28 دی 1393

داعش شبکه تلویزیونی "خلافت لایو" راه‌اندازی می‌کند

28 دی 1393

دویچه وله

"دولت اسلامی" امپراتوری رسانه‌ای خود را گسترش می‌‌دهد. تبلیغات این اسلام‌گرایان مدت‌هاست در شبکه اینترنت در جریان است و حال خبر از راه‌اندازی ۱۰ کانال تلویزیونی را داده‌اند. به زودی شبکه "خلافت لایو" شروع به کار می‌کند.

بر اساس گزارش یک سایت اینترنتی نزدیک به اسلام‌گرایان، به زودی شبکه زنده تلویزیونی "خلافت لایو" (Caliphate Live)، متعلق به "دولت اسلامی" شروع به کار می‌کند.

به گزارش اشپیگل‌آنلاین، این اسلام‌گرایان افراطی در حال راه‌اندازی امپراتوری رسانه‌ای خود هستند که متشکل از ۱۰ کانال تلویزیونی و ۳ فرستنده‌ی رادیویی است. در سایتی که این خبر را منتشر کرده بیرق "دولت اسلامی" به چشم می‌خورد.

"دولت اسلامی" مدت‌هاست افرادی را به کار گماشته که خود را خبرنگار می‌نامند. ولی این افراد اجازه گزارشگری مستقل را ندارد و فقط باید در راستای اهداف این جریان تروریستی گزارش دهند.

در کشورهایی که به آزادی رسانه پایبند هستند، این نوع فعالیت را نه خبرنگاری و ژورنالیسم، بلکه آن را "روابط عمومی" (Public Relations) می‌نامند. به احتمال زیاد بسیاری از هواداران "دولت اسلامی" این تفاوت را نمی‌شناسند.

بنا به این گزارش در کشورهایی همانند سوریه و عراق ده‌ها سال است که از رسانه‌‌های مستقل و آزاد خبری نیست و وظیفه شبکه‌های تلویزیونی دولتی فقط به پخش پیام‌های حاکمان در قدرت محدود می‌شود.

"دولت اسلامی" چندی پیش مقررات "خبرنگاری آزاد" را برای خبرنگارانی منتشر کرد که مایل به گزارشگری در مناطق زیر کنترل این خلافت هستند. بر اساس این مقررات، خبرنگاران باید نسبت به ابوبکر بغدادی، رهبر "دولت اسلامی" اعلام وفاداری کنند.

در شبکه تلویزیونی "خلافت لایو" هنوز خبری از گزارشگری زنده با حضور خبرنگاران و یا پخش خبرهای روز به چشم نمی‌خورد. ولی احتمال دارد به زودی ویدئوهایی در شبکه جهانی پخش شود.

کسانی که به این شبکه رجوع می‌کنند می‌بینند که قرار است برنامه‌های متعددی عرضه شود، ولی این‌برنامه‌ها هنوز به تبلیغات "دولت اسلامی" محدود مانده است که تاکنون به طرق دیگر در شبکه اینترنت منتشر می‌شدند.

تبلیغات "دولت اسلامی" برای مخاطبان بین‌المللی

در یک ویدئو مشاهده می‌شود که این اسلام‌گرایان در شهر سوری رقّه افرادی را سر می‌‌برند که ادعا می‌شود جنایتکار هستند. در فیلم دیگری افرادی را معرفی می‌کنند که ادعا می‌شود جاسوس روسیه هستند و در برابر دوربین با آن‌ها مصاحبه می‌شود.

این برنامه‌ها از محصولات شبکه "الحیات"، شاخه‌ی رسانه‌ای و تبلیغاتی "دولت اسلامی" است که به زبان انگلیسی برای مخاطبان بین‌المللی برنامه تولید می‌کند.

ویدئوی دیگری قتل‌عام ‌در آفریقا را نشان می‌دهد؛ آفریقایی‌های مسلحی که ملبس به اونیفورم‌های استتاری به یک دهکده حمله می‌برند و مردان را به قتل می‌رسانند. آن‌ها با برافراشتن بیرق "دولت اسلامی" به سوی سواحل دریا لشکر می‌کشند.

به گزارش اشپیگل‌آنلاین، مشخص نیست این تصاویر چه چیزی را نشان می‌دهند. احتمال دارد این‌ها تصاویری مربوط به حملات خونین و جنایت‌های اسلام‌گرایان بوکو حرام در نیجریه باشد. اگر این گمان تأیید شود، نکته تازه‌ای خواهد بود. زیرا تاکنون این دو جریان اسلام‌گرا هر یک مستقل از یکدیگر فعالیت می‌کرده‌اند.

این‌که چه کسی در پس این سایت اینترنتی است، به عمد آن را پنهان نگاه داشته‌اند. این سایت از طریق یک شرکت واسط به ثبت رسیده است. هویت و محل اقامت گرداننده‌ی این سایت اینترنتی هنوز نامعلوم است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)