24 دی 1393

پرونده جیسون رضاییان به دادگاه انقلاب فرستاده شد

24 دی 1393

دویچه وله

عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران اعلام کرده است که پرونده جیسون رضاییان، خبرنگار بازداشت شده واشنگتن پست با صدور کیفرخواست جهت رسیدگی به دادگاه انقلاب اسلامی تهران فرستاده شده است.

دادستان تهران روز (چهارشنبه ۲۴دی/۱۴ ژانویه) به خبرگزاری ایسنا گفته است که «بر خلاف ادعاهای برخی مجامع حقوق‌بشری در خصوص تضییع حقوق متهمان در ملاقات با خانواده های خود، مادر جیسون رضائیان که اخیرا برای دیدار فرزندش به ایران سفر کرده بود، دو نوبت با نامبرده ملاقات کرد».

هم‌زمان با این اظهارات، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران که برای مذاکره با جان کری وزیر خارجه آمریکا بر سرپرونده هسته‌ای ایران به ژنو رفته است، پیش از شروع مذاکرات به خبرنگاران گفت: «دولت نهایت تلاش خود را به‌کار می‌گیرد تا کمکی کرده باشد.» محمدجواد ظریف در عین‌حال تاکید کرد که «این یک مسئله قضایی است و ما ناگزیریم که صبر کنیم تا دستگاه قضایی امور را پیش ببرد، اما در عین حال تلاش می‌کنیم تا آنجا که امکانش را داریم، کمک کنیم».

جیسون رضاییان، گزارشگر "واشنگتن پست" در ایران، از ۶ ماه پیش بدون داشتن وکیل در زندان اوین به سر می‌برد. با وجود برگزاری جلسه دادگاه برای تفهیم اتهام به او، هنوز کسی از اتهامات مطرح شده علیه این روزنامه‌نگار آگاه نیست. جیسون رضایيان از سال ۲۰۱۲ ریاست دفتر "واشنگتن پست" در ایران را بر عهده داشته است. به نوشته "واشنگتن پست" این احتمالا طولانی‌ترین مدت حبس برای یک روزنامه‌نگار غربی در ایران است. خانواده جیسون رضاییان از دولت جمهوری اسلامی درخواست کرده است که به جیسون که دارای تابعیت دوگانه ایرانی – آمریکایی است، اجازه دسترسی به وکیل را بدهد و اتهامات علیه این روزنامه‌نگار را به آگاهی افکار عمومی برساند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)