2 بهمن 1393

کانون مدافعان حقوق بشر: محدودیت آزادی بیان، حتی در مجلس ایران نیز دیده می‌شود

2 بهمن 1393

رادیو زمانه

کانون مدافعان حقوق بشر، روز پنج‌شنبه ۲۲ ژانویه/ دوم بهمن‌ماه، تازه‌ترین گزارش‌ خود را در مورد ‌وضعیت حقوق بشر در ایران منتشر کرد.

در این گزارش که به بررسی و ارزیابی شرایط حقوق بشر در ایران در دی ماه امسال اختصاص دارد، به توقیف مجله‌ها و روزنامه‌ها و ایجاد محدودیت برای آثار هنری و سینمایی اشاره شده و توقیف‌ها و محدودیت‌ها، نشانه ناشکیبایی حاکمیت در تحمل شنیدن صداهای متفاوت خوانده شده است.

در این گزارش هم‌چنین از ۳۱ نفر به عنوان فعالان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بازداشت شده در دی‌‌ماه نام برده شده است که نام یغما فشخامی، احسان اکبری، زهرا خندان، سعید پورحیدر، محمدرضا نکونام، فرشید رستگار، آتنا فرقدانی و سها مرتضایی در میان آنان به چشم می‌خورد. چند نفر از افراد بازداشت شده در طول دی‌ماه، پس از چند روز با تودیع وثیقه تا روز محاکمه به صورت موقت از زندان آزاد شده‌اند.

این گزارش به لغو پروانه فعالیت روزنامه مردم امروز نیز پرداخته است: «در آخرین روزهای دی ماه، پروانه روزنامه “مردم امروز” در اقدامی تأمل‌برانگیز توسط هیأت نظارت بر مطبوعات، لغو و مدیر مسئول آن تحت تعقیب قرار گرفت. از سوی دیگر مأموران انتظامی و امنیتی از برگزاری نشست ادبی کانون نویسندگان ایران که مخصوص اعضا بود و در محیطی بسته و با حضور تعداد اندکی برگزار می‌شد، جلوگیری کردند. مأموران انتظامی و امنیتی همچنین از برگزاری تجمع روزنامه‌نگاران ایرانی برای همدردی با کشته‌شدگان واقعه پاریس جلوگیری کردند. این ممانعت‌ها در حالی انجام شده است که گروه‌ها و جمعیت‌های وابسته به مراکز نظامی- امنیتی در ایران، تجمع‌های خود را برگزار کرده‌اند.»

کانون مدافعان حقوق بشر که فعالیت‌های خود را از سال ۱۳۸۰ آغاز کرده است، زیر نظر شیرین عبادی، حقوقدان و از برندگان جایزه صلح نوبل اداره می‌شود. این کانون در سال ۲۰۰۳، برنده جایزه حقوق بشر از نهاد ملی حقوق بشر دولت فرانسه شده است.

در گزارش کانون مدافعان حقوق بشر از وضعیت حقوق بشر ایران در دی ماه سال جاری، به نطق ناتمام علی مطهری، نماینده شهر تهران در مجلس هم اشاره و تأکید شده است که «محدودیت آزادی بیان، حتی در مجلس ایران نیز دیده می‌شود.»

در این گزارش که به دو زبان فارسی و انگلیسی انتشار یافته، وضعیت حقوق بشر در ایران در سه حوزه «حقوق مدنی و سیاسی و فرهنگی»، «حقوق اقتصادی و اجتماعی» و «میراث فرهنگی و محیط زیست» مورد بررسی قرار گرفته است.

کانون مدافعان حقوق بشر در گزارش خود همچنین به اقلیتی اشاره کرده که «دنیا را از دریچه تنگ منافع شخصی خود می‌بینند و می‌خواهند تا از طریق اعمال سانسور، تهدید و ارعاب، مانع نشر عقاید و افکاری شوند که مخالف منافع آنان است.»

این کانون تاکید کرده است که «پیشرفت و توسعه کشور در گرو ارتباطات آزاد و نشر آزادانه افکار و اندیشه‌ها و تحمل نظر مخالف است» و بر این اساس توقیف روزنامه‌ها را خطری برای اعتدال و اصلاحات برشمرده است.

در بخشی از این گزارش آمده است: «اجبار زن‌های عضو گروه‌های موسیقی برای ترک سالن‌های محل اجرا از اقدام‌های حیرت‌انگیز مسئولان امنیتی و انتظامی است که در دی ماه رخ داده است.»

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)