26 دی 1393

فشار به روزنامه جمهوریت ترکیه به خاطر چاپ کاریکاتور شارلی ابدو

26 دی 1393

دویچه وله

در ترکیه فشار دولت به روزنامه‌نگاران افزایش مي‌یابد. دادستانی استانبول به دلیل انتشار کاریکاتورهای نشریه شارلی ابدوعلیه روزنامه جمهوریت اعلام جرم کرده است. اتحادیه اروپا از این روند در ترکیه نگران است.

جمهوریت تنها روزنامه ترکیه است که با انتشار ویژه‌نامه‌ای درحمایت ازنشریه شارلی ابدو بخش‌هایی ازکاریکاتورهای این نشریه را منتشر کرد. این روزنامه به نشان همبستگی با مجله شارلی ابدو چهار صفحه خود را به نشر شماری از کاریکاتورهای شماره جدید این مجله اختصاص داده بود.

به گزارش خبرگزاری رسمی ترکیه، آنادولو، دادگاهی در ترکیه پیش از این دستور فیلترینگ سایت‌هایی را داده که کاریکاتور روی جلد شارلی ابدو را به نمایش گذاشته‌اند. بر جلد شماره‌ی جدید این نشریه کاریکاتوری از پیامبر اسلام دیده می‌شود که در حال گریه کرده است و در برگه‌ای که در دست نگه داشته، این جمله به چشم می‌خورد: «من شارلی هستم.»

سردبیر روزنامه جمهوریت که منتقد سیاست‌های اسلام‌گرایانه حزب حاکم است، اعلام کرده که از این پس نیز برای آزادی بیان و عقیده مبارزه خواهد کرد.

او تاکید کرده که در انتخاب شماری از کاریکاتورها حساسیت‌های مذهبی مردم مورد توجه قرار گرفته است. به همین دلیل نیز کاریکاتور روی جلد شارلی ابدو از پیامبر اسلام نه در صفحه اول، که در قطعی کوچک در صفحات دیگر چاپ شده است.

انتقاد نخست‌وزیر ترکیه از انتشار کاریکاتور پیامبر

احمد داووداوغلو نخست وزیر ترکیه روز پنجشنبه (۲۵ دی / ۱۵ ژانویه) از اقدام هفتهنامه فرانسوی شارلی ابدو در انتشار تصاویر پیامبر انتقاد کرد.

او گفت: «انتشار این کاریکاتور یک اقدام تحریک‌آمیز است و این عمل قابل قبول نیست. ما اجازه نمی‌دهیم در کشور به پیامبر اسلام و مقدسات توهین شود.»

نسخه جدید "شارلی ابدو " به ۱۶ زبان از جمله ترکی منتشر شده است.

در واکنش به این اقدام روزنامه جمهوریت گروهی از دانشجویان اسلام‌گرا در مقابل دفتر این روزنامه در آنکارا دست به تظاهرات زدند.

تحریریه روزنامه پیام‌های تهدیدآمیز دریافت کرد و خیابان مقابل این روزنامه بسته شد. نیروهای پلیس با ماشین‌های آب‌پاش در اطراف ساختمان روزنامه مستقر شدند تا امنیت آن را حفظ کنند.

نگرانی اتحادیه اروپا از وضعیت رسانه‌ها در ترکیه

وضعیت روزنامه‌نگاران در ترکیه نگرانی اتحادیه اروپا را برانگیخته است. در قطعنامه پارلمان اتحادیه اروپا از "کاهش تحمل" دولت ترکیه در برابر اعتراض عمومی مردم و رسانه‌های منتقد در این کشور انتقاد شده است.

آلکساندر گراف لامبزدورف نماینده حزب لیبرال‌های آلمان در پارلمان اروپا خواستار تعویق مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا شد. وی گفت شرط عضویت در اتحادیه اروپا داشتن مطبوعات آزاد و کثرت‌گرا است؛ چیزی که از دید وی در ترکیه تقریبا وجود ندارد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)