22 دی 1393

محکومیت حضور «دشمنان آزادی مطبوعات» در تظاهرات پاریس

22 دی 1393

بی بی سی فارسی

سازمان "گزارشگران بدون مرز" در بیانیه‌ای که هم‌زمان با راهپیمایی روز یکشنبه پاریس منتشر کرده، ضمن استقبال از حضور رهبران خارجی در این تظاهرات، شرکت رهبران کشورهای "محدودکننده آزادی اطلاعات" را محکوم کرده است.

در این بیانیه این سوال مطرح شده که بر چه اساسی نمایندگان "رژیم‌های نابودگر آزادی مطبوعات" برای ادای احترام به نشریه شارلی ابدو به پاریس آمده‌اند، در حالی که این نشریه "همواره مدافع تند و تیزترین برداشت‌ها از آزادی بیان بوده است".

راهپیمایی "اتحاد" در پاریس با شرکت بیش از یک میلیون نفر و حضور رهبران و مقام‌های حدود ۴۰ کشور جهان در پی کشته شدن ۱۷ نفر در حملات سه مهاجم در نقاط مختلف پاریس برگزار شد. در یکی از این حملات دو مهاجم مسلح به دفتر نشریه طنز شارلی ابدو حمله کردند و ۱۲ نفر را کشتند که بیشترشان روزنامه‌نگار بودند. شارلی ابدو پیش از آن به دلیل چاپ کاریکاتورهایی از پیامبر اسلام خبرساز شده بود.

گزارشگران بدون مرز از حضور رهبران کشورهایی در راهپیمایی پاریس ابراز انزجار کرده است که در آن "روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نویس‌ها به صورت سیستماتیک مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند".

در این بیانیه از کشورهایی مانند مصر، روسیه، ترکیه و امارات متحده عربی نام برده شده و رتبه آنها در فهرست آزادی مطبوعات در سال ۲۰۱۴ مورد توجه قرار داده شده است.

سامح شکری، سرگی لاوروف و شیخ عبدالله بن‌زیاد آل‌نهیان وزرای خارجه مصر، روسیه و امارات و احمد داووداوغلو، نخست وزیر ترکیه امروز در راهپیمایی پاریس شرکت کردند.

کریستف دولوار، دبیر کل گزارشگران بدون مرز گفته است: "ما باید همبستگی خود را با شارلی ابدو نشان دهیم بدون آن که هیچ شارلی دیگری در جهان از یاد برده شود."

آقای دولوار همچنین گفت: "پذیرفتنی نیست که نمایندگان کشورهایی که صدای روزنامه‌نگاران را خاموش می‌کنند، با هدف بهره‌برداری از موج احساسات فعلی تلاش کنند که تصویر جهانی خود را بهبود بخشند و بعد از بازگشت به خانه همچنان سیاست‌های سرکوبگرانه خود را دنبال کنند."

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)