27 دی 1393

زوج روزنامه نگار جایزه آزادی بیان اوکسفام ۲۰۱۵ را دریافت کردند

27 دی 1393

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران

۲۶ دی ماه سازمان غیردولتی اکسفام اعلام کرد که جایزه سالانه خود را به دو روزنامه نگار ایرانی، ژیلا بنی یعقوب و بهمن احمدی امویی، به دلیل دفاع از آزادی بیان و قلم اعطاء کرد. این جایزه در غیاب این دو روزنامه نگار در شهر لاهه هلند به این دو روزنامه نگار تعلق گرفت.

جایزه اوکسفام از سوی یک سازمان غیر دولتی از سال ۲۰۰۱ طراحی شده است. این جایزه به روزنامه نگاران و نویسندگانی در سراسر جهان تعلق می گیرد که به دلیل حرفه شان در معرض خطر قرار گرفته یا به دلیل فشارهای از سوی دولت شان مجبور به پناهندگی شده اند.

جایزه سال ۲۰۱۵ اوکسفام در غروب ۲۶ دی ماه طی مراسمی به چهار خبرنگار و نویسنده از خاورمیانه تعلق گرفت. ژیلا بنی یعقوب و همسرش بهمن احمدی امویی، خبرنگار، نویسنده و فعال حقوق بشر از ایران، عبدالمنعم محمد رحمت الله محمد احمد، نویسنده، شاعر، خبرنگار و فعال حقوق بشر از سودان، راضان المغربی، نویسنده، خبرنگار و فعال حقوق بشر از لیبی.

از سال ۲۰۰۱ تا کنون ۱۸ نفر از ۵۹ خبرنگار و نویسنده ای که طی این سال ها از اوکسفام جایزه گرفته اند از کشورهای اسلامی بوده اند که برای تحقق آزادی بیان در جوامع خود تلاش کرده اند.

ژیلا بنی یعقوب، دبیر سرویس اجتماعی بسیاری از روزنامه های اصلاح طلب روز ۳۰ خرداد ۱۳۸۸، در جریان وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری همراه با همسرش بهمن احمدی امویی، خبرنگار مطرح حوزه اقتصادی و اجتماعی بازداشت شد.

خانم بنی یعقوب در خرداد ماه ۱۳۸۹ به یک سال حبس و ۳۰ سال محرومیت از حرفه روزنامه نگاری محکوم شد و آقای بهمن احمدی امویی به پنج سال و چهار ماه حبس محکوم شد. آقای امویی در تاریخ ۱۲ مهر ۱۳۹۳ پس از اتمام دوران حکمش از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد. هم اکنون این زوج محروم از فعالیت رسمی هستند.

پیش از این بنیاد بین المللی رسانه های زنان در سال ۲۰۰۹ «جایزه شجاعت در روزنامه نگاری» را به ژیلا بنی یعقوب داد همچنین سازمان غیر دولتی «روزنامه نگاران کانادایی مدافع آزادی بیان» در سال ۲۰۰۹ به خانم بنی یعقوب «جایزه جهانی آزادی بیان» را اعطا کرد. بهمن احمدی امویی نیز در سال ۱۳۸۹ جایزه جهانی هلمن- همت را دریافت کرد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)