1 بهمن 1393

برندگان نوبل خواهان آزادی وبلاگ‌نویس سعودی شدند

1 بهمن 1393

رادیو زمانه

رائف بدوی، وبلاگ‌نویس سعودی به اتهام ارتداد به تحمل هزار ضربه شلاق محکوم شده و در زندان به‌سر می‌برد. به همین خاطر ۱۸ تن از برندگان جایزه نوبل در نامه‌ای آزادی او را درخواست کردند.

به‌گزارش رویترز، نامه سرگشاده برندگان جایزه نوبل،سه‌شنبه ۲۰ ژانویه / ۳۰ دی‌ منتشر شده و خطاب آن به همکاران علمی‌شان در دانشگاه علم و صنعت ملک عبدالله عربستان است. آن‌ها خواسته‌اند مخاطبان این نامه، علیه حکم شلاق رائف بدوی اقدام کنند.

رائف بدوی ۳۰ سال دارد. او به خاطر صفحه‌ای که در اینترنت تحت عنوان «شبکه عربستان سعودی لیبرال» ایجاد کرده بود و در آن از سختگیری‌های مذهبی انتقاد می‌کرد، بازداشت و محاکمه شد.

بدوی در سال ۲۰۱۲ به اتهام ارتداد، توهین به شخصیت‌های مذهبی، توهین به دانشگاه اسلامی امام محمد بن سعود، راه‌اندازی وب‌سایت برای ایجاد بحث پیرامون وهابیت، تشویش اذهان عمومی و بر هم زدن امنیت عمومی به ۱۰ سال زندان و تحمل هزار ضربه شلاق و همچنین پرداخت جریمه نقدی‌ معادل ۲۶۷ هزار دلار محکوم شد.

برندگان نوبل حکم قضائی رائف بدوی را «ظالمانه» توصیف کرده و آن را «شوکی برای تمام جهان» خوانده‌اند. آن‌ها گفته‌اند «محدودیت‌های جدی» آزادی بیان و عقیده، جامعه علمی عربستان سعودی را به منزوی شدن تهدید می‌کند.

رائف بدوی در دو جمعه گذشته هر بار ۵۰ ضربه شلاق خورده است و در ماه‌های آینده نیز ۹۰۰ ضربه شلاق دیگر در انتظار اوست.

انصاف حیدر، همسر وی که اکنون در کانادا زندگی می‌کند وضع جسمانی بدوی را وخیم گزارش کرده است.

برندگان نوبل نوشته‌اند چنان‌چه افراد بانفوذ در دانشگاه علم و صنعت ملک عبدالله بتوانند از حق مخالفت دفاع کنند، این پیام شنیده شده است.

آن‌ها تأکید کرده‌اند که زمان برای «تفکر جدید» در عربستان فرارسیده است.

برندگان جوایز نوبل شیمی، فیزیک و پزشکی به همراه جان ماکسول کوتسی، نویسنده اهل آفریقای جنوبی و برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۰۳ این نامه را امضا کرده‌اند.

پیش از این نهادهای حقوق بشری مانند عفو بین‌الملل، گزارشگران بدون مرز و دیدبان حقوق بشر، و همچنین اتحادیه اروپا و دولت آمریکا حکم هزار شلاق وبلاگ‌نویس سعودی را محکوم کرده‌اند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)