26 دی 1393

تعلیق اجرای حکم شلاق وبلاگ‌نویس سعودی

26 دی 1393

دویچه وله

دومین جلسه‌ی اجرای حکم هزار ضربه شلاق به یک وبلاگ‌نویس منتقد عربستان سعودی به "دلایل پزشکی" به تعلیق در آمد. رائف بدوی به اتهام "توهین به اسلام" به ۱۰ سال حبس، هزار ضربه شلاق و جریمه نقدی کلان محکوم شده است.

جمعه (۱۶ ژانویه) اجرای دومین نوبت از حکم هزار ضربه شلاق به وبلاگ‌نویس مسعودی، به شکل موقت به تعلیق درآمد. قرار بود امروز رائف بدوی، برای دومین بار در ملأ عام شلاق زده شود.

سازمان "عفو بین‌الملل" با اعلام این خبر در توئیتر رسمی خود خبر داد که مقامات قضائی "دلایل پزشکی" را علت تعلیق اجرای حکم اعلام کردند.

رائف بدوی، وبلاگ‌نویس و رونامه‌نگار اهل عربستان سعودی، به دلیل راه‌ انداختن وب‌سایتی به اسم "لیبرال‌های آزاد سعودی" در دادگاه به اتهام "توهین به اسلام"، "جرایم سایبری" و اتهام کم‌سابقه‌ی "سرپیچی از پدر خود" محاکمه و به ۱۰ سال حبس، هزار ضربه شلاق و جریمه‌ی نقدی معادل ۲۳۰ هزار یورو محکوم شد.

مقامات قضائی دستور دادند این وبلاگ‌نویس هر هفته در ملاء عام ۵۰ ضربه شلاق بخورد تا بالاخره تمامی حکم سنگین هزار ضربه شلاق اجرایی شود.

هفته‌ی گذشته اولین نوبت از ۵۰ ضربه شلاق این وبلاگ‌نویس در شهر جده اجرا شد. قرار بود هر هفته بعد از نماز جمعه، حکم او در ملا عام اجرا شود.

رائف بدوی خود پدر ۳ فرزند است. همسر و فرزندان او بعد از دستگیری او عربستان را ترک کردند و در کانادا پناهنده شدند. مقامات سعودی از نیمه‌ی سال ۲۰۱۲ وب‌سایت بدوی را مسدود و از دسترس خارج کردند.

وت یوتنر، مسئول خاورمیانه در سازمان "عفو بین‌الملل" شاخه‌ی آلمان، به خبرگزاری آلمان گفت که این تعلیق موقت به مثابه‌ی "پیروزی کوچک" در نتیجه‌ی اعتراض‌های گسترده‌ی بین‌المللی به حکم ناعادلانه‌ در حق این وبلاگ‌نویس منتقد حکومت سعودی است.

مسئول خاورمیانه‌ی "عفو بین‌الملل" اضافه کرد: «امیدواریم تلاش‌ها و اعتراض‌های همه‌ی آن‌ها که علیه این حکم ناعادلانه به‌پا خواستند، بتواند به تغییر حکم رائف بدوی منجر شود.»

در همین روز سازمان "گزارش‌گران بدون مرز" نیز با همکاری سازمان "عفو بین‌الملل" تجمعی اعتراضی علیه حکم صادره برای رائف بدوی را در پاریس ترتیب دادند.

کنش‌گران و اعضای این سازمان و شمار دیگری از معترضان جلوی ساختمان سفارت عربستان سعودی در پاریس تجمع و خواهان لغو حکم سنگین این وبلاگ‌نویس و آزادی او شدند.

تا کنون کشورهای بسیاری به حکم صادره برای بدوی اعتراض کرده‌اند. ایالات متحده‌ی آمریکا هفته‌ی گذشته با اعتراض به این حکم به‌ویژه خواستار لغو مجازات هزار ضربه شلاق برای این وبلاگ‌نویس شد.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، شلاق‌زدن به رائف بدوی، وبلاگ‌نویس عربستان سعودی را محکوم کرد. دولت آلمان فدرال نیز از حکومت عربستان خواست که به اصول حقوق بشر احترام بگذارد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)