8 مهر 1388

حادثه مرگبار رانندگی جان دو تن از خبرنگاران ایرانی را گرفت

8 مهر 1388

رزا حسن زاده آژیری و امیر زمانی فر، دو تن از خبرنگاران رادیو فردا، که مقر آن در جمهوری چک است، دیروز در راه برگشت از سفری یک روزه به برلین در یک تصادف رانندگی در نزدیکی شهر پراگ جان خود را از دست دادند.

مهین گرجی یکی دیگر از خبرنگاران رادیو فردا و راننده اتومبیل حادثه‌دیده نیز به علت آسیب شدید مغزی هم‌اکنون در بیمارستان و در حالت کما به‌سر می‌برد.

او پیش از فعالیت در رادیو فردا، در سرویس ورزشی روزنامه های داخلی قلم می‌زده است.

رادیو فردا در وب‌سایت خود درباره همکاران از دست رفته‌اش نوشت:"امیر و رزا روزنامه‌نگاری رادیویی را با رادیو فردا آغاز کردند و درخشیدند،" و درباره پیشینه کاری این خبرنگاران نوشت:"امیر زمانی‌فر، متولد ۱۳۵۸، همکاری با رادیو فردا را از بهمن ماه ۸۶ آغاز کرد و در دوره همکاری خود با رادیو فردا علاوه بر گزارشگری در حوزه‌های سیاسی و اجتماعی به ویژه حقوق بشر، در تولید برنامه‌هایی از جمله «نگاه تازه» مشارکت داشت."

وب‌سایت رادیو فردا درباره دیگر همکار خود نوشت:"رزا حسن‌زاده آژیری، متولد ۱۳۶۰، نیز در شهریور ماه ۸۷ به رادیو فردا پیوست و در این مدت به گزارشگری در حوزه‌های اجتماعی به‌وپژه حقوق بشر پرداخت. رزا از جمله در دوره‌ای از همکاری خود با رادیو فردا به مشارکت در تولید برنامه «نگاه تازه» پرداخت."

به گفته وب سایت رادیو فردا، مهین گرجی نیز از بهمن ماه ۸۵ در این رادیو آغاز به کار کرد و تجربه‌های متنوعی در حوزه خبر و گزارشگری داشته است. "وی از معدود خبرنگاران ورزشی زن در ایران بود، که توانایی خود را در گزارشگری سیاسی نیز در رادیو فردا به خوبی نشان داده است."

مهین گرجی خبرنگاری است که وضعیت کنونی‌اش باعث شده تا بسیاری از خبرنگاران ایرانی و دوستانش در سراسر جهان بازگشت سلامتی‌اش را طلب کنند. بسیاری هم با نوشتن پیغام هایی بر صفحه فیس‌بوک مهین، بخشی از نگرانی ها و آرزوهای خود را درباره دوست و همکار به اغما رفته‌شان بازتاب داده اند.

عکس: رادیو فردا

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.