20 دی 1393

محمد بلوری: تنگ نظری، آزادی بیان را مخدوش نکند

20 دی 1393

روزنامه ابتکار

محمد بلوري/ روزنامه نگار

در طول چند دهه فعاليت رسانه اي، حوادث زيادي را براي رسانه ها گزارش کرده ام. حوادثي که به صورت مسلحانه اتفاق افتاد و اتفاقا به خاطر آنها به زندان هم رفتم. من سعي مي‌کردم بر اساس رسالت روزنامه نگاري ام واقعيت را بنويسم. اين واقعيت آن سالها به مذاق ساواک خوش نمي‌آمد و به من تذکر مي‌دادند و يا دستگير مي‌کردند.

آن زمان البته استثناهايي هم بود و براي مثال روي جلد مجله طنز توفيق طرحي از هويدا را کشيدند که طعنه جدي و جنسي داشت ولي او تنها لبخند زد و با روزنامه نگاران شوخي کرد و حتي طرح را مسخره کرد و اصلا حساسيتي نداشت. در آن ايام اما قتل هايي اتفاق افتاده بودند و مبارزان براي آزادي در خيابان ها حتي مي‌جنگيند و گروهاي انقلابي درگيري هايي داشتند که منجر به کشتار هم مي‌شد و ساواک مي‌گفت اينها خرابکار هستند ولي ما مي‌دانستيم که اين مبارزه براي آزادي است و ضمن اينکه اخبار حوادث را گزارش مي‌کرديم، مي‌گفتيم يا مي‌نوشتيم «مردان مسلح به خيابان آمدند...» ساواک يکي دو بار مرا دستگير کرد که چرا خرابکار را مردان مسلح مي‌نويسم؟ من آن زمان اعتقاد داشتم که اين مردان مسلح براي آزادي مبارزه مي‌کنند و تحت فشار ساواک واقعيات را کتمان نمي‌کردم.

حالا هم در بحث آزادي بيان معتقدم بايد واقعيت ها را در نظر گرفت چرا که مردم بدون دانستن واقعيت سردرگم مي‌شوند و اين رسالت روزنامه نگار است که از حق آزادي بيان استفاده کند. در سالهاي دهه 40 مبارزي به نام «زيبروم» بود که وابسته به گروه هاي مسلح مخالف رژيم بود و بر عليه ماموران شاه مي‌جنگيد. او سحرگاه يک روز با لباس و گريم مبدل براي رفتن به خانه تيمي و بردن اسلحه در يکي از محله هاي نازي آباد مورد شک پليس قرار مي‌گيرد ولي پليس فکر مي‌کند دزد است و به او مشکوک مي‌شود ولي «زيبروم» وارد خانه اي مي‌شود تا خود را نجات دهد ولي بعد مجبور مي‌شود از آنجا با پليس مبارزه کند. من در گزارشي واقعيت را نوشتم که اين فرد فشنگ هايش را در آورد که مبارزه کند ولي وقتي متوجه وجود زني در حياط خانه و بچه کوچکش شد، قبل از مبارزه زن و بچه را توي زير زمين خانه پنهان کرد تا آسيبي نبينند و در حين درگيري مسلحانه در همان حياط کشته شد.

من براي نوشتن اين گزارش بازداشت شدم. چون نمي‌توانستيم عبارت خرابکار را ساواک مي‌خواست در گزارشم بنويسم و مي‌ديم و مطمئن بودم که او براي آزادي مردم مبارزه مي‌کند. منظورم از اين مثالها اين است که وظيفه من به عنوان روزنامه نگارمشخص است و بايد حقايق را بنويسم.

حالا واقعيت اين است که نشريه شارلي ابدو مسائلي را مطرح مي‌کرد و چيزهايي را به تصوير مي‌کشيد که با باورهاي مسلمانان و ديگر اديان متضاد است اما هرگز کار اين گروه وحشي را که بنام اسلام قتل هاي فجيع را انجام دادند نمي‌توان تاييد کرد. بلکه وظيفه رسانه هاست که اين عمل قبيح را محکوم کنند. اين رفتارها نياز به واکنش هاي انساني دارد. رسالت روزنامه نگار اين است که در برابر اين اقدامات با نهايت توان بايستد.

حساسيت هاي رسانه اي در دوره هاي اخير خيلي بيشتر شده است. اين اتفاقات محصول دوران جديد است. در ايران و سراسر جهان واکنش ها به آثار روزنامه نگاران زياد شده است و بايد در مرز آزادي بيان و استفاده از واژه ها و تصاوير دقت بيشتري صورت گيرد و حتي معتقدم بايد استراتژي دقيقي از سوي رسانه ها براي مقابله با وضعيت هاي احتمالي پيش بيني شود.

معتقدم تنگ نظري زيادي از سوي جنايتکاران داعش صورت گرفته است. به هر حال يک کاريکاتوريست تصويري کشيده است که محتوايي را نشان داده است، نبايدبا خشم با هنرمند برخورد کرد بلکه بايد با آزادي قلم به جنگ نقدها و تندنويسي ها رفت. در مقابل آزادي قلم نبايد ايستاد و البته کار اين رسانه را نمي‌توان با اتفاقاتي که در ايران افتاده است مقايسه کرد.

حساسيت هاي مذهبي قطعا در همه جاي جهان بيشتر شده است اما واقعيت اين است که اتفاق فرانسه کار گروهاي گروه هاي تندرو است که ابدا انساني فکر نمي‌کنند. آنها به نام خدا سر مي‌برند رفتار ها اين گروه البته ممکن است در برخي از کشورهاي جهان سبب شود که ديگر روزنامه نگار جرات نکند چيزي بنويسد و خلاقيتي از خود نشان دهد و اين بزرگترين آفت براي آزادي است!

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)