2 بهمن 1393

تعویق دوباره اجرای حکم شلاق وبلاگ‌نویس سعودی

2 بهمن 1393

دویچه وله

برای دومین بار اجرای حکم ۵۰ ضربه شلاق رائف بدوی متوفق شد. او به زندان، جریمه نقدی و ۱۰۰۰ ضربه شلاق محکوم شده است. شماری از برلینی‌ها، از جمله رهبر حزب سبزهای آلمان، برای آزادی بدوی تظاهرات کردند.

قرار بود پس از نماز جمعه (۳ بهمن/ ۲۳ ژانویه) در شهر جده در عربستان و در ملا عام به وبلاگ‌نویس سعودی ۵۰ ضربه شلاق زده شود اما روز پنجشنبه (۲۲ ژانویه) سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که برای دومین بار اجرای دومین نوبت حکم شلاق رائف بدوی به تعویق افتاده است.

علت تعویق حکم شلاق، وضعیت جسمانی متهم اعلام شده است. بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، یک هیات پزشکی هشت‌نفره پس از معاینه بدوی به این نتیجه رسیده است که وضعیت جسمانی او اجازه اجرای حکم شلاق را نمی‌دهد.

این شهروند عربستان سعودی جمعه گذشته نیز به همین دلیل از ضربه‌های شلاق در امان مانده بود.

وبلاگ‌نویس سی‌ساله پس از ایجاد وب‌سایتی به نام "لیبرال‌های آزاد سعودی"، در ماه مه ۲۰۱۴ به اتهام "توهین به اسلام"، "جرایم سایبری" و اتهام کم‌سابقه‌ی "سرپیچی از پدر خود" محاکمه و به ۱۰ سال حبس، یک‌هزار ضربه شلاق و جریمه‌ی نقدی معادل ۲۳۰ هزار یورو محکوم شد.

حکم شلاق قرار است در بیست نوبت و هفته‌ای یک بار پس از ادای نماز جمعه اجرا شود. اما پس از اجرای نخستین نوبت حکم که دو هفته پیش صورت گرفت، موجی از اعتراضات جهانی به‌راه افتاد.

از آن زمان تا کنون در اقصی نقاط جهان علیه اجرای حکم شلاق بدوی و سرکوب آزادی بیان در عربستان سعودی حرکات اعتراضی گوناگونی صورت گرفته است.

پخش صدای ضربه شلاق در برلین

ساعاتی پیش از انتشار خبر تعویق اجرای حکم شلاق بدوی در روز پنجشنبه، شماری از برلینی‌ها به دعوت سازمان عفو بین‌الملل علیه محکومیت رائف بدوی تظاهرات کردند. معترضان با سردادن شعار و پخش صدای ضربه‌های شلاق از بلندگو خواستار آزادی وبلاگ‌نویس سعودی شدند.

در این تظاهرات جم ازدمیر، رهبر حزب سبزهای آلمان، نیز سخنرانی و به نقض حقوق بشر در عربستان سعودی اعتراض کرد.

یکی دیگر از سخنرانان گفت، عربستان سعودی پیمان ضد شکنجه را امضا کرده، اما حکم شلاق مصداق بارز شکنجه است.

انصاف حیدر، همسر بدوی که با سه فرزند مشترکشان به کانادا پناهنده شده، از سیاستمداران آلمانی خواسته است، برای آزادی همسرش اقدام کنند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)