مدیر مسوول هفته نامه صدای آزادی برخی بازخورد‌ها نسبت به سفید منتشر شدن این نشریه دیده می‌شود.

یکی از کاربران در این باره می‌نویسد: «حتی اگر این اقدام بی‌فایده باشد امروز روزنامه نگاری را به من معرفی کردید که هنوز هم نفس کشیدن را از یاد نبرده و می‌شود دوستش داشت.»

کاربر دیگری هم خطاب به مدیر مسئول این نشریه می‌نویسد: «بیکاری در استان ما محصول امروز و دیروز و حتی گذشته نه چندان دور نیست بلکه از چند دهه پیش کرمانشاه همواره یکی از پربیکار‌ترین استان‌های ایران بوده البته نگاه امنیتی و فراموشی نگاه استراتژیک به ظرفیت‌ها و منابع آبی- خاکی- معدنی- مرزی و.. هم باعث ناشکوفایی این داشته‌های بالقوه شده و نتیجه آن هم انبوه بیکاران است با این حال کاش در زمان احمدی‌نژاد که پردرآمد‌ترین دولت کشور از محل صادرات نفت بود و بیکاری در استان به رغم وعده‌هایی که برای ایجاد ۶۵ هزار شغل داده می‌شد و البته که نمی‌شد، موج می‌زد دست کم صفحه‌ای سفید به نشانه اعتراض بیرون می‌دادید.»

و دیگری می‌نویسد: «احساس می‌کنم بار دیگر به ارزش سفیدی در دل سیاهی جان دوباره بخشیدید. روزگاری بزرگی اشاره می‌کرد که نشریات مدنی و آزادی خواه حتی اگر به اوراق سفید منتشر شوند بس مانا‌تر و اثرگذارترند تا اینکه به حکم زور دم دربندند و مجیز ظلمات گویند.»

هفته نامه صدای آزادی و یازده سالگی‌اش

هفته نامه صدای آزادی یازده سال پیش و در دولت سید محمد خاتمی مجوز انتشار گرفت. این نشریه به گفته گردانندگانش به هیچ گروه خاصی وابسته نیست و مستقل اداره می‌شود.

دفتر مرکزی هفته نامه صدای آزادی در استان کرمانشاه قرار دارد و در گسترهٔ غرب کشور توزیع می‌شود. این نشریه اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و... هر هفته منتشر می‌شود. برخی از مطالب فرهنگی نشریه صدای آزادی در سایت بلوط (فرهنگ و هنر غرب کشور) نیز بازنشر می‌شود.

مدیر مسئول و صاحب امتیاز این هفته نامه جلیل آهنگرنژاد، دکترای زبان و ادبیات فارسی دارد و از فعالان فرهنگ و به ویژه ادبیات کُردی است و تاکنون چندین کتاب در این حوزه چاپ و منتشر کرده است. همچنین منصور یاقوتی، یکی دیگر از همکاران این هفته نامه از نویسندگان معروف و به نام استان قلمداد می‌ شود.

این نشریه همچنین به خاطر یادداشت شماره پیشینش با عنوان «بقچه‌ای که از تدبیر خالی است» تذکر گرفت.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اصول رفتاری روزنامه‌نگاران در اعلامیه سازمان بین المللی روزنامه‌نگاران

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران-در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.اعلامیه سازمان بین المللی روزنامه‌نگاران(IFJ) درباره اصول رفتاری روزنامه‌نگاران به عنوان یک استاندارد حرفه‌ای برای روزنامه‌نگارانی شناخته می‌شود که در فرایند جمع‌آوری، انتقال، انتشار و اظهارنظر درباره اخبار و اطلاعات در رویدادهای توصیفی نقش دارند.

 • جنگ با دوربین؛ مروری کوتاه بر زندگی رابرت کاپا، عکاس خبری

  15 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- «اگر عکس‌تان خیلی خوب نشده، به این خاطر است که خیلی نزدیک نشده‌اید.» اگر عکاس خبری باشید، احتمالا این جمله را شنیده‌اید. جمله‌ای از «رابرت کاپا» یکی از مهم‌ترین عکاسان خبری جهان که شهرتش را بیشتر از هرچیز مدیون عکس‌هایی است که از پنج جنگ بزرگ قرن بیستم ثبت کرد؛ جنگ داخلی اسپانیا، جنگ دوم چین و ژاپن، جنگ جهانی دوم (بخش اروپایی جنگ)، جنگ ۱۹۴۸ اعراب و اسرائیل و همین‌طور جنگ اول هندوچین (جنگ استقلال ویتنام از فرانسه). دوستش «جان اشتاین‌بک» ـ نویسنده آمریکایی ـ درباره‌اش نوشته است: « نمی‌توانید جنگ را تصویر کنید،چون جنگ نوعی احساسات است. اما او می‌توانست هول جنگ را در چهره یک کودک به تصویر بکشد.» ۲۲ اکتبر، ۳۰ مهر سالروز تولد رابرت کاپا بود که در ۴۱ سالگی در یکی از آخرین جنگ‌هایی که به‌تصویر کشید، کشته شد.

 • روزنامه‌نگاری که عامدانه و آشکار «بی‌طرفی» را کنار گذاشت

  7 مهر 1394

  خبرنگاران ایران- پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان هفته گذشته برای نخستین بار به آمریکا سفر کرد و یکی از مهم‌ترین سخنرانی‌هایش را در این سفر در مقابل کنگره انجام داد. او در این سخنرانی از چهار شخصیت تاریخی ایالت متحده نام برد که برای دنیای ناامن امروزی می‌توانند منبع الهام باشند؛ «آبراهام لینکلن»، «مارتین لوتر کینگ»، «دورتی دِی» و «توماس مرتن». شیوه‌ای که او در روزنامه‌نگاری آمریکا دنبال کرد، نمونه‌ای مناسب از روزنامه‌نگاری «مدافعه‌گر» محسوب می‌شود؛ سبکی از روزنامه‌نگاری که با کنار گذاشتن عامدانه و آشکار «بی‌طرفی»، عملگرایی و دفاع از اندیشه و عقیده‌ای خاص را سرلوحه خود قرار می‌دهد.