30 دی 1393

تجربه‌های یک روزنامه‌نگار در کره شمالی

30 دی 1393

شفقنا رسانه

اریک تلماج (Eric Talmadge) رییس دفتر آسوشیتدپرس در پیونگ یانگ، تنها روزنامه نگار غربی است که در کره شمالی مستمرا به فعالیت حرفه ای ژورنالیستی مشغول است. روزنامه واشنگتن پست در مصاحبه ای که از طریق ایمیل با تلماج داشته، از تجربه های او پرسیده است.

نخستین نکته ای که تلماج درباره روزنامه نگاری در کره شمالی به یاد می آورد این است که تقریبا پاسخ به همه درخواست های شما در این کشور، منفی است: "نه، نمی توانید به آنجا بروید. نمی توانید با آن شخص مصاحبه کنید. نمی توانید این اطلاعات را دریافت کنید..."

کره شمالی، با کارنامه مخدوشی از حقوق بشر بدترین کشور دنیا از نظر آزادی رسانه ها به شمار می رود. حکومت کره شمالی با خبرنگاران خارجی، به ویژه روزنامه نگاران آمریکایی، میانه خوبی ندارد. از این رو حضور مستمر و طولانی اریک تلماج در این کشور، به نوبه خود موضوع جالب توجهی است.

آن طور که تلماج می گوید، او در تمام مدتی که از هتل یا دفتر کار خود خارج می شود، توسط یک مباشر همراهی می شود. این مباشر، در واقع یک مامور دولتی است که باید مراقب تماس ها، دیدارها و صحبت های تلماج باشد. صحبت با خارجی ها معمولا حساسیت برانگیز نیست اما هر بار که تلماج بخواهد با یک شهروند کره شمالی صحبت کند، پرچم قرمز این مباشر بالا می رود. فقط همین اواخر و در اتفاقی نادر بود که تلماج و یک عکاس آسوشیتدپرس، اجازه یافتند در یک سفر برون شهری با چند نفر از مردم صحبت کنند. آنها به مباشر خود اطمینان خاطر داده بودند که از چارچوب تعیین شده توسط دولت، عدول نمی کنند.

تلماج در باره مشاهدات خود در این سفر یک هفته ای برون شهری می گوید اثری از آن قحطی گسترده ای که در دهه ۹۰ در کره شمالی وجود داشت، ندیده است.

با این حال تردد اتومبیل در خارج از شهرهای بزرگ کماکان نامتعارف و عجیب است. در واقع خودروی آنها در این سفر بارها توسط ماموران پلیس متوقف و بازرسی شده است.

تلماج می گوید که تصور می کند تمام ایمیل ها، جست و جوهای اینترنتی، تماس های تلفنی و مکالماتش دیده و شنیده می شود.

تلماج همراه خانواده خود ساکن توکیوست. او هر ماه به پیونگ یانگ می رود و ۱۰ روز در این شهر می ماند. تنها در صورت موافقت وزارت کشور کره شمالی این اقامت ۱۰ روزه قابل تمدید است.

تلماج هر روز عکس هایی را از زندگی روزمره مردم کره شمالی در شبکه اجتماعی اینستاگرام منتشر می کند.

منبع: واشنگتن پست

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)