30 دی 1393

انتقاد سردبیر شارلی ابدو از رسانه‌های غربی به‌خاطر منتشر نکردن کاریکاتور پیامبر

30 دی 1393

دویچه وله

سردبیر "شارلی ابدو" از رسانه‌‌های غربی که از انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام در آخرین شماره این نشریه خودداری کرده‌اند، انتقاد کرد. به باور او این کاریکاتور نماد آزادی بیان، آزادی دین ، دموکراسی و سکولاریسم است.

انتشار آخرین شماره مجله طنز "شارلی ابدو" با کاریکاتور پیامبر اسلام واکنش‌های گوناگونی را در پی داشت. برخی از رسانه‌های غربی دست به بازنشر کاریکاتور منتشرشده در آخرین شماره این مجله زدند. برخی دیگر نیز از انتشار آن خودداری ورزیدند؛ گامی که حال از سوی ژرار بیار، سردبیر نشریه شارلی ابدو مورد انتقاد قرار گرفته است.

وی روز یکشنبه (۱۸ ژانویه / ۲۸ دی) در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی آمریکایی "ان بی سی" تصریح کرد، عدم انتشار کاریکاتور شارلی ابدو در نشریات کشورهای خودکامه قابل درک است، چرا که روزنامه‌نگاران و کارکنان این نشریات بیم آن را دارند که بازداشت یا حتی به مرگ تهدید شوند.

ژرار بیار در ادامه به متفاوت بودن ماجرا در کشورهای دمکراتیک اشاره کرد و گفت که این کاریکاتور فقط یک شخصیت ساده و کوچک از پیامبر اسلام نیست که با قلم یک هنرمند کاریکاتوریست کشیده شده باشد، بلکه نمادی است برای آزادی بیان، آزادی دین و مذهب، دمکراسی و سکولاریسم. سردبیر شارلی ابدو افزود: «مسئله بر سر این نماد است که رسانه‌ها از انتشار آن سر باز زده‌اند.»

درخور توجه آن که شبکه خبری "ان بی سی" نیز مانند بسیاری از رسانه‌های آمریکایی از بازنشر کاریکاتور روی جلد آخرین شماره شارلی ابدو خودداری کرده بود. در آلمان نیز برخی از نشریات دست به انتشار این کاریکاتور زده و برخی نیز از انجام این کار خودداری ورزیده بودند. ژرار بیار در گفت‌وگوی خود با شبکه "ان بی سی" اتهاماتی که در ارتباط با شارلی ابدو و تحریک کردن افکار عمومی مطرح شده‌ است را قاطعانه رد کرد و اظهار داشت: «ما جنگجو نیستیم. ما کسی را به قتل نرسانده‌ایم. ما اجازه نداریم اندیشمندان و هنرمندان را با قاتلان در یک مقوله قرار دهیم. گفتن اینکه کاریکاتوریست‌ها و نویسندگان و روزنامه‌نگاران تحریک‌کننده هستند و به آتش دامن می‌زنند، دیگر بس است.»

ادامه اعتراضات در کشورهای اسلامی

انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام در آخرین شماره‌ی شارلی ابدو، اعتراضات مسلمانان در شماری از کشورهای اسلامی از جمله ایران را به همراه داشته که همچنان ادامه دارند.

خبرگزاری فارس روز دوشنبه (۱۹ ژانویه / ۲۹ دی) به نقل از سجاد ریحانی، معاون بررسی و تحلیل سازمان بسیج دانشجویی نوشت که "مسئولان در پاسخ به اقدام نشریه شارلی ابدو باید سفیر فرانسه را از کشور اخراج کرده یا از فرانسه بخواهند، ضمن عذرخواهی برای این اقدام، خاطیان را مجازات کند".

به گفته ریحانی قرار است که روز دوشنبه (۲۹ دی) تجمعی اعتراضی در برابر سفارت فرانسه در تهران برگزار شود.

چند روز پیش نیز انصار حزب‌الله موضعی به مراتب تندتر اتخاذ کرده بود.

نشریه یالثارات، ارگان انصار حزب‌الله روز چهارشنبه (۲۴ دی / ۱۴ ژانویه) در صفحه نخست خود کشتار کارکنان مجله فرانسوی شارلی ابدو را "اجرای حکم اسلام" خوانده و "ضمن سپاسگزاری از خداوند، اجرای این حکم الهی" را به امت اسلامی تبریک گفته بود.

پاکستان نیز از جمله کشورهای اسلامی است که صحنه اعتراضات به انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام در نشریه شارلی ابدو بوده است.

به نوشته وب‌سایت نشریه اشپیگل، روز یکشنبه (۱۸ ژانویه / ۲۸ دی) گردهمایی اعتراضی در شهرهای کراچی، لاهور و پیشاور برگزار شد که طبق اعلام مقامات پلیس، جز پاره‌ای موارد که با سوزاندن پرچم فرانسه همراه بود باقی تجمع‌ها به شکلی مسالمت‌آمیز انجام شد. حافظ محمد سعید که از شخصیت‌های مذهبی افراط‌گرا در پاکستان محسوب می‌شود، در لاهور مردم را به تحریم کالاهای فرانسوی فراخواند و از دولت این کشور خواست که مناسبات دیپلماتیک با فرانسه را قطع کند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)