29 دی 1393

وقتی خبرنگاران میراث فرهنگی فراموش می شوند

29 دی 1393

روزنامه قانون- مرجان حاجی رحیمی

این روزها همه چیز سیاسی شده و آفت سیاست‌زدگی همچون عنکبوتی تمام تحرک و پویایی جامعه را گرفته است؛ خیلی وقت است از هر حرکت و مقوله ای، برداشت سیاسی می شود.

اما چیزی که قرار بود هیچ وقت سیاسی نشود آثار تاریخی و میراث فرهنگی بود گرچه از زمانی که رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاون رئیس جمهور شد این مطالبه نیز به آرزوها پیوست .با وجود آنکه انتظار می رفت قدرت معاون رئیس جمهور در حفاظت از میراث تاریخی افزایش یابد اما روسای این سازمان بیش از آنکه به افزایش توانایی خود در نگهداری از میراث فرهنگی بیندیشند به معاونت اول رئيس‌جمهور، سفرهای استانی و خارجی و سیاسی کاری آن اندیشیدند. حالا هم با روندی که این سازمان پیش می برد بیش از هر زمان دیگر این سازمان سیاست زده شده است.گرچه مسئولان آن مدام خبرنگاران حوزه را به «سیاسی کاری» متهم می کنند اما باید گفت این سیاست است که بر تصمیم مسئولان میراث فرهنگی سایه انداخته و آنها را از وظیفه اصلی خودشان که حفاظت و حراست از داشته های تاریخی و فرهنگی است دور می کند.

در تمام هشت سال سختی که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در دولت نهم و دهم پشت سر گذاشت، تنها پیگیری رسانه ها و دلسوزی اصحاب رسانه بود که تا جای ممکن سعی می‌کردند هویت تاریخی و ملی کشورمان را برای آیندگان حفظ کنند.با روی کار آمدن دولت یازدهم که صفت «تدبیر و امید» را یدک می کشید کورسوي امیدی بین کارشناسان و خبرنگاران این حوزه شکل گرفت تا شاید کسی که بر مسند ریاست این سازمان می نشیند، بتواند وضعیت لجام گسیخته آن را سامان بخشد.محمدعلی نجفی، شاید بهترین گزینه از بین سیاسیونی بود که نام‌شان شنیده می شد.او که از ۲۹ مرداد تا ۱۰ بهمن ۱۳۹۲ ریاست این سازمان را برعهده داشت نه تنها کارشناسان ناامید را با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آشتی داد بلکه خبرنگاران این حوزه را نیز به وقوع اتفاقات مثبت در این سازمان دلگرم کرد.

اما پس از ۱۶۱ روز به دلیل فشار کاری زیاد و بیماری قلبی استعفا داد. هرچند ۲۹ مرداد ۱۳۹۳ سرپرستی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را با تمام حاشیه هایی که داشت، برعهده گرفت. پس از او مسعود سلطانی فر، دانش آموخته علوم سیاسی که در کارنامه خود استانداری استان های مرکزی، گیلان و زنجان را نیز داشت، به این سازمان آمد و از همان روز بود که خبرنگاران این حوزه آرام آرام به حاشیه رانده شدند.او نخستین مصاحبه اختصاصی خود را با خبرنگار سیاسی روزنامه «آرمان» انجام داد و از دهم بهمن ۱۳۹۲ در هیچ نشست مطبوعاتی با حضور همه خبرنگاران این حوزه حضور نیافت.

وضع به همین منوال گذشت تا اینکه مدیر روابط عمومی این سازمان تعییر کرد و کسی آمد که دکترای ارتباطات دارد و تا پیش از ورود به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دبیر یکی از روزنامه‌های پرتیراژ کشور بود اما اوضاع نه تنها بهتر نشد بلکه بدتر شد و خبرنگاران بیش از پیش دور رانده شدند.اوج بی توجهی به رسانه ها را می توان زمانی دانست که مسعود سلطانی فر در واکنش به رسانه ها در برابر وضعیت کاخ ثابت پاسال گفت:«اسیر هجمه رسانه ها نمی شوم.» در صورتی که رسانه ها تنها خواستار حفظ یکی از شاخصه های معماری تهران بودند.

اما موضوع روز بازگشت ۳۴۹ اثر تاریخی خوروین از بلژیک به ایران است، عصر پنج شنبه ای که دسترسی به خبرنگاران سخت بود به آنها اطلاع دادند که این اشیا در فرودگاه امام خمینی(ره) هستند، تعداد اندکی از رسانه ها نیز توانستند حضور پیدا کنند.

بعد از آن نوبت به برگزاری نمایشگاه از این آثار در موزه ملی رسید. خبرنگاران حوزه ساعت ۱۱ شب جمعه ایمیلی را از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی دریافت کردند مبنی بر افتتاح این نمایشگاه روز شنبه ساعت ده و نیم با حضور معاون میراث فرهنگی ، غافل از آنکه این نمایشگاه ساعت هشت و نیم با حضور رئیس جمهور و معاون او افتتاح شده است.

چگونگی تعامل روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با خبرنگاران با سابقه ای که در این حوزه فعالیت می کنند جای تاسف و تامل دارد. پوشش خبری اتفاقی که چندین دهه برای به نتیجه رساندن آن تلاش شد و نحوه اطلاع رسانی آن نشان از بی تفاوتی و شاید ناآگاهی مسئولان روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از مقوله میراث فرهنگی دارد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)