20 دی 1393

لیبراسیون میزبان تحریریه شارلی هبدو برای انتشار شماره یک میلیون تیراژی

20 دی 1393

خبرنگاران ایران- پوریا سعادتی

روزنامه لیبراسیون فرانسه روز گذشته میزبان حدود ۳۰ نفر از اعضای تحریریه مجله شارلی هبدو بود تا هم کنفرانس مطبوعاتی برگزار کنند و هم اینکه برای شماره یک میلیون تیراژی آینده از امکانات این روزنامه استفاده کنند.

دفتر مجله طنز شارلی هبدو چهارشنبه گذشته مورد حمله دو برادر به نام‌های سعید و شریف کواشی قرار گرفت که در این حادثه ۱۲ نفر از جمله ۸ عضو تحریریه، یک مهمان و یک کارگر نظافت و دو پلیس کشته شدند.

JPEG - 31.6 kb
تحریریه شارلی هبدو بعد از حمله. منبع: لوموند

در حالی اعضای تحریریه مجله شارلی هبدو در تحریریه روزنامه لیبراسیون مستقر شدند که پیش این هم در سال ۲۰۱۱ و زمانیکه دفتر نشریه مورد حمله با کوکتل مولوتوف قرار گرفته بود، درهای لیبراسیون به روی آن‌ها باز شد.

لورن ژوفرن سردبیر روزنامه لیبراسیون در سخنانی در جمع خبرنگاران و اعضای تحریریه گفت: «آن‌ها دوستان ما هستند و در ‌‌نهایت ما به یک روش جهان را می‌بینیم. من درک می‌کنم که آن‌ها دچار آسیب‌های روحی شده‌اند. مشکلات زیادی دارند اما آن‌ها به واقع شجاع هستند و فکر می‌کنم که بر روی پاهای خود می‌ایستند و نشان می‌دهند که می‌توانند یک نشریه را دربیاورند با وجود هرآنچه که گذشته است.»

JPEG - 66.8 kb
اعضای تحریریه شارلی هبدو که در روزنامه لیبراسیون مستقر شده اند. منبع: خبرگزاری فرانسه

برای حفظ حریم خصوصی نشریه شارلی هبدو، یک سالن از یک طبقه لیبراسیون در اختیار آن‌ها قرار گرفته است. ریچارد مالکا وکیل نشریه نکات کوتاهی را در کنفرانس مطبوعاتی مطرح می‌کند: «چیزی که باید به شما بگویم این است که در هشت صفحه، نشریه در روز چهارشنبه منتشر می‌شود. انرژی کمی که برای ما باقی مانده است و قدرتی که کم شده است و جراتی که هنوز پابرجاست، همه آن‌ها را در این هشت صفحه می‌گذاریم.»

پیر فردنرش مدیر اجرایی لیبراسیون هم اضافه می‌کند: «باید همه این شماره نشریه را چهارشنبه آینده خریداری کنند و حتی یک شماره هم در کیوسک باقی نماند.» او در جمع بندی اظهاراتش اعضای تحریریه شارلی هبدو را خطاب قرار می‌دهد: «با دفاع از آزادی خود، شما از ما دفاع کردید. شما در اینجا (تحریریه) در خانه خود هستید.»

کنفرانس مطبوعاتی اعضای تحریریه شارلی هبدو سه ساعت به طول انجامید.

JPEG - 62.7 kb
کنفرانس مطبوعاتی تحریریه شارلی هبدو در سالن روزنامه لیبراسیون منبع: خبرگزاری فرانسه

کامپیوتر‌ها تحریریه جدید شارلی هبدو توسط روزنامه لوموند تامین شده است. اعضای تحریریه با چشمان پف کرده و خسته از این وقایع جمع شده بودند تا تدارک‌های شماره آینده را در یک میلیون نسخه ببینند یعنی حدود ۲۰ برابر بیشتر از تیراژ عادی این نشریه. تیراژ عادی این نشریه در بهترین حالت در سال‌های اخیر ۵۰ هزار نسخه بوده است.

جرارد بیارد سردبیر شارلی هبدو می‌گوید که توانسته افرادی که در بیمارستان هستند را ببیند: «شانه سمت راست ریس (دبیرتحریریه) آسیب دیده است اما بسیار حالش بد است. نخستین چیزی که گفت این بود که مطمئن نیست که بتواند دیگر کار روزنامه نگاری را ادامه دهد.»

طبق گفته‌های اعضای تحریریه شارلی هبدو، سیمون فیسشی مسئول وب سایت هنوز در کمای مصنوعی به سر می‌برد.

در زمان برپایی این کنفرانس، سیگولن وینسون زن روزنامه نگاری بود که گریه می‌کرد. او در زمان حمله به تحریریه در آنجا حضور داشت اما مهاجمان از خونش گذشتند.

روز گذشته همچنین مانوئل والس نخست وزیر و فلور پلرین وزیر فرهنگ فرانسه در تحریریه لیبراسیون برای ادای احترام به تحریریه شارلی هبدو حضور یافتند.

شرکت اینترنتی گوگل، چندین نشریه فرانسوی و اتحادیه ناشران فرانسه اعلام کرده‌اند برای سرپا ماندن هفته نامه شارلی هبدو به این رسانه کمک مالی خواهند کرد. دولت کمک یک میلیون یورویی به شارلی ابدو کرده است. بسیاری از مردم نیز به نشانه همدردی، مشترک نسخه اینترنتی این نشریه شده اند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)