5 بهمن 1393

صالح نیكبخت: ممنوع‌الكار كردن روزنامه‌نگاران خلاف قانون است

5 بهمن 1393

یك حقوقدان طرح ممنوع‌الكار كردن روزنامه‌نگاران را خلاف قانون اساسی دانست.

صالح نیکبخت در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص اقدام برخی از نمایندگان مجلس در جمع‌آوری امضا برای ممنوع‌الکار کردن برخی از روزنامه‌نگاران گفت: مطابق قانون اساسی گروهی از نمایندگان می‌توانند طرح‌های خود را برای تصویب به شکل قانون به مجلس ارائه کنند و این طرح در صورت موافق نمایندگان به صورت قانون درمی‌آید.

وی ادامه داد: در سابقه قانونگذاری وجود ندارد که فرد یا افرادی به خاطر ارتکاب جرمی٬ مادام‌العمر از شغل خاصی محروم شوند. جمع‌آوری امضا برای طرح‌های این‌چنینی اقدام بدیعی است و مطابق قانون اساسی کسی را نمی‌توان مادام‌العمر از کار یا از شغلی محروم کرد.

این وکیل دادگستری با بیان اینکه چنین طرحی بر مبنای حق محرومیت یک فرد که از یک حقوق طبیعی‌اش خلاف روح قانون اساسی و حقوق ذاتی است، یادآور شد: ممکن است که نمایندگانی که درصدد ارائه این طرح به مجلس هستند به ساز و کارهای قانونی توجه نکردند.

نیکبخت در پاسخ به این سوال که چرا نمایندگان منتسب به یک جریان خاص به جمع‌آوری چنین طرح‌هایی اقدام می‌کنند٬ اظهار داشت: گروهی از نمایندگان در این مجلس و مجلس قبل که مصادف با حوادث ۸۸ بود بر اساس اعتقادات خویش که معتقدند باید در برابر وقوع برخی جرایم شدت عمل خرج شود٬ غالبا به ارائه چنین طرح‌هایی به مجلس اقدام می‌کنند ولی چنانکه در آن دوره نیز برای کسانی که در بعضی از اعتراضات آن سال شرکت کرده بودند جلسه سریع محاکمه تشکیل و برای محکومیت فقط 5 روز حق اعتراض داشتند٬ چنین طرح‌هایی را به مجلس می‌دهند که اساسا نه فوریت آن تصویب شده و نه به شکل قانون درآمده است.

این حقوقدان افزود: هنگامی که طرح یا لایحه‌ای در مجلس مطرح نشود همه سازوکارهای قانونی باید مورد بررسی قرار بگیرد و نمی‌توان در هر زمان که بخشی از نمایندگان از موضوعی برآشفته شود٬ نظرات آنان را تبدیل به قانون کرد.

نیکبخت در پایان خاطرنشان کرد: ارتکاب برخی جرایم ممکن است به اعتقادات قریب به اتفاق مردم یک کشور لطمه وارد کند و موجب خدشه‌دار شدن آرا و اعتقادات مردم شود ولی قانونگذاری در مجلس ما بر اساس شریعت اسلامی است و بدون شک در تصویب قوانین نمی‌توان قانونی تصویب کرد که با احکام دین و قانون اساسی مغایرت داشته باشد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)