24 دی 1393

شماره جدید «شارلی ابدو» در چند ساعت تمام شد

24 دی 1393

رادیو زمانه

تا ساعت ۷ صبح امروز، چهارشنبه ۱۴ ژانویه همه نسخه‌های «شارلی ابدو» که روی پیشخوان کیوسک‌های مطبوعات قرار گرفته بود فروش رفت. قرار است فردا تعداد بیشتری از نسخه‌های این شماره «شارلی ابدو» به خوانندگانش عرضه شود.

یک هفته پس از حمله مسلحانه به دفتر نشریه «شارلی ابدو» این هفته‌نامه فکاهی با کاریکاتوری از پیامبر اسلام بر روی جلد آن در سه میلیون نسخه و به ۱۶ زبان، از جمله به زبان عربی منتشر شد. در این تصویر پیامبر اسلام پلاکاردی در دست گرفته که روی آن نوشته شده: «من شارلی هستم». تیتر: «همه چیز بخشیده شد»

در حمله مسلحانه به دفتر نشریه «شارلی ابدو» چهار کارتونیست برجسته این نشریه و در مجموع نیمی از تحریریه آن به قتل رسیدند. ژرار بیار سردبیری این شماره «شارلی ابدو» را که در فرانسه به «شماره جان به دربردگان» معروف شده است، به عهده دارد.

زینب الحضوری، کارتونیست و روزنامه‌نگار مراکشی‌تبار فرانسوی و یکی از جان‌به دربردگان حمله مسلحانه به دفتر نشریه «شارلی ابدو»ست، او در یک نشست خبری که روز گذشته در پاریس برگزار شد، گفت که اعضای باقی‌مانده تحریریه این نشریه با دشواری‌های بسیاری برای آماده کردن شماره این هفته مواجه بوده‌اند.

معجزات «شارلی»

در سرمقاله شماره «جان به در بردگان» شارلی ابدو آمده است: «یک هفته است که “شارلی” که یک نشریه آتئیست (خداناباور) است، از همه قدیسین و پیامبران بیشتر معجزه کرده.»

در یکی از کاریکاتورهای این شماره شارلی ابدو سه اسلام‌گرا را می‌بینیم که با اوقات تلخ دور هم نشسته‌اند. یکی از آن‌ها می‌گوید: «دیگه نباید به تحریریه شارلی ابدو کاری داشته باشیم. اگه بلایی سرشون بیاریم، شهید می‌شن، می‌رن بهشت و حوری‌های بهشتی رو از چنگ ما درمی‌آرن.»

در کاریکاتور دیگری مارین لو پن، رهبر جبهه ملی فرانسه دیده می‌شود. او پلاکاردی در دست گرفته که روی آن به جای اینکه نوشته شده باشد «من هم شارلی هستم»، نوشته شده: «خیلی خوشحالم.»

تلاش «شارلی» برای استقلال

دولت فرانسه به تحریریه «شارلی ابدو» پیشنهاد یک کمک یک میلیون یورویی داده است. اداره پست فرانسه هم پیشنهاد داده که این شماره «شارلی ابدو» را رایگان به کیوسک‌های مطبوعاتی برساند. گوگل هم اعلام کرده که به این نشریه کمک مالی می‌کند. اما تحریریه شارلی ابدو که می‌خواهد همچنان مستقل بماند، این کمک‌ها را نپذیرفته است. در یکی از صفحات این شماره «شارلی ابدو» فهرستی از این پیشنهادهای مالی ارائه شده، و در صفحه مقابل آن دست مردی را می‌بینیم که به روی زمین افتاده و پیرامون او را خون فراگرفته است.

هم‌زمان با حمله مسلحانه به دفتر نشریه «شارلی ابدو» بوکو حرام در شمال نیجریه شهر بقا را با خاک یکسان کرد. دو هزار نفر در این حمله جان باختند. یکی از کاریکاتورهای این شماره «شارلی ابدو» به این موضوع اختصاص دارد. یکی از شبه‌نظامیان بوکو حرام می‌گوید: «دو هزار نفر از مشترکان شارلی ابدو را کشتیم.»

در کاریکاتور دیگری ابوبکر بغدادی، خلیفه خودخوانده و رهبر گروه «دولت اسلامی» (داعش) اعلام می‌کند که قصد دارد به زودی چهار میلیون زن مسلمان در سنین ۱۱ تا ۴۶ ساله را ختنه کند.

مسلمان خوب و بد

در شماره «جان به دربردگان» شارلی ابدو همچنین آثاری از «کابو»، «شارب»، «تینیوس» و «ولینسکی»، چهار کارتونیست برجسته‌ای که در حمله مسلحانه چهارشنبه ۷ ژانویه به قتل رسیدند منتشر شده است.

در گفت‌و‌گویی که پیش از این «شارب» انجام داده و اکنون متن آن بازنشر شده است، شارب می‌گوید: «مسلمان خوب و بد وجود ندارد. شهروندانی هستند با فرهنگ اسلامی که برایشان به جای کریسمس، رمضان مهم است. همه شهروند فرانسه هستیم. برای همین وقتی از مسلمان خوب و بد صحبت می‌کنند، من خشمگین می‌شوم.»

استفان شاربونیه که به «شارب» مشهور بود، سردبیری نشریه «شارلی ابدو» را به عهده داشت. او پس از بازنشر کاریکاتورهای محمد بار‌ها به قتل تهدید شده بود و پلیس فرانسه از او محافظت می‌کرد.

شاربونیه که از مدافعان سرسخت آزادی بیان در فرانسه بود، در گفت‌و‌گویی با لوموند گفته بود: «من بیشتر مایلم ایستاده بمیرم تا به زانو بیفتم و به زندگی‌ام ادامه بدهم.»

این گفته شاربونیه سر زبان‌ها افتاده و بار‌ها به مناسبت‌های مختلف نقل شده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)