26 دی 1393

دادستان تهران: فیلترینگ نرم‌افزارهای موبایل باید اجرا شود

26 دی 1393

رادیو زمانه

به‌گفته دادستان عمومی و انقلاب تهران دستور دادستانی مبنی بر فیلترینگ برخی از نرم‌افزارهای موبایل همچنان پابرجاست و دستگاه‌های مربوطه موظف هستند که این دستور را اجرا کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران ضمن اعلام این موضوع گفت این‌که گفته می‌شود رؤسای دو قوه قضائیه و مجریه بر سر مسکوت ماندن موضوع فیلترینگ این نرم افزارها توافق کرده‌اند «صحت ندارد».

حکم دستگاه قضائی در مورد فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی تانگو، واتس آپ و لاین اواخر هفته گذشته اعلام شد و گفته می‌شد که این حکم به وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات به‌عنوان مجری نیز ابلاغ شده اما این وزارتخانه آن را مسکوت گذاشته است.

پس از آن برخی سایت‌ها اعلام کردند که رؤسای دو قوه مجریه و قضائیه توافق کرده‌اند تا فعلأ حکم فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی اجرا نشود.

مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری نیز گفته بود: «مباحثی در کمیته تعیین مصادیق مجرمانه مطرح است اما فعلا بحث فیلترینگ واتس آپ، لاین و تانگو در دستور کار نیست.»

این در حالی است که ابراهیم رئیسی، دادستان کشور به وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات یک ماه زمان داده بود تا نسبت به ساماندهی شبکه‌های اجتماعی موبایلی اقدام کند.

چندی پیش وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات از اجرای فیلترینگ هوشمند به صورت آزمایشی روی شبکه اجتماعی اینستاگرام خبر داد.

با نرم‌افزار فیلترینگ هوشمند، تشخیص محتوای وب‌سایت‌های مختلف و اعمال سانسور بر آن دسته از صفحاتی که از سوی مرکز ملی فضای مجازی دارای «محتوای نامناسب» خوانده شده‌اند، بدون نیاز به بستن کل دامنه ممکن می‌شود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)