4 بهمن 1393

بیانیه جمعی از روزنامه‌نگاران در اعتراض به توقیف دو روزنامه‌

4 بهمن 1393

دویچه وله

جمعی از روزنامه‌نگاران در اعتراض به توقیف زنجیره‌ای مطبوعات بیانیه صادر کردند. ۱۶۷ روزنامه‌نگار با امضای این بیانیه اعتراض خود را نسبت به توقیف دو روزنامه‌ "مردم امروز" و "روزان" اعلام کرده‌اند.

طی یک ماه گذشته فشار بر رسانه‌های داخلی و دستگیری روزنامه‌نگاران در ایران افزایش یافته است. بر این اساس، یک روزنامه‌نگار باز‌داشت و دو روزنامه "روزان" و "مردم امروز" با حکم دادستانی توقیف شد.

جمعی از روزنامه‌نگاران ایران با صدور بیانیه‌ای "توقیف‌ و تعطیلی زنجیره‌ای مطبوعات" را محکوم کرده‌اند. در متن این بیاینه آمده است: «در یک ماه اخیر شاهد توقیف روزنامه‌های مردم امروز و روزان به بهانه‌های گوناگون بودیم. توقیف نشریات حق رسانه‌ها و جامعه را بر گردش آزاد اطلاعات؛ اخبار و افکار گوناگون و حق مردم را برای دانستن پایمال کرده و امنیت شغلی و استقلال حرفه‌ای روزنامه‌نگاران را به خطر می‌اندازد.»

روزنامه‌نگاران خواستار فراهم آمدن فضایی شده‌اند که در آن رسانه‌ها بتوانند با اطمینان به کار خود ادامه دهند و "کارکردهای حرفه‌ای خود را در انتقال خبرها و اطلاعات و افکار به جامعه تحقق بخشند."

سوم دی ماه سال جاری (۱۳۹۳) روزنامه "روزان" با حکم دادستانی توقیف شد. حکم توقیف این روزنامه در حالی صادر شد که شمسی پورمحمدی، مدیر مسئول روزنامه روزان طی تماسی با معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد از نارضایتی این نهاد از برخوردهای دادستانی با رسانه‌ها خبر داد. یک روز پس از آن نیز یغما فخشامی، خبرنگار سیاسی روزنامه "روزان" توقیف و بازداشت شد.

بر اساس گزارش‌ها، علت توقیف این روزنامه پس از ۱۹ سال انتشار، چاپ مطالبی در شماره ۲۹ آذر این روزنامه به مناسبت پنجمین سالگرد درگذشت آیت‌الله حسینعلی منتظری بود. پس از گذشت بیست و چهار روز در تاریخ ۲۷ دی ماه نیز روزنامه "مردم امروز" به مدیرمسئولی احمد ستاری و سردبیری محمد قوچانی با دستور بازپرس شعبه ۲ دادسرای فرهنگ و رسانه توقیف شد. علت توقیف این روزنامه نیز واکنش این روزنامه به ترور کاریکاتوریست‌های فرانسوی بود. این روزنامه اقدام به انتشار عکسی از جرج کلونی، بازیگر معروف هالیوود کرده بود. بالای این عکس نوشته شده بود: «من شارلی هستم.»

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)