28 دی 1393

یادبود نخستین سال درگذشت علیرضا فرهمند؛ راه و رسم روزنامه نگاری

28 دی 1393

روزنامه ایران- پژمان موسوی

علیرضا فرهمند را ممکن است خیلی‌ها نشناسند؛ حتی خیلی از روزنامه نگاران هم ممکن است یا به کلی او را نشناسند یا اسمی شبیه این، شاید یک بار به گوششان خورده باشد؛ همین و بس.

■ ■ ■

یک سال پیش یک چنین روزهایی بود؛ زمستان، برخلاف امسال با دانه‌های سپید برفش، پر قدرت و پر توان برای پایتخت نشینان خودنمایی می‌کرد، که خبر رسید علیرضا فرهمند بر اثر بیماری و خیلی ناگهانی درگذشته است؛ او در زمان مرگ اندکی بیش از ۷۳ سال سن داشت و با اینکه گرد پیری بر چهره‌اش نشسته بود، اما مثل یک روزنامه نگار جویای نام، همچنان و هنوز کار می‌کرد و کار می‌کرد. علیرضا فرهمند را روزنامه نگاران نسل قبل، خیلی خوب به یاد می‌آورند؛ وی در سال‌های پیش از انقلاب، دبیری سرویس بین‌الملل روزنامه کیهان را برعهده داشت و از جمله کارکشته‌ها و حرفه ای‌های حوزه بین‌الملل در مطبوعات آن روزگار بود. رد پای فرهمند در روزنامه نگاری آن روزگار اینقدر پر رنگ هست که هنوز هم روزنامه نگاران کار بلد آن روزگار، از نقش و جایگاه او در روزنامه نگاری آن سال‌ها به نیکی یاد می‌کنند و یادش را بزرگ می‌دارند. علیرضا فرهمند در سال‌های پس از انقلاب البته تا حدودی تغییر فاز داد و به حکم روزگار، فعالیت‌های حرفه‌ای خود را در حوزه نشریات تخصصی در پیش گرفت و در این حوزه هم خوش درخشید و در بسیاری موارد حکم بنیانگذار را یافت.

■ ■ ■ علیرضا فرهمند «روزنامه نگار» بود؛ بسیار حرفه‌ای و نوآور. فقط عنوان روزنامه نگار را یدک نمی‌کشید تا روزنامه نویسی کند و به خود روزنامه نگار بگوید؛ او واقعاً روزنامه نگاری بود که دید روزنامه نگارانه داشت و با تمام پیچ و خم‌های آن آشنا بود. بر خلاف تصور اولیه از شخصیت‌های اینچنین، روزنامه نگاری را به هیچ روی با قهرمان پروری یکسان نمی‌دانست و اندکی تغییر را هم نشانه‌ای برای بهبود می‌پنداشت؛ به تغییرات کوچک باور داشت و برداشتن قدم‌های کوچک را بسیار مهم‌تر و اساسی‌تر از شعارهای پرطمطراق برخی مدعیان روزنامه نگاری می‌دانست. گمشده‌ای که این روزها جای خالی آن بشدت در میان جامعه روزنامه نگاران ما احساس می‌شود و ای کاش که راه و رسم فرهمند، راه و رسم روزنامه نگاری ما شود.

■ ■ ■

بخشی از زندگی حرفه‌ای علیرضا فرهمند هم به نویسندگی و ترجمه آثار مهمی مثل «ریشه ها»، «ساعت نحس» و «عقاب درماه نشست»، گذشت. او علاوه بر اشراف و تسلط کم‌نظیر بر فنون روزنامه‌نگاری و تاریخ ایران و جهان و مکاتب فلسفی، در زمینه تاریخ جهان‌گشایی اروپاییان غربی هم تخصص ویژه‌ای داشت و در این حوزه‌ها اطلاعات و دانش بسیار داشت.

■ ■ ■

حیف از علیرضا فرهمند که جهان ما را ترک گفت و بدا جهانی که او را یک سال است نزد خود ندارد. یادش تا همیشه با ما…

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)