2 بهمن 1393

حکم توقیف چگونه جیب خبرنگاران را خالی می کند

2 بهمن 1393

ایران وایر- بهاره پارسا

می گوید اگر بخواهد دفتر خاطراتش را ورق بزند و حساب و کتاب کند که تا حالا چند مجله و روزنامه کار کرده که به هزار و یک دلیل از جمله توقیف، حق التحریر و یا حقوقش را نداده اند، یک هفته ای وقت لازم دارد. حالا به این فهرست طولانی آقای روزنامه نگار، روزنامه مردم امروز هم اضافه شده است.

البته او خوش بین است که اینجا تسویه حساب صورت می گیرد و مدیران از نظر اقتصادی خوش قول هستند ولی قصه، به حقوق یک ماه باز نمی گردد. یک روزنامه نگار به وقت انتشار یک روزنامه برنامه ریزی می کند، انتخاب می کند که کجا برود و کجا نرود. او وقتی روزنامه ای مثل مردم امروز را انتخاب می کند، فرصت های دیگری را از دست می دهد که خطر توقیف هم تهدیدشان نمی کند و حقوق هم بهتر می دهند حتی.

حالا آن فرصت ها از دست رفته و مشخص نیست فرصت بعدی برای کار کردن کی فراهم می شود. و اینطوری است که می شود گفت در میان انبوه بازندگان توقیف روزنامه ای چون مردم امروز، از نظر عددی، روزنامه نگاران و خبرنگاران جزو پرجمعيت ترين گروه های مغموم به حساب می آيند. افرادی که حقوق ماهانه آنها بين يک ميليون و دويست تا يک ميليون و پانصد هزار تومان است.

البته اين رقم خود گواه فشار اقتصادی است که صاحبان اين حرفه تحمل می کنند. بر اساس گزارش بانک مرکزی که در نوزدهم شهريور امسال منتشر شد، « بودجه خانوار » ۲۸ ميليون تومان در سال بوده است. این عدد البته مربوط به میانگین 79 شهر ایران است و در تهران اوضاع به گونه ای دیگر و رقم ها بالاتر است.

براساس محاسبات بانک مرکزی، متوسط هزينه يک خانوداه در تهران تا قبل عيد گذشته، نزديک به سالی ۴۱ ميليون تومان بوده ( ۴۰ ميليون و ۹۳۱ هزار تومان) و در آستانه عيد نوروز پيش روی، اين هزينه حتما و حداقل به اندازه نرخ رسمی تورم که حدود ۲۰ درصد است، به طور متوسط رشد داشته است.

حقوق يک کارمند ساده دولت با سابقه کمتر از ده سال در محدوده ماهی يک ونيم ميليون تومان است و رقمی نزديک به حقوق خبرنگاران بيکار شده مردم امروز دريافت می کند، ولی امنيت شغلی کارمندان دولت به آنها اين فرصت را می دهد تا خود را به بانکها مقروض کنند و با دريافت وام بانکی يا برخی تسهيلات دولتی، برخی از مشکلات مالی خود را برطرف کنند اما چنين امکاناتی به طور معمول برای روزنامه نگاران فراهم نيست.

بخش قابل توجهی از روزنامه نگاران در مناطق شرقی تهران مانند تهران پارس، رسالت و نارمک و يا نواحی غربی مانند پونک، شهران و صادقيه و در خانه های اجاره ای زندگی می کنند. برای درک فشار هزينه ای اجاره خانه که به طور عمده مهمترين پرداخت ماهانه خبرنگاران است و از اين ماه بيشتر از قبل دغدغه آنها می شود، می توان به آمار رسمی و سپس به مشاهدات ميدانی توجه کرد.

در پايان تابستان « اطلاعات قيمت و اجاره مسکن شهر تهران » بر اساس گزارش مرکز آمار آيران از گذشته، که پنجم آذر امسال منتشر شد، نرخ اجاره به علاوه سه درصد وديعه، برای هر مترمربع در منطقه چهار و هشت تهران که شامل محله هايی مانند تهران پارس و نارمک می شود، حدود ۲۰ هزار تومان بوده است. به عبارت ديگر يک آپارتمان صد متری در اين نواحی شرقی تهران، به طور متوسط ماهی دو ميليون تومان اجاره داده می شود. مشاهدات ميدانی هم نشان می دهد که برای اجاره يک آپارتمان ۶۰ متری هشت سال ساخت نه چندان شيک در تهران پارس، به حداقل ماهی ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان بودجه نياز دارد.

مرکز آمار متوسط نرخ اجاره در منطقه پنچ تهران که پونک و شهران در آن واقع شده را نيز برای

هر مترمربع ۲۱ هزار ۳۰۰ تومان اعلام کرده است؛ يعنی برای يک آپارتمان صد متری در اين منطقه غربی پايتخت، ماهی ۲ ميليون و ۳۱۰ هزار تومان اجاره خانه بايد پرداخت. نمونه های واقعی نيز حاکی از آن است که نرخ اجاره يک آپارتمان ۶۰ متر مربعی ده سال ساخت در حوالی صادقيه، حدود يک ميليون ۲۰۰ هزار تومان است.

ارقام اجاره خانه نشان می دهد که هزينه مسکن در تهران، به تنهايی از درآمد يک خبرنگار بيشتر است؛ بنابراين روزنامه نگار برای پوشش هزينه های خود، يا به کمک خرج ديگری نياز دارد، يا اگر تشکيل خانواده داده باشد بايد هزينه های زندگی را به همراه همسر خود تامين کند.

بانک مرکزی هزينه خوراک در تهران را نزديک به سالی ۶ ميليون ۷۰۰ هزار تومان برآورد و هزينه حمل و نقل را نيز سالانه ۲ ميليون ۸۶۰ هزار تومان اعلام کرده است. صرف نظر از اينکه در اين ارقام ميانگين، هنوز تورم سال جاری لحاظ نشده، می توان نتيجه گرفت که اگر خبرنگار بيکار شده مردم امروز تنها فرد شاغل خانواده خود بوده باشد بيشتر از نصف حقوق خود را بايد صرف خوراک و حمل ونقل کند.

طبق گزارش بانک مرکزی، در ۱۵ درصد خانواده های شهری ايرانی دو فرد شاغل، در ۵۷ درصد

خانواده ها يک فرد شاغل و در ۲۴ درصد خانوارها اساسا فردی شاغل وجود ندارد. اگر اين نسبت ها برای جامعه روزنامه نگاران نيز به همين صورت صدق کند، می توان نتيجه گرفت که خانواده های نيمی از خبرنگاران مردم امروز به جمع خانوارهايی پيوستند، که ديگر شغلی ندارند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)